ازدواج و زناشویی

اعتماد در نامزدی | با نامزد بی اعتماد چه کنیم ؟

اعتماد در نامزدی : با نامزد بی اعتماد چه کار کنیم ؟ چگونه در دروان نامزدی اعتماد کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ازدواج و زناشویی ، رازهایی افزایش اعتماد در دوران نامزدی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بی اعتمادی در رابطه

درمان بی اعتمادی ، اعتماد در نامزدی

 

 

با نامزد بی اعتماد چه کنیم؟

در اولین روزهای نامزدی و ازدواج زوج های زیادی هستند که با یک مشکل مشترک دست به گریبانند: حساسیت های بیش از حد همسرشان که گاهی آن را آن حسادت های عاشقانه تعبیر می کنند.

 

واقعیت این است که ما چیزی به عنوان حسادت یا حساسیت های عاشقانه نداریم. همه چیز از احساس ناامنی در رابطه سرچشمه می گیرد. شما وقتی نامزدتان را در حال گفتگویی صمیمی با یک غریبه می بینید، حساس می شوید چون حس می کنید امنیت رابطه تان به خطر افتاده است و ممکن است کسی بیش از شما بتواند به همسرتان نزدیک شود یا مورد قبول او واقع گردد. در چنین شرایطی ممکن است شما برای سرپوش گذاشتن به حس خود، آن را با عباراتی مثل حسادت عاشقانه، حساسیت از روی عشق زیاد و عباراتی از این دست مطرح کنید.

 

این وضعیت اگر خیلی تشدید شود، یعنی اگر شما با کوچکترین حدس و گمان، نشانه یا حرفی احساس کنید امنیت رابطه تان به خطر افتاده است، یعنی وارد فاز بی اعتمادی شده اید و باید ریشه این بی اعتمادی را پیدا کنید.

 

اگر در ابتدای رابطه هستید و فکر می کنید مورد بی اعتمادی نامزدتان قرار گرفته اید، توصیه می کنیم دقت بیشتری در انتخابتان داشته باشید و روی ازدواجتان بیشتر فکر کنید. اما اگر عقد کرده هستید یا اولین ماه های زندگی مشترکتان را می گذرانید، این توصیه ها به تعدیل احساسات منفی همسرتان کمک خواهد کرد:

 

۱- علت را شناسایی کنید: گاه رفتار ماست که زمینه بدگمانی را به وجود می آورد. رفتار های تصنعی و ابراز احساسات خالی از صداقت، به میزان زیادی موجب می شود نامزد یا همسرمان دیگر به ما اعتماد لازم را نداشته باشد و این است که رفته رفته روابط میان ما و او به سردی می گراید. قبل از هر چیز، سهم خود را در این بی اعتمادی بازنگری کنید. چنانچه تصور می کنید آنقدر که باید، با همسرتان صادق نبوده اید لازم است قبل ازهر اقدامی در این زمینه، این صداقت را به رابطه میان خودتان بازگردانید.

 

۲- تحمل و انعطاف پذیری خود را افزایش دهید: گاهی بد دلی و بد بینی یک بیماری تلقی نمی شود، بلکه تجربیات و شکست های متعددی که فرد در زندگی خود داشته، او را به فردی بد بین و بی اعتماد تبدیل کرده است. سعی کنید او را درک کنید، مهربانی و علاقه خود را به او نشان دهید. فرد بد بین، با همان عینکی که شما را ارزیابی و قضاوت می کند، خود را می بیند و می شناسد. لذا بسیار ضروری است که این پیام را به او منتقل سازید که با وجود ویژگی های رفتاری که دارد، او را دوست دارید و می پذیرید. تحمل خود را با به یاد آوردن عشقی که به او دارید افزایش دهید و بدانید که برای کسب آرامش در زندگی لازم است منعطف باشید تا نشکنید.

 

۳- اعتماد همسرتان را جلب کنید: سعی کنید به تعهدات و ارزش هایی که میان خود و همسرتان قرار داده اید، پایبند باشید و این پایبندی را به او نشان دهید. با صداقت و عطوفت، حسن نیت و اعتماد خود را به او ابراز و با کاهش رفتار های ضد و نقیض، سعی کنید انسجام لازم را در این امر ایجاد کنید. اعتماد کنید تا مورد اعتماد قرار گیرید.

 

۴- از همسرتان بخواهید که با شما صحبت کند و اعتماد به نفس او را بالا ببرید: گاهی خود فرد بد دل به آزار دهنده بودن رفتارش آگاه است، اما قادر به متوقف کردن افکار خود نیست. گاهی پیامی چون: “تو برای من مهم و دوست داشتنی هستی” او را نرم و آرام می کند و تمام چیزی است که نیاز دارد؛ بنابراین لازم است همواره نکات مثبت، خوبی ها و ویژگی های مثبت او را به یادش بیاورید و سعی کنید در محیطی که توام با آرامش، صداقت، احترام و امنیت است او را به گفت و گو ترغیب کنید.

 

۵ – از مشاوره تخصصی کمک بگیرید: چنانچه آنچه را که توصیه شد به کار گرفتید و برای رفع مسئله تان کافی نبود، در نهایت استفاده از مشاوره تخصصی روانشناسی توصیه می شود.

 

چگونه با همسر بی‌اعتماد رفتار کنم؟

 

گرسنگی، عامل اصلی دعواهای زناشویی

یک روانشناس گفت: اغلب کسانی که در گذشته عذاب بدرفتاری و بی اعتمادی را چشیده‌اند، مجموعه پیچیده‌ای از احساساتی مثل درد، ترس،‌ غضب و سوگ را تجربه کرده‌اند. در نتیجه روابط فعلی‌شان هم دردآفرین و تحت تاثیر گذشته است. در چنین شرایطی باید از راهکارهایی برای رفتار با همسران بدبین استفاده کرد.

 

به گزارش سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فاطمه رضایی‌نسب افزود: با توجه به اینکه فرد بی‌اعتماد احتمالا در دوران کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته است، در بزرگسالی نیز از نزدیک شدن به دیگران و ایجاد رابطه صمیمانه با آنان هراس دارد.

 

 

شک به زن

بی اعتمادی در عشق

 

 

وی در ادامه گفت: این افراد در روابط خود احساس راحتی نمی‌کنند. دیگران به جای این که برایشان اطمینان آفرین و شادی بخش باشند، پیش بینی ناپذیر و خطرناک جلوه می‌کنند. چنین افرادی فکر می‌کنند که دیگران به آنها صدمه می‌زنند، خیانت و از آنان سوء استفاده می‌کنند. پس باید در برابر دیگران همیشه حالت دفاعی داشته باشند. اعتماد کردن حتی به نزدیکان برای این افراد سخت است.

 

این روانشناس اضافه کرد: افراد شکاک گمان می‌کنند که دیگران مخفیانه قصد دارند به آنان آسیب بزنند حتی اگر رفتار فردی با افراد شکاک خوب، انسانی و احترام آمیز باشد در ذهنشان به دنبال این مساله می‌گردند که انگار کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. این افراد اعتقاد راسخ دارند که سلام گرگ بی طمع نیست. علاوه بر آن این افراد به خودشان و توانایی‌ها و دوست داشتنی بودن خودشان هم اعتماد ندارند. آن‌ها شک دارند به این که آنقدر خوب باشند که طرف مقابلشان حاضر باشد با آنها بماند. بنابراین دائم به دنبال نشانه‌های برای این مقصود طرف مقابلشان هستند.

 

وی درباره راه‌های زندگی با افراد بی‌اعتماد گفت:‌ هرچند زندگی با یک فرد بی اعتماد به نظر مشکل می‌رسد، اما اگر یک همسر بی اعتماد دارید ،از او توقعات غیرواقعی نداشته باشید. در صورتی که بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان تحت تاثیر دوران کودکی اوست،‌ نباید انتظار داشته باشید که این مشکل به سرعت رفع شود. گاهی به نظر می‌رسد که تلاش شما به منظور ایجاد اعتماد و خوش بینی، نه تنها ثمری ندارد، بلکه موجب افزایش خصومت همسر نسبت به شما می‌شود.اگر قادر به پذیرش همسر بی اعتماد خود هستید و همزمان امید به درمان دارید، شرایط بهتری برای تحمل بدرفتاری‌های ناشی از بی اعتمادی خواهید داشت.

 

صبورانه اعتمادش را جلب کنید

این روانشناس با بیان اینکه برقراری رابطه با چنین فردی و جلب اعتماد او مستلزم عملکرد سنجیده و شکیبایی بسیار است، اظهارکرد: به‌تدریج و بدون هیچ‌گونه فشار و یا اجباری وارد رابطه با او شوید و اجازه دهید که او اندک اندک به شما اعتماد کند. به یاد داشته باشید که به همسر خود در مورد اعتماد فرصت لازم را بدهید و اصرار زودهنگام در این باره نداشته باشید. برای مثال نگویید: «چرا تو نمی‌توانی به من اعتماد کنی؟» اگر چنین کنید فرضیه همسرتان مبنی بر این که شما فردی انتقادگر هستید،‌ به اثبات خواهد رسید و در نتیجه با شما مقابله خواهد کرد.

 

از او خشمگین نشوید

رضایی‌نسب افزود: طبیعی است که شما در برابر بدبینی، اتهامات، سرزنش‌ها و بدرفتاری‌های همسر بی‌اعتماد با خشم و ناراحتی از خود واکنش نشان می‌دهید. اما این فرد از آنجایی که به شما بی اعتماد است، دقیقا انتظار همین رفتار را از سوی شما دارد.

 

لجبازی نکنید

وی تاکید کرد: لجبازی کردن شاید روشی برای تخلیه هیجان‌های منفی نسبت به همسر بدرفتار و بی اعتماد باشد اما پژوهش‌ها نشان داده است که لجبازی و اصرار بر تکرار رفتار نمی‌تواند چنین مشکلی را حل کند. رفتارهای تلافی‌جویانه سبب می‌شود که یک بار دیگر همسرتان به این نتیجه برسد که مثل همه افراد دیگر به شما نیز نمی‌تواند اعتماد کند بنابراین از چنین واکنش‌هایی خودداری کنید. فکر این که یک فرد بی اعتماد،‌مانند کودکی زخمی و هراسان است، می‌تواند شما را در کنترل خشمتان نسبت به او یاری کند.

 

همسرتان را مقصر ندانید

این روانشناس اضافه کرد: به هسرتان نشان دهید که او در گذشته مستحق بدرفتاری و سوء استفاده شدن نبوده است. افرادی که در گذشته به همسرتان بدرفتاری کرده‌اند،‌به احتمال زیاد او را مستحق این بدرفتاری‌ها و بی‌اعتمادی‌ها می‌دانسته‌اند. رسیدن به این نتیجه که بدرفتاری در گذشته به خاطر بد بودن او رخ نداده است، می‌تواند به عزت نفس بیشتر او کمک کند.

 

رفتارهای شک برانگیز نکنید

وی تاکیدکرد: رفتار مبهم، شک برانگیز و یا غیر صادقانه می‌تواند موجب افزایش بی‌اعتمادی همسر شود. برای مثال اگر به دلایل مختلف که برای خودتان موجه است ترجیح بدهید تماس‌های تلفنی اعضای خانواده،‌ دوستان و یا همکارانتان را در حضور همسر پاسخ ندهید؛ بدون این که برای او توضیح دهید که این کار را از روی عادت و یا به خاطر خجالت انجام می‌دهید، می‌توانید زمینه ایجاد شک و بی اعتمادی را در همسرتان فراهم کنید.

 

از یک روان درمانگر کمک بگیرید

رضایی‌نسب در پایان مطلب خود در مجله سپیده دانایی گفت: اگر بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان شدید است،‌ به ویژه اگر تجارب بد رفتاری در گذشته آسیب جدی به او زده است، به تنهایی با این رفتارها روبرو نشوید،‌ در صورت امکان بدون این که همسرتان را متهم به بدبینی کنید و یا او را مقصر بدانید،‌ از درمانگری صاحب صلاحیت برای تغییر این ویژگی‌ کمک بگیرید.

 

 

شکاکیت زن به مرد

بی اعتمادی در زندگی

 

اعتماد در نامزدی | با نامزد بی اعتماد چه کنیم ؟

 

منبع: خراسان / ایسنا/ بیتوته

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا