پوست و مو

ضد آفتاب شیمیایی بهتر است یا فیزیکی؟

طی تحقیقات انجام شده، استفاده از ضد آفتاب چه در روزهای آفتابی و چه بارانی از جمله اقدامات مراقبت از پوست بشمار می رود. چنانچه می خواهید از سرطان های پوستی، چین و چروک و پیری زودرس پیشگیری کنید، این توصیه را جدی بگیرید و هروز از ضد آفتاب استفاده نمایید. لازم به ذکر است که ضد آفتاب برای تمامی افراد چه خانم و چه آقا و حتی کودکان بالای ۶ ماه ضروری است.

به طور کلی ضد آفتاب از نظر ساختار به دو دسته فیزیکی و‌ شیمیایی تقسیم می شود. ضد آفتاب های فیزیکی حاوی زینک اکسید و یا اکسید روی هستند و برای پوست های حساس مناسب تر میباشند. اگر دارای پوست حساس هستید، پیشنهاد ما استفاده از بهترین ضد آفتاب های حاوی زینک اکساید است. از طرف دیگر ضد آفتاب های شیمیایی دارای فرمولاسیون های متنوع تر و سبک تری مانند بافت فلوییدی هستند.

در ادامه به تفاوت ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی میپردازیم و نتیجه گیری میکنیم که کدامیک برای شما انتخاب بهتری است.

ضد آفتاب فیزیکی چیست؟

ضد آفتاب فیزیکی همان مینرال یا معدنی است. پس اگر جایی با این عناوین مشاهده کردید، تعجب نکنید. این ضد آفتاب قادر است با ایجاد یک لایه محافظتی روی پوست از نفوذ اشعه خطرناک فرابنفش به پوست شما جلوگیری کند.

همچنین در ترکیبات ضد آفتاب های فیزیکی دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی وجود دارد و از ورود اشعه های UVA و UVB به پوستتان جلوگیری می کند.

هنگامی که نور خورشید به پوست شما برخورد می کند، ضد آفتاب فیزیکی آن را بازتاب می کند و نمیگذارد اشعه خطرناک جذب پوست شما شود. اگر جزو افرادی هستید که پوستتان بسیار حساس بوده و در برابر نور آفتاب فورا واکنش نشان می دهد، استفاده از ضد آفتاب فیزیکی بهترین گزینه می باشد. همچنین کودکان هم می توانند مقدار خیلی کمی از آن استفاده کنند.

ضد آفتاب شیمیایی چیست؟

همانطور که از اسم این ضد آفتاب مشخص است، از ترکیبات شیمیایی برخوردار می باشد. اکسی بنزن، اکتی سالات، آووبنزون و اکتینوکسات از جمله ترکیبات ضد آفتاب شیمیایی هستند.

توجه داشته باشید که ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی هردو یک وظیفه را دنبال می کنند و نسبت به یکدیگر برتری ندارند.

هنگامی که نور خورشید به پوست شما برخورد می کند، ضد آفتاب های شیمیایی آن را جذب کرده و به انرژی گرمایی تبدیل و در نتیجه آن را به خارج پوست هدایت می کند. برای همین است که تاکید داریم حتما ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل ضد آفتاب بزنید زیرا ضد آفتاب شیمیایی ابتدا باید به تمامی لایه های پوست نفوذ کند تا بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

ضد آفتاب فیزیکی با ضد آفتاب شیمیایی چه تفاوت هایی دارد؟

حالا که متوجه عملکرد ضد آفتاب فیزیکی با شیمیایی شده اید، وقت آن رسیده که بدانید چه تفاوت هایی باهم دارند.

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کامل داشته ایم، ضد آفتاب فیزیکی یک سد فرضی بر روی پوست ایجاد کرده و مانع ورود اشعه UV به داخل پوست می شود و اصلا توسط پوست جذب نمی شود. اما ضد آفتاب شیمیایی کاملا برعکس عمل می کند چرا که ابتدا جذب تمامی لایه های پوست می شود و بعد از مواجهه با نور خورشید، آن را به انرژی گرمایی تبدیل و از پوست خارج می کند.

مهم ترین ویژگی های ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی

هریک از این دو ضد آفتاب ویژگی های مربوط به خود را دارند که در این بخش به شرح آن پرداخته ایم:

ویژگی های ضد آفتاب فیزیکی

  • برای افراد دارای پوست حساس مناسب است و اصلا تحریک پذیر نیست
  • بافت سنگینی دارد اما نسبت به ضد آفتاب شیمیایی خاصیت مربوط کنندگی بیشتری دارد
  • بعد از مصرف بلافاصله تاثیر خود را می گذارد
  • اصلا پوست را سفید غیر طبیعی نمی کند و رنگ آن کاملا طبیعی است
  • به راحتی می توان از روی لباس آن را تمیز کرد

ویژگی های ضد آفتاب شیمیایی

  • در برابر تعریق ضد آب می باشد و نسبت به ضد آفتاب های فیزیکی مقاوم تر عمل می کند
  • بافت سبکی دارد و برای پوست های حساس آزار دهنده نیست
  • تاثیر آن بعد از ۲۰ دقیقه است و باید حتما چند دقیقه قبل از خروج از منزل آن را استفاده کرد
  • به راحتی روی پوست پخش می گردد

به طور کلی نمی توان ویژگی های این دو نوع ضد آفتاب را بر دیگری ارجعیت داد چرا که هریک ساختار و خصوصیات مربوط به خود را دارند. ممکن است پوست یک فرد با ضد آفتاب فیزیکی سازگار باشد و دیگری دچار جوش شود.

بنابراین شما ابتدا باید به مقدار spf و نوع پوست خود توجه داشته باشید. چنانچه پوست خیلی خشکی دارید توصیه می کنیم ابتدا ضد آفتاب مینرال را امتحان کنید. برای اینکه متوجه حساسیت یا عدم حساسیت آن ضد آفتاب شوید، هنگام خرید کمی بر روی پوست خود تست کنید.

نتیجه گیری

ضد آفتاب ها در بازار به دو نوع تقسیم شده اند: فیزیکی و شیمیایی

هریک از این ضد آفتاب ها برای پوست های مختلف با ویژگی های متفاوت تولید شده اند. بنابراین نمی توان قطعی تشخیص داد که کدام بهتر و کدام بدتر است.

کرم های شیمیایی سبک بوده و بعد از این که جذب پوستتان شود اصلا سنگینی ایجاد نمی کند. در مقابل ضد آفتاب های فیزیکی سنگین تر بوده اما رطوبت پوست را افزایش می دهد.

با این تفاسیر هنگام خرید ابتدا نیاز خود را مشخص کرده و اطلاعات کافی در مورد پوست خود کسب کنید تا بتوانید یک خرید خود را تجربه کنید. امیدواریم مطلب برایتان مفید بوده باشد. از این که تا انتها همراه ما بوده اید سپاسگزاریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا