خواص میوه ها و سبزیجات

خواص کاهو در بارداری و تاثیر آن بر لاغری و پوست

کاهو گیاهی فوق العاده مفید که مصرف بیشتر آن در سالاد هاست ، اما کاهو فواید بسیار زیادی برای بدن دارد در اینجا با خواص کاهو و موارد منع مصرف آن آشنا میشویم.

 

خواص درمانی کاهو

خواص کاهو در بارداری

 

 

نحوه استفاده : کاهو به طرق مختلف در سالادها و بعضی غذاها مصرف دارد و میتوان آنرا همراه با سکنجبین به علت طعم لذیذ مصرف کرد.

خواص : کاهو Lettuce

نام علمی lactuca sativa

 

گیاه شناسی کاهو

کاهو یکی از قدیمیترین سبزیجات دنیا است منشاء آن در هندوستان و آسیای مرکزی می باشد . کاهو طبق مدارکی که بدست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می شده است و یک قرن قبل از میلاد به روم راه یافته و غذای مهمی برای رومیان بوده است . کریستف کلمب تخم کاهو را به دنیای جدید برد بطوریکه از اوائل قرن پانزدهم میلادی کاهو در هائیتی و باهاما کشت می شده است . کاهو گیاهی است یکساله که دارای برگهای پهن و دراز و سبز روش می باشد و با طعم کمی شیرین .

 

کاهو؛ خواب‌آور اما نفاخ

در مورد این سبزی و خواصش با دکتر محمد حسین صالحی سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران گفت‌وگویی کرده‌ایم که می‌خوانید.

 

از خواص کاهو  بگویید؟

کاهو مثل تمام سبزیجات، مقادیری املاح و ویتامین دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به پیش‌ساز ویتامینA یعنی بتاکاروتن و اسید فولیک اشاره کرد. همچنین کاهو حاوی مقداری ویتامینC، K، آهن، منیزیم و کلسیم است.

 

مهم‌ترین خاصیتی که به کاهو نسبت داده می‌شود، خواب‌آور بودن آن است. در یونان قدیم، مردم از کاهو به عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌کردند. امروزه از نظر علمی این موضوع به اثبات رسیده است. این سبزی ترکیباتی دارد که باعث می‌شود راحت‌تر بخوابیم و به همین دلیل مصرف آن در آخرین وعده غذایی توصیه می‌شود.

 

حتی در برخی نقاط دنیا شیرابه کاهو را می‌گیرند و‌ غلیظ می‌کنند و این شیرابه تلخ و قهوه‌ای را با نام تریاک کاهو می‌فروشند. در مصر قدیم،‌ مردم معتقد بودند که کاهو برای تقویت قوای جنسی هم مفید است. این سبزی آب زیادی دارد و یکی از سبزیجات کم‌کالری به حساب می‌آید.

 

کاهوهای مختلفی در بازار هست؛ کاهوی پیچ، چینی، رسمی و… اینها تفاوتی با هم دارند؟

کاهوها ۶ نوع مختلف‌اند که هر یک به گونه‌ای مجددا تقسیم‌بندی می‌شوند. خواص و مواد این کاهوها نزدیک به هم است و تفاوت چندانی با هم ندارند.

 

بیشتر ما علاقه زیادی به مغز کاهو داریم؛ در صورتی که همیشه شنیده‌ایم برگ‌های سبزتر مقوی‌ترند. چرا؟

برگ‌هایی که سبز تیره هستند، همیشه باارزش‌ترند؛ زیرا عمر بیشتری دارند و در نتیجه مواد مغذی بیشتری در خود ذخیره می‌کنند. در عوض، برگ‌های روشن‌تر، جوان‌ترند و مواد مغذی‌‌شان کمتر است.

 

 ساقه کاهو هم ارزش غذایی دارد؟

بله، ساق کاهو منبع فیبر است. برگ‌‌های کاهو ۹۶درصد آب و حدود یک درصد فیبر دارند در حالی که ساقه کاهو، آب کمتر، فیبر و املاح بیشتری دارد. بنابراین، خوردن آن برای رفع یبوست و کاهش کلسترول خون توصیه می‌شود.

 

خواص کاهو در لاغری

خواص کاهو

 

 کاهو نفاخ هم هست؟

بله؛ تمام سبزیجات خام، نفخ ایجاد می‌کنند و البته پختن کاهو سبب کاهش این عارضه‌اش می‌شود. مصرف کاهو با مواد ضدنفخی نظیر زیره، رازیانه و گشنیز هم می‌تواند سبب کاهش نفخ این سبزی شود.

 

 پختن کاهو، ارزش غذایی آن را کم نمی‌کند؟

پختن سبب می‌شود مقدار زیادی از اسید فولیک کاهو از بین برود. این ویتامین ارزشمند به حرارت حساس است و جوشاندن ۴، ۵ دقیقه‌ای کاهو سبب می‌شود نیمی از آن از بین برود.

 

 خوردن کاهو با سکنجبین چطور؟ روی نفاخی کاهو تاثیر دارد؟

سکنجبین بر طبیعت سرد کاهو تاثیر می‌گذارد. سکنجبین به دلیل گرم بودن، طبیعت سرد کاهو را خنثی می‌کند. مصرف این ۲ با هم عادت بسیار خوبی است. از سوی دیگر، چون کاهو کم‌کالری است و سکنجبین کالری بالایی دارد، مصرف این ۲ با هم انرژی خوبی به مصرف‌کننده‌اش می‌رساند.

 

 زیاد خوردن کاهو هم می‌تواند مضر باشد؟

به هر حال، خوردن هر چیزی حد و اندازه‌ای دارد. زیاده‌روی در خوردن هیچ خوراکی مفیدی توصیه نمی‌شود.

 

 آیا کاهو خوردن منع مصرف هم دارد؟

در حد و اندازه‌های خوراکی، نه! اما اگر شخصی آخر شب خسته باشد و مقدار زیادی کاهو بخورد و بخواهد رانندگی هم بکند، احتمال خطر بالا می‌رود.

 

 روی برخی کاهوها لک‌هایی دیده می‌شود که اصطلاحا به آن زنگ‌زدگی می‌گویند. این لک‌ها را که بیشتر روی آوند کاهو دیده می‌شوند، باید دور ریخت؟

گاهی انگل‌هایی به سبزیجات حمله می‌کنند و سبب بروز بیماری‌های گیاهی می‌شوند. برخی از این انگل‌ها برای ما انسان‌ها بی‌ضررند اما برخی می‌توانند مشکل‌ساز شوند. بهتر است لک‌ها یا هر تغییر وضعیتی که در سبزیجات دیده می‌شود را جدا کرد و دور انداخت و مابقی قسمت‌ها را خورد.

 

 کاهوی تلخ را هم می‌توان مصرف کرد؟

یکی از تفاوت‌های بین کاهوها تلخ بودن بعضی‌هاست. ماده‌ای در کاهو وجود دارد که وقتی درصد آن بالا می‌رود، سبب تلخ شدن کاهو می‌شود و وقتی درصد آن پایین‌تر باشد، تلخی کاهو مشخص نمی‌شود. این ماده در تمامی کاهوها وجود دارد و مضر نیست. اتفاقا همین ماده تلخ تا حدی برای تقویت معده نیز خوب است و سبب ترشح آنزیم بیشتر و هضم بهتر غذا می‌شود. پس یادتان باشد که کاهوهای تلخ خاصیت هضم‌کنندگی و تقویت کنندگی بیشتری برای عملکرد معده دارند.

 

بهترین روش شست‌وشوی کاهو چگونه است؟

کاهو اصولا برگ‌های صافی دارد؛ اما نه خیلی صاف. شست‌وشوی سبزیجات برگ‌صاف، از آنجا که به راحتی گل‌و‌لای از روی آنها پاک می‌شود، مشکل نیست. اما شست‌وشوی سبزیجات پیچ‌دار و ناصاف، باید دقیق انجام شود. ابتدا باید قسمت‌های آسیب‌دیده کاهو را دور بریزیم و برگ‌ها را جدا کنیم. بعد باید برگ‌های جداشده‌ کاهو را در آب کمی بخیسانیم تا گل‌و‌لای آنها خارج شود. بعد از شستن گل و لای، در مرحله بعد، مواد ضدعفونی‌کننده را در آب می‌ریزیم و کاهو را در آن می‌شوییم.

 

 انواع مختلف کاهو که در حال حاضر در آمریکا کشت می شود حدود ۱۶ نوع می باشد که در تمام طول سال وجود دارد، روی هم رفته دو دسته کاهو وجود دارد :

۱-کاهوی پرورشی و اهلی که در سالاد استفاده می شود که کاهوی گرد Head Lettuce و کاهوی ایرانی Romano Lettuce از انواع مهم آن است .

۲- کاهوی وحشی یا کاهوی خودرو

کاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از کاهوی گرد بهتر است . کاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد زیرا دارای مقدر زیادی الیاف است که تولید گاز و نفخ در معده می کند .

 

خواص داروئی کاهو :

خواص گیاه کاهو

کاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است

۱)کاهو تمیز کننده خون است

۲)کاهو بعلت داشتن آهن خونساز است

۳)ضد تورم است

۴)کاهو خواب آور و آرام بخش است

۵)کاهو برای ضعف اعصاب مفید است

۶) کاهو ملین و ادرار آور است

۷)خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است

۸)کاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند

۹)اگر کاهو را با سکنجبین و یا سرکه بخورند اشتها آور است

۱۰)کاهو اثر ضد تشنج دارد

۱۱)درد معده را تسکین می دهد

۱۲)کاهو قوای جنسی را تقویت می کند

۱۳)برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید

۱۴)زنان شیرده اگر می خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند

۱۵)ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند

 

خواص تخم کاهو

تخم کاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است

۱-تخم کاهو مخرب و خواب آور است

۲-خوردن تخم کاهو زکام را برطرف می کند

۳-تخم کاهو برای درد سینه مفید است

۴-خوردن تخم کاهو برای دستگاه ادراری نافع است و آنهائیکه قطره قطره ادرار می کنند باید تخم کاهو بخورند

( در حدود ۱۰ گرم روزانه ) تا این مرض برطرف شود .

 

خواص کاهو در بارداری

مضرات کاهو

خواص کاهو در بارداری و تاثیر آن بر لاغری و پوست

منبع : کتب طب سنتی – گروه سلامت سیمرغ – salamat.ir – akairan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا