بیوگرافی

بیوگرافی جمشید مشایخی و همسرش + زندگی شخصی

بیوگرافی جمشید مشایخی : در این قسمت بیوگرافی جمشید مشایخی برای شما عزیزان فراهم اورده ایم با مجله مژده همراه باشید.

چکیده ای از بیوگرافی جمشید مشایخی:

نام :جمشید

نام خانوادگی:مشایخی

تاریخ تولد :۱۳۱۳

محل تولد :تهران

تحصیلات :تحصیلات ناتمام در رشته تئاتر جمشید مشایخی

همسر:گیتی رئوفی

فرزندان :نادر، نغمه ، سام

 

جمشید مشایخی

بیوگرافی جمشید مشایخی

جمشید مشایخی (زادهٔ ۵ آذر ۱۳۱۳، تهران) بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است. وی دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است.جمشید مشایخی دارای تحصیلات ناتمام در رشته تئاتر است.

وی سال ۱۳۳۶ به استخدام اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیک درآمد و به عنوان بازیگر کار خود را در برنامه نمایشی کانال سوم غیردولتی آغاز کرد و با ایفای نقش در فیلم کوتاه «جلد مار» هژیر داریوش به همراه فخری خوروش جلوی دوربین رفت. او حتی به خاطر بازی سینمایی اش برای مدتی از کار تئاتر اخراج شد. در واقع کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۹ به‌طور رسمی شروع کرد.

جمشید مشایخی قبل از انقلاب

جمشید مشایخی

بازی جمشید مشایخی در نقش انسان‌های بی‌رحم و همچنین نقش‌های تاریخی همچون «شازده احتجاب»،«کمال الملک» و رضا تفنگچی/خوشنویس در سریال «هزار دستان» نشانگر از توانایی بازیگری اوست. با این حال، در کارنامه بازیگری او، نقش‌های کم ارزش و گاه بی‌ارزش نیز شاهد هستیم که به گفته خود، پذیرفتن آن نقش‌ها را برای کمک به کارگردان‌ها قبول می‌کند؛ هرچند که به کارنامه بازیگری اش لطمه وارد شود.

او در سال ۱۳۶۳، بابت بازی در دو فیلم گل‌های داوودی و کمال‌الملک، برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد. از نمایش‌های مهم او بازی در نقش «بزرگ آقا» در نمایش میراث کارِ بهرام بیضایی در تالار ۲۵ شهریور در آذر ماه ۱۳۴۶ بود.مشایخی در سال ۹۳ به عنوان سفیر سلامت چشم و بینایی و در سال ۹۴ به عنوان سفیر سلامت از سوی وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران معرفی و به وی تندیس سلامت اهدا شد.

بیوگرافی جمشید مشایخی و همسرش گیتی رئوفی

فیلم شناسی جمشید مشایخی

جمشید مشایخی در سینما

پدر آن دیگری (۱۳۹۳)
پایان خدمت (۱۳۹۲)
رنج و سرمستی (۱۳۹۲)
چک ۱۳۹۰
جرم ۱۳۸۹
سیزده ۵۹ ۱۳۸۹
زمهریر ۱۳۸۸
یک گزارش واقعی ۱۳۸۷
نسکافه داغ داغ ۱۳۸۵
این ترانه عاشقانه نیست ۱۳۸۴
یک بوس کوچولو ۱۳۸۴
پل سیزدهم ۱۳۸۳
بله برون ۱۳۸۲
شمعی در باد ۱۳۸۲
آبادان ۱۳۸۱
بانوی من ۱۳۸۱
چشمان سیاه ۱۳۸۱
خانه ای روی آب ۱۳۸۰
کاغذ بی خط ۱۳۸۰
بادام های تلخ ۱۳۷۶
تهران روزگار نو ۱۳۷۸
کمیته مجازات ۱۳۷۷
تنها ۱۳۷۶
حریف دل ۱۳۷۵
اعاده امنیت ۱۳۷۴
سلام به انتظار ۱۳۷۴
اشک و لبخند ۱۳۷۳
چون ابر در بهاران ۱۳۶۹
گالان ۱۳۶۹
ملک خاتون ۱۳۶۹
دخترک کنار مرداب ۱۳۶۸
رانده شده ۱۳۶۸
سرب ۱۳۶۷
شاخه های بید ۱۳۶۷
تحفه ها ۱۳۶۶
سایه های غم ۱۳۶۶
سیمرغ ۱۳۶۶
مکافات ۱۳۶۶
تصویر آخر ۱۳۶۵
حریم مهرورزی ۱۳۶۵
سراب ۱۳۶۵
طلسم ۱۳۶۵
ملاقات ۱۳۶۵
آوار ۱۳۶۴
پدربزرگ ۱۳۶۴
ستاره دنباله دار ۱۳۶۴
گردباد ۱۳۶۴
گمشده ۱۳۶۴
پیراک ۱۳۶۳
گل های داوودی ۱۳۶۳
تفنگدار ۱۳۶۲
خانه عنکبوت ۱۳۶۲
کمال الملک ۱۳۶۲
دادا ۱۳۶۱
گفت هرسه نفرشان ۱۳۵۹
سوته دلان ۱۳۵۶
شارلوت به بازارچه می آید ۱۳۵۶
ماهی ها در خاک می میرند ۱۳۵۶
بت شکن ۱۳۵۵
ماه عسل ۱۳۵۵
ذبیح ۱۳۵۴
صدای صحرا ۱۳۵۴
آب ۱۳۵۳
شازده احتجاب ۱۳۵۳
بی حجاب ۱۳۵۲
نفرین ۱۳۵۲
آب نبات چوبی ۱۳۵۱
اتل متل توتوله ۱۳۵۱
با شرف ها ۱۳۵۱
پدر که ناخلف افتد ۱۳۵۱
چشمه ۱۳۵۱
مطرب ۱۳۵۱
آسمون بی ستاره ۱۳۵۰
پل ۱۳۵۰
سه تا جاهل ۱۳۵۰
شکار انسان ۱۳۵۰
مردان خشن ۱۳۵۰
پسر زاینده رود ۱۳۴۹
جوانی هم عالمی دارد ۱۳۴۹
طلوع ۱۳۴۹
قیصر ۱۳۴۸
گاو ۱۳۴۸
خشت و آینه ۱۳۴۴

عکس جمشید مشایخی در بیمارستان

جمشید مشایخی در تلویزیون

۱۳۹۵ سریال پادری
۱۳۹۴ معمای شاه
۱۳۹۳ همه چیز آنجاست
۱۳۹۳ راه شیری
۱۳۹۲–۱۳۹۳تله فیلم «به من نگو قراضه»
۱۳۹۲–۱۳۹۳نیلی تر از مهتاب
۱۳۹۱ تله فیلم «اولین باران پائیزی»
۱۳۹۰ تله فیلم «مأموریت غیر ممکن»
۱۳۸۹ ستایش
۱۳۸۹ تبریز در مه
۱۳۸۸ تله فیلم «غریبه ها»
۱۳۸۷ پنهان، اما آشکار
۱۳۸۵ آخرین گناه
۱۳۸۴ بوی گلهای وحشی
۱۳۸۴ عشق گمشده
۱۳۸۳-۱۳۸۴ پیله های پرواز
۱۳۸۲ مهمانپذیر طوبی
۱۳۸۱ بدون شرح
۱۳۷۸-۱۳۸۱ روشنتر از خاموشی
۱۳۸۰ هفت گنج
۱۳۷۹ سیمای پنهان آب مجری
۱۳۷۸ مادر
۱۳۷۸ شب‎زدگان
۱۳۷۷ راه سوم
۱۳۷۴-۱۳۷۶ پهلوانان نمی میرند
۱۳۷۵ بهشت گمشده
۱۳۷۴ عیاران
۱۳۷۴ سلام به انتظار
۱۳۷۳ هدف گمشده
۱۳۷۳ بازگشت به خانه
۱۳۷۲ سنگ و شیشه
۱۳۷۲ باغ گیلاس
۱۳۷۲ تاریخ روابط ایران و انگلیس
۱۳۷۱ بیا تا گل برافشانیم
۱۳۷۰ امام علی
۱۳۷۰ مهمان
۱۳۶۹ پیک سحر
۱۳۶۸ چراغ خانه
۱۳۶۶-۱۳۶۸ با سلسله حکمت
۱۳۵۸-۱۳۶۶ هزاردستان
۱۳۶۴ پاییز صحرا
۱۳۵۶ مستنطق
۱۳۵۵-۱۳۵۶ طلاق
۱۳۵۴ سلطان صاحبقران
۱۳۵۲-۱۳۵۳ گذر خلیل ده مرده
سریال «خانه به دوش»
۱۳۵۲-۱۳۵۳ داستانهای مولوی

گیتی رئوفی و جمشید مشایخی

بیوگرافی همسر جمشید مشایخی

همسر جمشید مشایخی:به طور معمول همیشه جمشید به من هدیه می دهد، اما در مجموع فکر می کنم بهترین هدیه ای که به همدیگر و به جامعه داده ایم تربیت سه فرزند به نام های نادر، نغمه و سامان است که هر سه موجب افتخارمان هستند. از نظر من بزرگترین وظیفه یک زن و مرد تربیت فرزندان صالح است.

عکس جمشید مشایخی

جمشید مشایخی و همسرش

جمشید نمی گذارد به پشت صحنه فیلمهایش بروم
من گیتی افروز رئوفی هستم، پدرم افسر شهربانی بود. سال ۱۳۱۵ در قزوین به دنیا آمده ام و دارای دو فوق دیپلم در رشته های طبیعی و خانه داری هستم، بچه که بودم به همراه پدر و مادر و برادر و خواهرهایم به تهران آمدیم. در دبستان و دبیرستان پروین اعتصامی تحصیل کردم. پدرم مردی بسیار سخت گیر و متعصب بود و من هر موقع برای کارهای ضروری از خانه بیرون می رفتم پدرم به برادرم مرحوم گرشا رئوفی ماموریت می داد تا همراهم بیاید تا تنها نباشم.من طی تمام سال های زندگی مشترک، جمشید را مثل فرزندم تر و خشک کرده ام و بارها به او گفته ام تو مثل بچه بزرگ من هستی.

من خیلی دوست داشتم که پشت صحنه فیلم ها یا سریال ها را ببینم، اما هر بار خواسته ام را با جمشید در میان گذاشتم،به من گفت:اگر تو پشت صحنه بیایی، من فکر می کنم در خانه ام، تو گیتی هستی و من جمشید هستم،در نتیجه پرسوناژ یادم می رود. به همین خاطر تا حالا، فقط دوبار سر صحنه فیلمبرداری رفته ام.من شوخ طبع هستم و با وجود آنکه این روزها روحیه ام خراب است وقتی می بینم جمشید به خاطر گرفتاری ها و مشکلات حرفه اش کسل یا ناراحت است و اخم هایش درهم رفته با او شوخی کنم و حرف های شیرین می زنم تا از آن حالت بیرون بیاید و لبخند روی لب هایش بنشیند.

فرزندان جمشید مشایخی

جمشید مشایخی در کنار خانواده

کتکی که از پدر خوردم
پدرم افسر شهربانی بود. پدرم مردی بسیار سخت گیر و متعصب بود. یک روز پدرم از محل کارش که در اداره شهربانی بود، سر زده به خانه آمد و همین که خنده مرا که آن موقع ده-یازده ساله بودم،شنید، به شدت عصبانی شد، کتکم زد و گفت:صدای هیچ زن و دختری نباید از خانه بیرون برود.

یکی از تیمسارهای ارتش که همسایه ما بود دختری به نام نسرین داشت.من به دیدنش می رفتم و با او صحبت می کردم پدرم دو مرتبه مرا در انتهای کوچه با او دید یک روز به خانه آمد و گفت؛ دخترم با نسرین کاری داشتی؟ گفتم؛ بله می خواستم درباره درس چند سوال از او بپرسم، پدرم با قاطعیت گفت:از تو خواهش می کنم دم در نرو، گفتم؛چشم! چند روز گذشت باز نسرین مرا صدا کرد. از بدشانسی باز پدرم از راه رسید و مرا دید و با خشم گفت؛ مگر من به تو نگفتم توی کوچه نرو؟ دوباره مرا کتک زد و گفت، تورا کتک زدم که تا وقتی ازدواج نکرده ای، دیگر دم در نروی، الان اگر دم دربایستی، مردم می گویند برای شوهر پیدا کردن دم در آمده است!

جمشید مشایخی در کنار همسر ،دختر و پسرانش

جمشید مشایخی و همسرش گیتی رئوفی

جمشید مشایخی پسر دایی من است
جمشید مشایخی پسر دایی من است. مایل به ازدواج با جمشید نبودم و عقیده داشتم او نمی تواند در آینده همسر خوبی برایم باشد. یک روز جمشید با برادرش به خواستگاری آمد و فردای آن روز به همراه مادر و خواهرهایش آمدند و روز بعد باز خودش و پدرش و فردای آن روز خودش با عمه اش آمدند،اما چقدر اشتباه می کردم که تمایل به ازدواج با او نداشتم چون تمام حرف هایی که امروز در عین پختگی می زند، آن روزها در سن ۲۴ سالگی می زد.

همسر جمشید مشایخی

جمشید مشایخی قبل از انقلاب

مهریه ام فقط یک شاخه گل میخک سفید بود

یک روز به مطب دندان پزشکی رفته بودم. دو خانم جوان که در مطب بودند با دیدن جمشید ذوق زده شدند و یکی از آنها به دوستش گفت:مریم برو دوربین عکاسی را از داخل اتومبیل بیاور تا با آقای مشایخی عکس بگیریم. دوستش با عجله رفت و کمی بعد در حالی که دوربین عکاسی در دست داشت برگشت و هر دو با جمشید عکس گرفتند، این نوع رفتار مردم با جمشید برای من نه فقط پذیرفتنی است، بلکه غرور انگیز هم هست و افتخار می کنم که همسر چنین مردی هستم.یک روز پدر شوهرم، در مورد مهریه از من سوال کرد. من سکوت کردم.

پدر شوهرم رو به جمشید گفت:خودت مهریه همسرت را تعیین کن، جمشید عدد یک را نوشت و مقابل آن نوشت به اضافه ۱۰۰هزار صفر. من اما، گفتم که دوست دارم مهریه ام فقط یک شاخه گل میخک سفید باشد.من و جمشید مانند تمام زن و شوهر ها گاهی هم دعوایمان می شود و به خاطر موضوعی دو سه دقیقه با هم مشاجره می کنیم، اما تا حالا اتفاق نیفتاده که با همدیگر قهر کنیم.

وقتی اختلاف بین ما به وجود می آید، یک مقدار من کوتاه می آیم و یک مقدار هم جمشید و خیلی زود همه چیز را فراموش می کنیم. اگر زنی که ازدواج کند، به خود بقبولاند مالک شوهرش نیست بلکه شوهرش شریک زندگی او است و اشتباهات سهوی شوهرش را نادیده بگیرد و مرد هم همینطور بیندیشد، زندگی مشترک شیرین و لذت بخش می شود. به خصوص در زندگی های مشترکی که زن و شوهر یا یکی از آن ها هنرمند است این اصل باید بیشتر رعایت شود.چون هنرمند متعلق به مردم است و باید به خواسته های مردم احترام بگذارد.

عکسهای جمشید مشایخی

بیوگرافی و تصاویر استاد جمشید مشایخی

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

جمشید مشایخی به دلیل مشکلات کلیوی در بیمارستان بستری شد.سام مشایخی پسر جمشید مشایخی در گفت‌وگویی با ایسنا درباره حال جسمانی این هنرمند گفت: پدر را ظهر دیروز(۲۸ خرداد) به دلیل برخی مشکلات به بیمارستان منتقل کردیم که پس از مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایشات، پزشک ایشان تشخیص دادند که بستری شوند.او ادامه داد: جمشید مشایخی اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است و به خاطر بیماری‌شان از هوشیاری کاملی برخوردار نیستند.جمشید مشایخی در چند وقت اخیر، چندین بار به دلیل عمل جراحی در بیمارستان بستری شده بود و دوران نقاهت طولانی را پشت سر گذاشت.

جدیدترین عکس ها از جمشید مشایخی

زندگی شخصی جمشید مشایخی

او از ماندگارترین چهره‌های عرصه بازیگری و متولد ۶ آذر ۱۳۱۳ در تهران است. از سال ۱۳۳۶ با نمایش «وظیفه پزشک» فعالیت بازیگری‌اش را آغاز کرد و با فیلم کوتاه «جلد مار» در سال ۴۲ مقابل دوربین رفت، دو سال بعد با فیلم «خشت و آینه» وارد سینما شد.این هنرمند تا به امروز ایفاگر نقش‌های زیادی بوده است که از جمله آن‌ها می‌توان به فیلم‌های

«گاو»، «قیصر»، «شازده احتجاب»، «سوته‌دلان»، «خانه عنکبوت»، «کمال‌الملک»، «گل‌های داودی»، «آوار»، «پدربزرگ»، «طلسم»، «سرب»، «روز واقعه»، «خانه روی آب»، «یک بوس کوچولو»، «جرم» و «سیزده۵۹» و مجموعه‌های «هزاردستان»، «داستان‌های مولوی»، «سلطان صاحبقران»، «امام علی(ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند» و «ستایش» اشاره کرد.

 

بیوگرافی جمشید مشایخی و همسرش + زندگی شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا