دوران بارداری

علائم زایمان زودرس | علل و راه های پیشگیری

علائم زایمان زودرس : علل زایمان زودرس چیست ؟ راه های پیشگیری از زایمان زودرس چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری ، راه های پیشگیری از زایمان زودرس در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

زایمان زودرس در هفته 34

علائم زایمان زودرس ، زایمان زودرس در هفته ۲۸

 

 

زایمان زودرس زنان، چه زمانی ایراد ندارد؟

مداخله در زایمان بواسطه سزارین و یا تزریق آمپول فشار با عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد همراه است. طبق تقسیم بندیهای علمی زایمان زودرس قبل از ۳۷ هفته، و زایمان ۳۷ تا ۳۹ هفته پیش از موعد محسوب می شود. الهه زارعان، متخصص زنان و فوق تخصص پری ناتولوژی (طب مادر و جنین) با بیان این مطلب به خبرگزاری علم و فناوری گفت:« بارداری یک سیر فیزیولوژیک و طبیعی دارد و هر زمانی که بصورت طبیعی جنین آماد گی داشته باشد و رحم هم آماده باشد انقباضات رحمی شروع و نوزاد متولد می شود. این که بخواهیم زودتر از موقع زایمان و یا دیرتر از موقع زایمان اتفاق بیفتد هر دو ضرر دارد و غیر طبیعی است.

 

برای زایمان با سزارین اگر دقیقا سن بارداری را بدانیم بعد از ۳۹ هفته زمانی از طرف پزشک برای عمل سزارین (شرایط انتخابی) تعیین می شود، در مواردی ممکن است والدین مایل به تعویق زمان تعیین شده باشند، این کار برای تقریبا دو سه روز البته بسته به علت سزارین ممکن است قابل قبول باشد. نکته قابل توجه این است که عمل جراحی (سزارین) ترجیحا باید در شرایط انتخابی و نه در شرایط اورژانسی انجام شود، و به تعویق انداختن زمان سزارین ممکن است منجر به سزارین اورژانس شده و در نتیجه منجر به عوارض مادری و عوارض جنینی شود.»

 

زایمان زودرس چیست؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این که در تقسیم بندیهای قبلی فقط زایمان زیر ۳۷ هفته ( زایمان اگر زودتر از ۳۷ هفته اتفاق می افتد) زایمان زود رس محسوب می شد، گفت:« تقسیم بندی های جدید به این شکل است که زیر ۳۷ هفته زایمان زود رس است، و زایمان ۳۷ تا ۳۹ هفته هم Early term (ابتدای مراحل پایانی)نامیده می شود، که بدون علت کاملا مشخص علمی (علمی نه به درخواست والدین) مجاز به چنین کاری نخواهیم بود.»

 

زایمان زودرس خطرناک است؟

دکتر زارعان معتقد است مداخله در زایمان اقدامی غیر طبیعی و در نتیجه غیر علمی است چرا که هم عوارض مادری و هم عوارض جنینی (نارسایی ریوی) دارد.او در ادامه گفت:« بخاطر این که در رحمی که آماده نبوده، از خارج مداخله ای انجام گرفته (تجویز آمپول فشار)، در این وضعیت ممکن است کنترل از دست پزشک، ماما و مراقب خارج شود و در نتیجه مادر دچار عوارض می شود. مادری که آمپول فشار دریافت کرده است، ممکن است دچار انقباضات بیش از حد و در نتیجه افت قلب جنین شود و نیاز به سزارین اورژانس پیدا کند و یا به دلیل آمپول فشاری که گرفته رحم بعد از زایمان نتواند خوب جمع شود و در نتیجه خونریزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد که خودش شایع ترین علت مرگ و میر مادران باردار است.»

 

زایمان زودرس چه زمانی ایرادی ندارد؟

زارعان در این باره گفت:« در حال حاضر امکانات، تجهیزات و پرسنل پزشکی تقریبا در تمام کشور برای مردم قابل دسترسی است، با این حال در مواردی بسیار نادر اگر مادر بارداری از نظر مسافتی راه طولانی با مراکز تسهیل زایمان داشته باشد و احتمال این هم وجود داشته باشد که دردهای زایمانی شروع شود و امکاناتی برایش مهیا نباشد، باید زودتر (البته بعد از ۳۷ هفته) زایمانش را انجام دهد. در مواردی نادر مادری که سابقه زایمان تسریع شده دارد، چون سریع درد گرفته و ممکن است طی یکی دو ساعت زایمان کند و این برای مادر و نوزاد عوارض دارد، نیز توسط پزشک یک تاریخ مشخصی تعیین و برای زایمان طبیعی آنها زودتر از موعد اقدام می شود.»

 

راه های پیشگیری از زایمان زودرس

بارداری به طور معکوس با خطر مرگ‌و‌میر نوزادان در ارتباط است. مرگ‌و‌میر نوزادان به میزان قابل‌توجهی در نوزادانی که پیش از هفته ۳۲ بارداری متولد شده اند بالاتر است.

 

تولد نوزادان زود تر از موعد طبیعی یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های زوج ها به ویژه مادران جوانی است که در انتظار تولد فرزندشان به سر می برند و این تولد زودهنگام نوزاد و تکامل نیافتن اندام های او از جمله مهم ترین عوامل بروز این نگرانی است زیرا مقاومت و ایمنی بدن نوزاد را در برابر بیماری ها و عفونت های احتمالی به حداقل می رساند و در شرایطی خاص خطر مرگ را نیز برای نوزاد به همراه دارد.

 

بر اساس مطالعات درصدی از نوزادان به جای تولد در زمان طبیعی، قبل از موعد طبیعی متولد می شوند. این نوزادان که در گروه نوزادان نارس قرار می گیرند در مقایسه با نوزادان دیگر در هفته اول تولد ۶ برابر و در سال اول تولدشان ۳ برابر نوزادان معمولی با خطر آسیب پذیری و مرگ روبه رو هستند. احتمال ابتلا به مشکلات و اختلال های تنفسی در این نوزادان زیاد است. تنظیم دمای بدن نوزادان نارس در مقایسه با نوزادان طبیعی سخت تر است و این گروه ممکن است در روند رشد مغزی شان با مشکل روبه رو شوند. از این رو زایمان زودرس می تواند عوارض متعدد و نگران کننده ای برای والدین نوزاد به همراه داشته باشد .

 

تولد زودرس در سه‌چهارم موارد مرگ‌و‌میر نوزادان و نیمی از موارد اختلالات نورولوژیک در کودکان مقصر است. خطر مشکلات مرتبط با تکامل دستگاه عصبی و بیماری‌های ناتوان کننده در کودکان با سابقه تولد زودرس به مراتب بیشتر از سایرین است.

 

سن بارداری به طور معکوس با خطر مرگ‌و‌میر نوزادان در ارتباط است. مرگ‌و‌میر نوزادان به میزان قابل‌توجهی در نوزادانی که پیش از هفته ۳۲ بارداری متولد شده اند بالاتر است. متاسفانه با وجود پیشرفت‌های اخیر در مراقبت‌های مامایی و نوزادی، شیوع تولدهای زودرس رو به افزایش است. طی دو دهه گذشته شمار تولدهای زودرس ۲۰درصد افزایش داشته و بیشتر این موارد بین هفته‌های ۳۴ تا ۳۶ بارداری اتفاق افتاده‌اند. علل زایمان و تولد زودرس هنوز دقیقا مشخص نیستند.

 

احتمالا ترکیبی ازعوامل ژنتیکی و محیطی مطرح هستند. نژاد غیر سفید، فواصل کم بین بارداری‌ها، استرس فیزیکی یا روانی مادر و لاغری مفرط او، از این عوامل هستند. بیماری‌هایی نظیر واژینوز باکتریایی، عفونت‌های داخل رحمی، عفونت‌های غیرزنانه، جراحی شکمی در مادر، اختلالات اندوکرین مادر، چندقلویی، طول سرویکس کوتاه‌تر از ۳ سانتی متر، سیگار، ناهنجاری‌های رحمی و جفت سرراهی در شروع زایمان و تولد زودرس مقصر شناخته شده‌اند.

 

زایمان زودرس و علائم آن :

به تولد بین هفته های ۲۲ تا ۳۷ بارداری زایمان زودرس گفته می شود. اگر چه علت آن دقیقا مشخص نیست ولی عوامل زیر نقش اساسی در زایمان زودرس دارند :

 

– عفونت های واژینال بخصوص باکتریال: مواد ترشح شده از باکتریها باعث پاره شدن کیسه آب می شود و گاهی ورود باکتری به مایع آمنیوتیک باعث زایمان زودرس می شود.

 

– ناهنجاری در رحم

 

– مشکلات جفت مانند جفت سر راهی و کندگی جفت

 

– بزرگی بیش از حد رحم مانند چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک

 

– برخی بیماریها مانند دیابت,ژنژویت (عفونت لثه شدید) ، لوپوس، آسم شدید, هپاتیت, بیماریهای روده, عفونت کلیوی ,عفونت ریوی, ضربه به شکم, جراحی شکم مانند آپاندیس در بارداری

 

تعدادی از ریسک فاکتور ها:

 

– سن کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۳۵

 

– قد کوتاه

 

– سابقه قبلی از زایمان زودرس

 

– حاملگی دو قلو و یا چند قلو

 

– وزن کم قبل از حاملگی

 

– مصرف سیگار ,الکل, کوکائین در حاملگی

 

 

پیشگیری از زایمان زودرس

داروهای جلوگیری از زایمان زودرس

 

 

– خونریزی واژینال در بیش از یک تریمستر

 

– فاکتور های ژنتیکی

 

– کار سخت و طولانی مدت

 

همچنین برخی مطالعات نشان داده که استرس زیاد باعث تولید هورمونهایی می شود که انقباضات رحم را بیشتر کرده و منجر به زایمان زودرس می شود. افسردگی و استرس از جمله شایع ترین عوامل خارجی است که موجب بروز زایمان زودرس می شود. براساس نتایج تحقیقات، مادرانی که دوران بارداری خود را با نگرانی، افسردگی و استرس پشت سر می گذارند احتمال بروز این اختلال را در نوزادشان افزایش می دهند چرا که این حالات روحی موجب افزایش هورمون استرس در زنان باردار می شود و احتمال زایمان زودرس را در آن ها بالا می برد.

 

شب بیداری، شب کاری، تنش ها و فشار کاری زنان باردار در برخی از مشاغل مانند پرستاری نیز می تواند احتمال بروز این عارضه را در زنان باردار افزایش دهد و احتمال تولد نوزاد را پیش از تکامل اندام های درونی بدن به ویژه اندام های تنفسی در هفته های ۳۴ و ۳۵ بالا ببرد؛ اختلالی که بروز آن موجب آسیب پذیری نوزاد شده و نیاز به مراقبت های ویژه از نوزاد را ضروری می کند.

 

راه های پیشگیری از زایمان زودرس

برای پیشگیری از تولد نوزاد نارس نکات پراهمیتی وجود دارد که رعایت کردن آن ها می تواند تا حد زیادی از تولد نوزاد نارس پیشگیری کند و احتمال تولد نوزاد را در زمانی زود تر از زمان طبیعی به حداقل ممکن برساند.

 

در طول دوران بارداری ارتباط خود را با پزشک تان قطع نکنید. به او مراجعه کنید و روند رشد جنین و علائم عمومی بدن خود و جنین تان را بررسی کنید. با کنترل بیماری‌های مادر و کنترل تغذیه و تأمین شرایط مناسب برای حاملگی می توان از تولد نوزاد نارس جلوگیری کرد.

 

قبل از مصرف هرگونه دارو حتی مسکن ها با پزشک تان مشورت کنید و از مصرف داروهای شیمیایی و طبیعی بدون مشاوره با پزشک یا متخصص طب سنتی پرهیز کنید.

 

رژیم غذایی خود را دست کم نگیرند و مصرف خوراکی ها و مواد غذایی سالم به ویژه گوشت ماهی که سرشار از امگا۳ است را فراموش نکنید.

 

وزن خود را در شرایط طبیعی نگه دارید و مراقب باشید که در دوران بارداری بیش از حد دچار اضافه وزن و چاقی نشوید.

 

از استعمال سیگار و قرار گرفتن در محیطی که در آن افراد سیگاری حضور دارند، پرهیز کنید.

 

در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.

 

برای درمان عفونت‌های دهان و دندان، توصیه می‌شود به دلیل اینکه سه ماهه اول بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد و امکان عکس برداری و بی‌حسی نیست، در ماه‌های بعدی نیز درمان مشکلات دندانی بدون درد و با روش بی‌حسی امکان‌پذیر نیست، بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که لازم است، انجام دهند.

 

علایم زایمان زودرس:

– انقباضات منظم رحمی(۴ بار یا بیشتر در ساعت). گاهی این انقباضات بدون درد می باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می شود.

 

– درد های شکمی مانند درد های دوران پریود

 

– افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال

 

– پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن

 

– درد و فشاردر قسمت انتهایی کمر

 

– احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است

 

– تورم ناگهانی و یا شدید در پا , دست و صورت

 

– تغییر واضح در حرکت جنین

 

– تب، لرز، استفراغ و سر درد شدید

 

– گاهی درد معده که به هیچ وجه برطرف نمی شود و گاهی همراه با اسهال می باشد

 

آمپول برای جلوگیری از زایمان زودرس

زایمان زودرس

 

علائم زایمان زودرس | علل و راه های پیشگیری

 

منبع: نی نی سایت / نی نی بان / برترین ها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا