دوران بارداری

رابطه جنسی در بارداری | روش های آمیزش در دوران بارداری

رابطه جنسی در بارداری : پوزیشن های رابطه جنسی در دوران بارداری کدامند ؟ بعد از حاملگی چگونه به فعالیت جنسی خود ادامه دهیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره رابطه جنسی بعد از بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

رابطه مقعدی در دوران بارداری

روشهای آمیزش در دوران بارداری ، رابطه جنسی در بارداری

 

 

رابطه زناشویی در بارداری، تاثیر هم آغوشی بر مادر

نزدیکی در دوران بارداری چه تاثیری بر پدر و مادر دارد؟ آیا اضطراب همسر از هم آغوشی یا رابطه نزدیکی بی مورد است؟ برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری چه فوایدی دارد؟

 

نقش رابطه زناشویی بر ارتباط زوجین در دوران بارداری

تمرکز بر پدر و مادر شدن می تواند به عنوان یک زوج شما را از نظر عاطفی و نه لزوما از نظر فیزیکی به هم نزدیک تر کند، بسیاری از بانوان در سه ماهه اول خستگی و حالت تهوع دارند، بنابراین آخرین چیزی که می خواهند هم آغوشی است، اگر این مشکل را دارید، احساسات خود را برای همسرتان توضیح دهید، تا احساس طرد شدگی نکند، سعی کنید راه های دیگری برای ارتباط فیزیکی بیابید، ممکن است همسر شما از هم آغوشی اضطراب داشته باشد، اگرچه هیچ خطری جنین تهدید نمی کند، به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید در دوران بارداری نزدیکی داشته باشید هیچ اشکالی ندارد، مگر اینکه پزشک شما خلاف آن را توصیه کند.

 

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری:

 

۱- زایمان ساده تر

به ارگاسم رسیدن، انقباضات کف لگن را افزایش داده و عضلاتی که نقش اساسی در زایمان ایفاء می کنند را تقویت می کند. دکتر جنی فالکنر، پزشک متخصص زنان و زایمان بیمارستان شهر ممفیس گفت:” تقویت شدن عضلات پایین تنه، لگن و پروسه زایمان را کاهش داده و تولد نوزاد را تسریع می کند”.

 

۲- پیشگیری از بروز پر فشاری خون در دوران بارداری

نتایج مطالعه دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاگ نشان داد، برقراری رابطه جنسی متعدد در طول دوران بارداری از بروز پر فشاری خون در دوران بارداری پیشگیری می کند. محققان باور دارند، پروتئین موجود در اسپرم می تواند سیستم ایمنی بدن مادر را تقویت کند.

 

۳- کاهش فشار خون

افزایش فشار خون در دوران بارداری ممکن است برای مادر و فرزندش مشکلات زیادی ایجاد کند. پزشکان معتقدند، برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری بهترین روش برای کاهش افزایش فشار خون است.

 

۴- افزایش اعتماد به نفس

تغییرات مکرر بدن در دوران بارداری ممکن است تاثیر ناخوشایندی بر روحیه مادر بگذارد و اعتماد به نفس اش را کم کند. برقراری ارتباط جنسی به راحتی می تواند به افزایش احساس مثبت نسبت به خود و اعتماد به نفس کمک کند.

 

۵- کاهش استرس

این که بارداری خوشایند است اما نگرانی های مالی، شغلی، اجتماعی و خانوادگی که پس از تولد نوزاد بروز می کنند والدین را مضطرب می کند. اکسی توسین (هورمون عشق) که پس از رسیدن به ارگاسم در بدن منتشر می شود، نقش اساسی در کاهش نگرانی و استرس والدین ایفاء می کند.

 

بهترین نوع مقاربت جنسی در بارداری

در خصوص نزدیکی دوران بارداری و دانستنیهای مهم مربوطه در اینجا مطالب مهمی که پاسخگوی اکثر سوالات زوجین در زمینه رابطه جنسی در دوران بارداری آورده شده که مطالعه آن توصیه می شود. می توان در طول بارداری آمیزش داشت. معمولا در یک بارداری عادی مقاربت برای زن باردار سالم و همسرش ایرادی ندارد. برخی پزشکان آمیزش جنسی را در هفته آخر بارداری ممنوع می کنند، ولی همه پزشکان با این نظر موافق نیستند در این مورد می توانید نظر پزشک خود را جویا شوید.

 

فعالیت جنسی مکرر نباید در یک بارداری سالم، مشکلی ایجاد کند. معمولا زوجین می توانند فعالیت جنسی قبلی خود را ادامه دهند. البته اگر در معرض زایمان زودرس باشید یا یکی از مشکلات بارداری مانند کوتاهی یا اتساع دهانه رحم، نشت مایع آمنیوتیک، جفت سرراهی یا خونریزی داشته باشید و یا اینکه سابقه سقط ناشی از زایمان زودرس را داشته باشید احتمالا پزشک معالج شما را از انجام نزدیکی منع خواهد کرد.

 

نزدیکی دوران بارداری به جنین آسیب نمی رساند .

بسیاری از مردان می خواهند بدانند که آیا نزدیکی دوران بارداری به جنین صدمه می رساند یا خیر. نزدیکی دوران بارداری و انزال، هیچ یک در بارداری کم خطر ایرادی ندارد. جنین در محفظه عضلانی رحم قرار دارد و از جنین بوسیله مایع آمنیوتیک و کیسه آمنیوتیک به خوبی محافظت می شود. یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند و مانع از انتقال عفونت نیز می شود. ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد!

 

در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است. با این حال اگر هنوز نگرانید و پرسشی در این باره دارید، در یکی از جلسات مراقبت بارداری که هر دو حضور دارید آنرا مطرح کنید.

 

عموما تمایل جنسی زنان باردار از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کند:

  1. کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در سه ماهه دوم
  2. کاهش تدریجی میل جنسی با پیشرفت بارداری

 

طی سه ماهه اول ممکن است دچار تهوع و ضعف باشید. طی سه ماهه سوم ممکن است افزایش وزن، بزرگ شدن شکم و حساسیت سینه ها و سایر مشکلات باعث شوند کمتر میل به تماس جنسی داشته باشید. این حالت طبیعی است. در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد.

 

 

پوزیشن های تصویری زناشویی در دوران بارداری

نزدیکی از پشت در دوران بارداری

 

 

بارداری در بعضی زنان باعث افزایش میل جنسی می شود. فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری به برخی از زنان احساس رهایی می بخشد. در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است.

 

برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها داشته باشند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.

 

بارداری می تواند موجب تغییر در میل جنسی همسر شود. بعضی از مردان خانم باردار خود را جذابتر از هر وقت دیگر می بینند و گروهی دیگر از شدت نگرانی برای سلامت مادر و جنین تمایلات جنسی خود را سرکوب کرده یا اصلا آنرا احساس نمی کنند. در هر صورت صحبت کردن می تواند باعث شود تا تغییر در رفتارها برای طرف مقابل قابل درک شود.

 

ممکن است با پیشرفت بارداری متوجه شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای نزدیکی دوران بارداری ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می کنیم که حدود ۱۶ هفتگی به پشت نخوابید چرا که وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن ممکن است گردش خون این ناحیه را مختل کند. بهتر است برای آمیزش جنسی یا به پهلوی خود بخوابید و یا رو قرار گیرید.

 

در موارد زیر باید از نزدیکی دوران بارداری اجتناب کرد :

برخی وضعیت ها باید شما را نسبت به عدم انجام آمیزش آگاه سازد. اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید. ممکن است پزشک شما را آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد ( منی ) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد که همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود داخل واژن اجتناب کند.

 

اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است. در صورت وجود موارد زیر از فعالیت جنسی پرهیز کنید: جفت سه راهی یا پایین واقع شدن جفت در رحم، نارسایی دهانه رحم، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، پاره شدن کیسه آب، درد به هنگام نزدیکی دوران بارداری، خونریزی بدون علت از واژن و یا ترشح از آن، وجود ضایعه بهبود نیافته هرپسی در همسر و یا آغاز زایمان.

 

بهترین نوع مقاربت جنسی در دوران بارداری چیست؟

تا زمانی که شما کاملا در این رابطه راحت هستید ، هر نوع مقاربت در طول بارداری بدون اشکال است. به موازات پیشرفت در این دوران مثلا به دلیل تغییرات فیزیکی نوع مقاربت نیز تحت تاثیر قرار میگیرد . مثلا خوابیدن به پشت سخت می شود. به علاوه، توصیه می شود که از حدود ۱۶ هفتگی ( نزدیک به چهار ماهگی ) از خوابیدن به پشت خودداری کنید ‏ چرا که در این حالت؛ ممکن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود.

 

بنابراین خود زوجین با توجه به این مسائل موضع خود را در حین آمیزش می توانند تغییر دهند تا بدون هیچ گونه ناراحتی و درد مقاربت انجام شود. ممکن است بعد از مقاربت احساس گرفتگی در شکم یا حساس شدن ناراحت کننده در سینه ها داشته باشید. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند.

 

در نزدیکی دوران بارداری آیا استفاده از کاندوم اجباری است؟

مقاربت بدون استفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال بعضی بیماری های مقاربتی را افزایش دهد و همین امر می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به عفونت شود که به هر حال سلامت جنین را به خطر می اندازد. بنابر این در صورت داشتن سابقه هر نوع بیماری ناشی از مقاربت بهتر است از کاندوم استفاده شود.

 

داشتن مقاربت دهانی یا مقعدی چه طور؟

مقاربت دهانی در دوران بارداری بلامانع است، اما با رعایت احتیاط لازم. مثلا از دمیدن هوا به داخل واژن باید خودداری کرد زیرا در موارد نادر سبب انسداد رگ های خونی می شود. و این می تواند سلامت نوزاد را به خطر اندازد.

 

و اما مقاربت مقعدی در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا در صورت داشتن همورویید(بواسیر) وابسته به دوران بارداری این امر با درد و ناراحتی بیشتری همراه خواهد بود و بعلاوه احتمال انتقال باکتری های عفونی از رکتوم به واژن افزایش می یابد.

 

آیا شور و هیجان ناشی از نزدیکی دوران بارداری می تواند سبب زایمان زود رس شود؟

مسلما لذت و ناشی از این فرایند سبب انقباض رحمی می شود، اما این انقباض با انقباض مربوط به زمان وضع حمل فرق می کند. اگر بارداری شما کاملا به صورت نورمال است، لذت جنسی نمی تواند باعث زایمان زود رس شود، حتی در ماه های آخر بارداری.

 

 

روشهای نزدیکی در دوران بارداری تصویری

رابطه زناشویی در دوران بارداری

 

رابطه جنسی در بارداری | روش های آمیزش در دوران بارداری

 

منبع: نی نی پلاس/نی نی عسل / نی نی بان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا