دوران بارداری

نوشیدنی در بارداری | نوشیدنی های مجاز و غیر مجاز در دوران حاملگی

نوشیدنی در بارداری : نوشیدنی های مجاز در دوران بارداری کدامند ؟ در حاملگی چه چیزهایی نباید مصرف کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری ، نوشیدنی های مجاز و غیر مجاز دوران بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

دمنوش های مناسب بارداری

نوشیدنی های مضر در بارداری ، نوشیدنی در بارداری

 

 

نوشیدنی های مناسب دوران بارداری، چیست؟

خانم ها در دوران بارداری باید نکات زیادی را رعایت کنند. خوردنی ها و نوشیدنی های مناسب دوران بارداری را بشناسند و بدانند تغذیه در دوران بارداری درست مثل ورزش کردن در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. خانم های باردار باید بدانند در این دوران مهم چه بخورند و چه نخورند. همچنین باید در زمینه ی خوردن مکمل ها از دکتر خود مشورت بگیرند.

 

در اینجا نوشیدنی های مناسب دوران بارداری که هر خانم بارداری باید یا نباید مصرف کند را عنوان می کنیم.

 

آب

چه باردار باشید و چه نباشید، مهم ترین نوشیدنی که هر روز و هر ساعت باید بنوشید آب است. آب قطعا رتبه ی اول در نوشیدنی های مناسب دوران بارداری را به خود اختصاص می دهد. مایع آمنیوتیک بدن مادر نیاز به بازیابی دارد آب به نحوه های مختلفی به نوزاد کمک می کند.

 

آب رطوبت سلول ها را حفظ می کند و درجه ی سلامتی بدن را در حداکثر نگه می دارد. خانم های باردار باید بیش از ۸ لیوان آب در روز بنوشند و اگر می خواهند بعد از زایمان بچه را شیر بدهند این میزان را بیشتر هم کنند.

 

آب پرتقال

آب پرتقال یکی از بهترین نوشیدنی های مناسب دوران بارداری است که به دلیل داشتن ویتامین C که جذب آهن را افزایش می دهد در این دوران توصیه می شود. متخصص تغذیه در دوران بارداری پیشنهاد می کند مادر قرص های ویتامین پیش از تولد را همراه با آب پرتقال بخورد. این آب میوه همچنان دارای فولات (مفید برای رشد سلول های عصبی نوزاد) است.

 

شیر

توجه کنید که تغذیه درست در دوران بارداری نه تنها برای حفظ سلامت مادر، بلکه برای رشد جنین  لازم است.

شیر دارای کلسیم، کربوهیدرات و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مفید برای رشد جنین و سلامتی مادر است و از بهترین نوشیدنی های مناسب دوران بارداری به حساب می آید.

 

اسموتی

منظور از اسموتی هر ماده ی مغذی است که می توانید در میکسر بریزید و از آن ها معجونی با سلیقه ی خودتان درست کنید. اسموتی برای تغذیه در دوران بارداری به شدت مناسب است. چرا که هم راحت درست می شود و هم می توانید آن را بیرون از خانه همراه خود داشته باشید.

 

پیشنهاد ما درست کردن اسموتی هایی با اسفناج، ماست و توت های قرمز مختلف است که طیف وسیعی از مواد مغذی را در خود دارند.

می توانید هر میوه ، سبزی یا دانه و آجیلی که دوست دارید به نوشیدنی های دوران بارداری تان اضافه کنید.

 

نوشیدنی های الکترولیتی ورزشی

شاید تعجب کنید اما این نوشیدنی ها برای تغذیه در دوران بارداری بسیار مناسب هستند. بعضی از مادران در دوران بارداری گرفتگی های عضلانی به خصوص در پاها را تجربه می کنند. مایع الکترولیت می تواند به بهبود این وضع کمک کند. توجه کنید نوشیدنی ای که انتخاب می کنید خیلی شکر نداشته باشند.

 

ننوشید

نوشیدنی های شکری

یکی از نکات تغذیه در دوران بارداری حذف مواد غذایی مضر است. نوشیدنی های شکر دار برای بچه مضر نیستند، اما می توانند باعث اضافه وزن مفرط در مادر شوند. اگر مادر شرایطی مثل دیابت بارداری داشته باشد باید در مورد نوشیدنی های مناسب دوران بارداری بیشتر هم دقت کند.

 

چای یا قهوه کافئین دار

قهوه از نوشیدنی های مناسب دوران بارداری نیست، چرا که در هنگام بارداری باید مقدار مصرف کافئین کنترل شده باشد. مقدار مجاز زیر ۲۰۰ میلی گرم در روز یعنی به اندازه ی یک ماگ قهوه است. این در حالی است که متخصصین تغذیه در دوران بارداری یاد آوری می کنند که ما از منابع دیگری مثل چای و شکلات هم کافئین دریافت می کنیم.

 

در مورد میزان مصرف قهوه و کافئین با دکتر خود مشورت کنید.

آب لوله کشی که امکان وجود سرب در آن باشد

 

اگر در خانه ای قدیمی زندگی می کنید که ممکن است لوله هایی سربی داشته باشد بهتر است از آب شیر ننوشید.

سرب باعث کاهش وزن بچه در هنگام تولد و تاخیر در رشد و تکامل او می شود. حتی قبل از نوشیدن بعضی بطری های آب آشامیدنی پشت آن را با دقت بخوانید. سرب می تواند هر نوشیدنی را از لیست نوشیدنی های مناسب دوران بارداری حذف کند.

 

توجه کنید که هر خانم بارداری بهتر است در انتخاب نوع و میزان مواد غذایی و نوشیدنی های مناسب دوران بارداری با دکتر خود مشورت کند و طبق نظر ایشان عمل کند.

 

نوشیدنی‌‌های مفید در دوران بارداری

خانم‌‌های باردار باید همیشه به میزان کافی مایعات به بدن خود برسانند. بهترین و اولین گزینه ای که به هر خانم بارداری توصیه می‌‌شود، آب است. آب کیمیای زندگی است. آب نه تنها بدن را سالم و سرحال نگه می‌‌دارد، بلکه به هضم غذا، انتقال اکسیژن در بدن، و کارکرد سلول‌‌ها نیز کمک زیادی می‌‌کند. جای تعجب نیست که امروزه بسیاری از افراد بطری‌های آب با خود حمل می‌‌کنند. آب عنصر مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. نوشیدن آب برای خانم‌‌های باردار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آب، مواد مغذی را از بدن مادر به فرزند منتقل می‌کند.

 

 

دوغ محلی در بارداری

مضرات دوغ در بارداری

 

 

همچنین آب موجود در بدن مادر مایعی که جنین در درون آن غوطه ور است را تولید می‌‌کند. مایع موجود در رحم تقریبا هر یک ساعت یکبار با یک لیوان مایع جدید جایگزین می‌‌شود. این مایع توسط جفت فراهم می‌‌شود. آب همچنین به دفع سموم از بدن مادر کمک می‌‌کند. عفونت ادرار یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که خانم‌‌های باردار با آن مواجه هستند. نوشیدن آب به مقدار کافی به دفع سموم بدن کمک کرده و از عفونت دستگاه ادرار جلوگیری می‌‌کند.

 

همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید که هر چه خانم‌‌های باردار آب بیشتری بنوشند، احتمال جمع شدن آب در بدن آنها و در نتیجه تورم دست‌‌ها و پاها کاهش می‌‌یابد. به همین دلیل است که به خانم‌‌های باردار توصیه می‌‌شود به محض احساس تشنگی یا حتی قبل از آن به میزان کافی آب بنوشند. هنگامی‌که فردی احساس تشنگی کند، معمولا میزان آب در بدنش به کمتر از حد لازم و ضروری رسیده است.

 

به همین دلیل است که بهتر است خانم‌‌های باردار قبل از احساس تشنگی آب بنوشند. البته توجه داشته باشید که هر آبی برای نوشیدن مناسب نیست. افراد باید قبل از نوشیدن آب بهداشتی بودن آن را بررسی کنند. بهتر است خانم‌‌های باردار آب شیر را قبل از نوشیدن تصفیه کنند و آب معدنی با نام تجاری معتبر مصرف کنند.

 

آیا از نوشیدن آب خسته شده‌اید؟

با گذشت ماه‌‌ها و افزایش فعالیت هورمون‌‌ها در بدن خانم‌‌های باردار، حس چشایی آنها نیز ممکن است دچار تغییراتی شود. در چنین حالتی است که فرد دیگر دوست ندارد مواد بی مزه و تکراری را مصرف کند. متاسفانه آب نیز مشمول این مسئله شده و بسیاری از افراد باردار تمایل کمی به مصرف این مایع حیاتی از خود نشان می‌‌دهند. اما از طرف دیگر باید به بدن مایعات کافی رساند. به همین دلیل است که در ادامه قصد معرفی چند جایگزین مناسب آب را به شما داریم.

 

آب میوه و سبزیجات تازه

آب‌میوه‌گیری را از کابینت خارج کنید و کمی خلاقیت به خرج دهید. می‌‌توانید سبزیجاتی مانند کرفس، هویج و زنجبیل را با هم مخلوط کنید و یک آبمیوه خوش طعم از آن تهیه کنید. گذشته از طعم خوب آن، این نوشیدنی می‌‌تواند در کاهش حالت تهوع نیز موثر باشد. همچنین می‌‌توانید برای بهبود طعم آن، کمی سیب و آب لیموی تازه نیز به آن اضافه کنید. آب میوه و سبزیجات تازه نه تنها آب کافی به بدن شما می‌‌رساند، بلکه مواد مغذی اساسی نیز برای شما فراهم می‌‌کند.

 

آب طعم‌دار

گاه برای تغییر طعم همیشگی آب، کافیست مقداری مواد طبیعی طعم دهنده به آن اضافه کنید. اضافه کردن مقداری آب لیموی تازه، گلاب یا عرق نعنا می‌‌تواند در طعم همیشگی آب تنوع زیادی ایجاد کند. می‌‌توانید برای طعم بهتر، کمی شکر نیز اضافه کنید. البته مصرف شکر نباید بیش از حد باشد. اعتدال را رعایت کنید.

 

شیر

دو سوم شیر از آب تشکیل شده است. همچنین این مایع ارزشمند حاوی مقادیر زیادی کلسیم است. کلسیم از جمله موادی است که برای سلامت مادر و جنین ضروری است. به همین دلیل است که به خانم‌‌های باردار توصیه می‌‌شود روزانه حداقل یک لیوان شیر مصرف کنند.

 

آب گازدار

اگر عادت به مصرف نوشابه‌‌های گازدار دارید و قصد ترک این عادت را دارید، می‌‌توانید از آب‌‌های گازدار استفاده کنید. می‌‌توانید برای بهبود طعم این آب‌‌ها، کمی آب پرتقال یا لیمو نیز به آن اضافه کنید. آب گازدار هم بخشی از مایعات مورد نیاز بدن شما را تامین می‌‌کند، و هم شما را از طعم تکراری آب خلاص می‌‌کند. این آب‌‌ها در مورد برخی خانم‌‌ها حتی منجر به کاهش حالت تهوع می‌‌شوند.

 

بارداری و کافئین

کافئین به راحتی از طریق جفت عبور کرده و به مایع درون رحم راه پیدا می‌‌کند، و خیلی سریع وارد بدن جنین می‌‌شود. علاوه بر قهوه، بسیاری دیگر از مواد غذایی، همچون شکلات، نیز حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند.

 

کافئین برای خود مادر نیز می‌‌تواند خطرآفرین باشد. این ماده وارد سیستم عصبی مادر شده و می‌‌تواند باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب شود.  در ادامه باید متذکر شویم که اگر قصد کاهش یا ترک مصرف کافئین را دارید، این کار را به صورت ناگهانی انجام ندهید.

 

 

خوردن دوغ ترش در دوران بارداری

نوشیدنی ها در حاملگی

 

نوشیدنی در بارداری | نوشیدنی های مجاز و غیر مجاز در دوران حاملگی

 

منبع: بانوی شهر/ مجله کودک سالم/برترین ها / بیتوته / نی نی بان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا