دوران بارداری

ترس از زایمان | راه های کنترل و مقابله با ترس

ترس از زایمان : چگونه ترس از زایمان را کنترل کنیم ؟ راه های مقابله با ترس از زایمان طبیعی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری ، راه های مقابله با استرس و ترس از زایمان در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

ترس از زایمان نی نی سایت

با ترس از زایمان چه کنم

 

 

مقابله با ترس از زایمان طبیعی، چطوری؟

بارداری برای کسانی که ترس از زایمان دارند بسیار آزار دهنده است. به این ترس، «وحشت بارداری» نیز گفته می‌شود. دوران زیبای بارداری برای کسانی که ترس از زایمان طبیعی یا حتی سزارین دارند می‌تواند تبدیل به یک کابوس شود. البته ترس از بارداری در بسیاری از خانم‌ها رایج است، مخصوصا در خانم‌هایی که برای نخستین بار بارداری را تجربه می‌کنند. خانم‌هایی که تجربه یک یا دو زایمان سخت را داشته اند نیز ممکن است ترس از زایمان داشته باشند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توان بر ترس از زایمان غلبه کرد:

 

طبق آمار، بیشترین سوال خانم‌ها در این زمینه، این‌ها است: کودک چگونه از رحم خارج خواهد شد و آیا این روند خیلی دردناک است؟ اگر اتفاقی برای من و یا فرزندم بیافتد چه خواهد شد؟ درد زایمان چگونه است؟ بعد از عمل سزارین درد زیادی را متحمل خواهم شد؟

 

اول از همه این که زایمان فرآیند راحتی نیست. بسیار کم پیش می‌آید که کسی بگوید من زایمان راحتی را تجربه کردم و اصلا متوجه درد آن نشدم. اما نباید با ترس از زایمان به خودتان استرس وارد کنید. در واقع سختی یا راحتی زایمان آن قدر که تیم زایمان را درگیر خواهد کرد شما را اذیت نمی‌کند. در واقع کار اصلی را پزشک انجام خواهد داد. او نوزاد را از رحم شما خارج کرده و مراقب سلامتی شما و او خواهد بود.

 

غلبه بر ترس از زایمان، غلبه بر ذهن!

مدام با خودتان تکرار کنید که زایمان یک فرآیند کاملا طبیعی است و آن چه که غیر طبیعی است ترس از زایمان می‌باشد. در قدیم خانم‌ها در خانه زایمان می‌کردند. هر روز نیز هزاران زن در دنیا زایمان کرده و تقریبا برای هیچ کدام اتفاقی نمی‌افتد. امروزه علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده است. پزشکان زنان و زایمان به دلیل انجام زایمان‌های فراوان دارای تجربه بالایی هستند. از طرفی، امروزه زایمان در محیط‌هایی کاملا بهداشتی، با تجهیزاتی مدرن صورت می‌گیرد. با تکرار این موارد برای خود می‌توانید تا حد زیادی بر ترس از زایمان غلبه کنید.

 

به حرف‌های دیگران توجه نکنید!

به خاطرات زایمان افراد دیگر توجه نکنید. این کار فقط ترس از زایمان را در شما تشدید می‌کند. آستانه درد خانم‌ها با هم متفاوت است. در حالی که بعضی افراد حتی درد قبل از زایمان را نمی‌توانند تحمل کنند، بعضی از خانم‌ها این دوره را بسیار راحت می‌گذرانند. خاطره زایمان هر زن به خودش و توانایی جسمی‌او بستگی دارد. به هیچ وجه به خاطره زایمان‌های بد گوش نکنید. دیگر دوران زایمان‌های بد گذشته است و ترس از زایمان معنی ندارد. به نظرتان اگر تجربه زایمان این قدر بد بود، خانم‌ها دو یا حتی بیشتر فرزند به دنیا می‌آوردند؟ خودتان را آماده کرده و فکر منفی نکنید.

 

به هیچ عنوان فیلم زایمان نگاه نکنید!

فیلم‌ها و اتفاقات لحظه زایمان به شما ارتباطی ندارد. این موضوع به پزشک شما مربوط است. بررسی‌ها نشان می‌دهد « تماشای فیلم عمل سزارین، ترس از زایمان را در خانم‌های باردار افزایش می‌دهد ».

 

دقت داشته باشید که شما اتفاقات حین عمل سزارین را حس نخواهید کرد. بنابراین ترس از زایمان بی معنی است.

 

اگر ترس از زایمان به شما غلبه کرده و شما را دچار استرس می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم در سمینارهای مربوط به زایمان که در بیمارستان‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید. مطمئن باشید آرام خواهید شد. این سمینارها رایگان بوده و مخصوص آماده کردن خانم‌های باردار برای زایمان است. در این کنفرانس‌ها برای خانم‌هایی که مانند شما ترس از زایمان دارند، راه‌های مقابله با این موضوع آموزش داده می‌شود.

 

هر زمان که ترس از زایمان به سراغ تان آمد، به فرزندتان فکر کنید. به لحظه ای که قرار است او را در آغوش بگیرید. مطمئن باشید که بوی خوب کودک تان حال شما را خوب خواهد کرد.

 

روش‌های آرام کردن مادرهایی که ترس از زایمان دارند

تکرار کردن مداوم این جمله که «زایمان ترس ندارد» استرس بیشتری به مادرهای باردار وارد می‌کند. به جای آن می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که در تمام لحظات کنارشان هستید.

در این مرحله مهم ترین تلاش متوجه همسر و پدر کودک است. پدر به هیچ عنوان نباید همسر خود را به خاطر داشتن ترس از زایمان ناراحت یا تحقیر کند. او باید بدون خستگی و ناراحتی همیشه در کنار همسرش باشد. حتی زمانی که برای چکاپ نزد پزشک می‌روند هم باید در کنار هم باشند.

 

پزشکان به دیدن مادرهایی که ترس از زایمان دارند عادت کرده اند. بنابراین، بدون نگرانی با پزشک تان در مورد ترس از زایمان صحبت کنید.

در دنیا، به خصوص در کشور ما، خانم‌ها به دلیل ترس از زایمان طبیعی به سمت عمل سزارین تمایل پیدا می‌کنند. زایمان طبیعی همان طور که از اسمش پیدا است، طبیعی است! برای این که لحظه‌های سخت زایمان طبیعی را راحت بگذرانید، می‌توانید زایمان طبیعی اپیدورال (زایمان بدون درد) را انتخاب کنید. اگر سلامت بدن و پزشک تان اجازه می‌دهد، حتما انتخاب اول تان زایمان طبیعی باشد.

 

اگر ترس از زایمان در شما به طور جدی وجود دارد و رو به افزایش است، می‌توانید به روان پزشک مراجعه کنید. کمک گرفتن از یک متخصص و رفتن به سمینارهای بارداری و زایمان نیز می‌تواند به شما کمک کند. ذهن تان را با افکار منفی درگیر نکنید. هر روز مادران زیادی فرزندان خود را با سلامت کامل به دنیا می‌آورند. بعد از به دنیا آمدن فرزندتان، متوجه خواهید شد که زایمان آن قدر که فکر می‌کردید فرآیند ترسناکی نبوده است!

 

استرسی که در طول دوران بارداری به خاطر زایمان به خودتان وارد کرده اید همیشه با شما خواهد ماند. به همین دلیل تلاش کنید تا جلوی این اتفاق را بگیرید. پزشک تان در طول زایمان به خوبی به شما کمک خواهد کرد. چه به طور طبیعی زایمان کنید و چه با عمل سزارین، در هر دو صورت فرآیند زایمان انجام خواهد شد و در نهایت شما صاحب کودکی بی نظیر خواهید بود. به کودک تان و لحظه دیدنش بیاندیشید.

 

زایمان که ترس نداره!

تحقیقات نشان داده زنان بیش از هر زمان دیگری در مورد وضع حمل خود نگران هستند. افزایش اضطراب در زنان به حدی است که بیشتر تمایل به عمل سزارین دارند. زنانی که از زایمان ترس دارند نیاز به حمایت روانی و آموزش‌های قبل از زایمان و مشاوره دارند. وقتی شما در مورد زایمان فکر می‌کنید، «درد» اولین کلمه‌ای است که به ذهن‌تان می‌آید. این حالت و احساس نگرانی شما طبیعی است. ترس شدید برخی از زنان بر زایمان‌شان تاثیر می‌گذارد. ترس یک احساس ناخوشایند است و خودش می‌تواند درد را تشدید کند. گاهی اوقات ترس، شما را از لذت بردن از زندگی دور می‌کند.

 

مطالعات نشان می‌دهد زنانی که از ترس زایمان دردوران بارداری رنج می‌برند بیشتر به سزارین تمایل دارند یا زایمان‌های واژینال آن‌ها پیچیده‌تر است. طبق این مطالعات ترس شدید هم برای وضع حمل خطر دارد و هم تجارب منفی و احساس نارضایتی پس از زایمان را در زنان به دنبال دارد. گاهی ترس از زایمان ممکن است نتیجه تجربه ناخوشایند مادران‌ باشد. وقتی مادری از تجربه و نگرش خود در مورد زایمان می‌گوید شما نیز تحت تاثیر قرا می‌گیرید. این مهم است که بدانید هیچ ارتباطی بین تجربه مادرتان و شما در مورد زایمان‌ وجود ندارد. اگر تولد فرزند برای مادرتان دشوار بوده به این معنا نیست که برای شما هم دشوار خواهد بود. ترس از زایمان و دوران بارداری در ۲درصد زنان به این دلیل است که اولین بار است صاحب فرزند می‌شوند. در ۱۳درصد از زنان ترس به دلیل تاخیر در بارداری و زایمان است.

 

دلایل زیادی برای ترس زنان از بارداری و زایمان وجود دارد دراینجا چند علل شایع را مطرح می‌کنیم:

ترس از مبتلا شدن به بیماری دیابت یا فشار خون

 

ابتلا به فشار خون در ۳ مورد ممکن است به وجود بیاید:

 

 

خاطرات ترس از زایمان طبیعی

استرس زایمان طبیعی

 

 

مادران زیر ۱۸ سال

مادران بالای ۳۵ سال

زنانی که مستعد افزایش فشار خون پس از بارداری هستند.

 

 

مادران باید حتما چکاپ‌های لازم را به طور مرتب و منظم انجام دهند و حتما پزشک را از وضعیت خود مطلع کنند و با بروز علائمی همچون سردرد شدید و تورم دست و پا به پزشک متخصص مراجعه کنند. بهترین راه برای حل این مشکل کاهش مصرف کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای است. آزمایش قند خون معمولی بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ در مادران سالم بدون سابقه ابتلا به دیابت می‌تواند شرایط آن‌ها را کنترل کند. در۳ ماهه دوم باید غربالگری دیابت بارداری دقیق انجام شود.

 

ترس از سقط جنین

معمولا این ترس در زنانی که برای اولین بار می‌خواهند باردار شوند، وجود دارد. به طور کلی تنها در ۲۰درصد موارد زنان دچار سقط جنین می‌شوند. بیشتر سقط‌ها در هفته‌های ابتدایی بارداری صورت می‌‌گیرد. ناهنجاری‌های کروموزومی از رشد طبیعی توده در حال رشد جلوگیری می‌کند و در این موارد سقط جنین اتفاق می‌افتد. توصیه می‌شود افرادی که سابقه سقط قبلی دارند چون بارداری‌شان پرخطر است و احتمال زایمان زودرس در این بارداری‌ها زیاد است، حتما تحت نظر پزشک‌شان باشند.

 

افکار منفی

ایده‌های منفی در مورد دوران بارداری، جنس جنین و تولد جنین وجود دارد. روایت داستان‌های وحشتناک از تولدهای مشکل دیگران در اعتماد به نفس مادر تاثیر می‌گذارد.

 

آیا مواد غذایی لازم به جنینم می‌رسد؟

بسیاری از مادران از این می‌ترسند که مواد غذایی مورد نیاز جنین به او نرسد. نگران نباشید تمام مواد غذایی مورد نیاز رشد جنین از مواد غذایی که شما می‌خورید جذب می‌شود و ویار تاثیری بر سوء تغذیه شما و جنین نخواهد گذاشت. سعی کنید ویتامین‌های اصلی را به مقدار کافی دریافت کنید. وعده‌های غذایی را کم اما متناوب بخورید. فواصل کوتاه بین وعده‌ها از خالی ماندن معده و حالت تهوع در شما جلوگیری می‌کند. از هفته ۱۶بارداری به بعد بدن‌تان غذاهای بیشتر و متنوع‌تری را طلب می‌کند و این زمانی است که رشد جنین رو به افزایش است.

 

ترس از نقص بچه

بسیار از مادران از این می‌ترسند که نکند فرزندشان دچار نقص شود. شما در دوران بارداری مرتب تست و سونوگرافی انجام می‌دهید تا از مراحل رشد جنین باخبر شوید. در ‌‌نهایت هم احتمال بروز نقص‌های مادرزادی تنها ۴درصد است. حتی اگر در غربالگری مسئله‌ای دیده شود به این معنا نیست که کودک‌تان در آینده مشکلی حاد خواهد داشت. بهترین راه پیشگیری از نقایص مادرزادی مصرف مولتی ویتامین‌ها و فولیک اسید به صورت روزانه است.

 

ترس از اضافه وزن در بارداری

بیشتر خانم‌های باردار از این می‌ترسند که بعد از زایمان نتوانند وزن خود را کم کنند. تنها ۱۴ تا ۲۰ درصد از زنان کمی از وزن بارداری خود را نگه می‌دارند. نگران نباشید، راه‌هایی هم برای کاهش وزن وجود دارد. در دوران بارداری با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. از پرخوری پرهیز کنید و وزن خود را متناسب نگه دارید. ورزش‌های دوران بارداری را بیاموزید و انجام دهید. افرادی که در دوران بارداری علاوه بر تغذیه متناسب تمرینات بدنی هم دارند به مراتب بعد از زایمان بهتر وزن کم می‌کنند.

 

ترس از درد زودرس

دلیل حساس بودن بسیاری از مادران افزایش آمار زایمان‌های زودرس است. باید بدانید که ۷۰ درصد نوزادان زودرس بین هفته‌های ۳۴ تا ۳۸ بارداری به دنیا ‌می‌آیند و این مدت بارداری آنقدر کم نیست که جنین دچار نقص جدی شود. چکاپ‌های منظم، استفاده از غذاهای سالم و مکمل‌ها می‌تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند.

 

ترس از تاثیر استرس بر جنین

اضطراب و خستگی‌های این دوران طبیعی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد جنین به استرس‌های دوران بارداری عادت می‌کند. برخی مطالعات هم نشان می‌دهد استرس می‌تواند خطر زایمان زودرس را به همراه داشته باشد. تمامی این‌ها غیرقابل اجتناب هستند. پس سعی کنید در این دوران بر استرس‌های خود غلبه کنید، آرامش داشته باشید و خونسردی خود را در همه شرایط حفظ کنید تا ضرری متوجه شما و جنین‌تان نشود.

 

مثبت فکر کنید

مثبت اندیش باشید. به تمام اتفاقاتی که برای‌تان می‌افتد با دید مثبت نگاه کنید. با چالش‌های جدید مقابله کنید. این مسئله مثبت اندیشی را به خودتان یادآور شوید.

 

این ماده غذایی برای جنینم خطرناک است؟

مادران باردار قبل از خوردن کوچک‌ترین چیزی این سوال برای‌شان پیش می‌آید که آیا آن چیزی که می‌خورند برای جنین‌شان خطرناک است یا نه؟ این خوب است که نگران خود و جنین‌تان باشید اما حساس بودن بیش از حد شما را اذیت می‌کند. شما می‌توانید در مورد آنچه شک دارید از پزشک‌تان سوال کنید.

 

اضطراب عمومی

شما ممکن است مستعد ابتلا به اضطراب و نگرانی باشید. ممکن است دیگران نیز در خانواده شما نگران باشند. اگر احساس اضطراب دارید می‌توانید در کلاس‌های آمادگی بارداری شرکت کنید. مشاوران به شما کمک می‌کنند تا احساس آمادگی بیشتری را برای کنترل و اعتماد به نفس داشته باشید.

 

ترس از بروز مشکل در زایمان طبیعی

بیشتر زنان باردار از این می‌ترسند که هنگام زایمان نتوانند به اندازه کافی تلاش کنند و اگر جنین نچرخد و اگر مشکلی در لگن داشته باشند نتوانند زایمان طبیعی انجام دهند. خیلی از خانم‌ها به انجام سزارین تمایل دارند، چون فکر می‌کنند زایمان طبیعی خطرناک است. متخصص زنان حین زایمان وضعیت جنین را لحظه ‌به ‌لحظه کاملا بررسی می‌کند و در صورتی که کوچک‌ترین مشکلی مشاهده کند، برای نجات جان مادر و جنین عمل سزارین را پیشنهاد می‌دهد.

 

دلیل سختی زایمان طبیعی، ورزش نکردن کافی خانم‌ها و ضعیف بودن عضلات‌شان است. این ترس به‌خصوص برای کسانی که تا به حال زایمان نداشته‌اند، طبیعی است اما در خانم‌هایی که برای دومین بار زایمان می‌کنند، این ترس فقط زمانی به وجود می‌آید که زایمان اول‌شان زایمان سختی بوده باشد. باید به متخصص زنان اطمینان کافی داشت.

 

 

من از زایمان طبیعی میترسم

ترس از زایمان

ترس از زایمان | راه های کنترل و مقابله با ترس

 

منبع: مجله کیوی/ برترین ها / مجله شهرزاد/ نی نی بان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا