ازدواج و زناشویی

همسر خجالتی | چگونه با همسر خجالتی زندگی کنیم ؟

همسر خجالتی : چگونه با همسر خجالتی زندگی کنیم ؟ تفاوت زنان و مردان خجالتی در زندگی چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ازدواج و زناشویی ، نکات مهم زندگی مشترک با افراد خجالتی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان خجالتی بودن نوجوانان

راه های از بین بردن خجالتی بودن ، همسر خجالتی

 

 

این همسران خجالتی هستند

چطور باید در خواستگاری متوجه شوید که طرف مقابل تان خجالتی است؟ حجب و حیا چه فرقی با خجالتی بودن دارد؟

 

اشتباه خیلی ها این است که درونگرایی را با خجالتی بودن اشتباه می گیرند. افراد درونگرا ممکن است خجالتی باشند، و ممکن است نباشند. یک فرد درونگرا می تواند بسیار خوب و با اعتماد به نفس صحبت کند، صمیمی شود ولی در عین حال فعالیت های انفرادی را به بودن در جمع ترجیح دهد.

 

اما فرد خجالتی در برخورد با هر پدیده تازه ای حالت اجتنابی دارد، مدت ها فاصله می گیرد و ترجیح می دهد دیگران به سراغش بیایند.

 

تشدید ضربان قلب، سرخ شدن چهره، اختلالات تنفسی، تغییرات صدایی به هنگام صحبت کردن و …از علایم افراد خجالتی است. آنها معمولا اعتماد به نفس کمی دارند و به سختی با شرایط سازگار می شوند. خجالت کشیدن، یک نوع ترس یا اضطراب اجتماعی است که در آن فرد از مواجه شدن با افراد ناآشنا و ارتباطات اجتماعی گریزان است.

 

برخی ها از همان دوران کودکی گوشه گیر و خجالتی هستند و ممکن است تا پایان عمرشان خجالتی باقی بمانند، اما عده ای دیگر با گذشت زمان و شرکت در کارهای اجتماعی و برخورد و ارتباط با افراد دیگر، رفتارهای متعادل و اجتماعی را در پیش می گیرند.

 

شناخت همسر خجالتی

خجالتی ها معمولا گوشه های مجلس و جمع را برای نشستن یا ایستادن انتخاب می کنند و نمی خواهند در دید دیگران باشند تا کمتر معاشرت کنند و کمتر حرف بزنند. کم حرفی شایع ترین علامت در افراد خجالتی و کم رو است؛ کم حرفی آنها همراه با استفاده بسیار کم از دست ها و بدن برای بیان احساسات خود یا پوشاندن صورت و لب ها با دست ها در مواقعی که دچار استرس بالا هستند.

 

این افراد معمولا سر را پایین می آورند و دست را روی پیشانی یا لب های خود حرکت می دهند. خانم ها معمولا دست را روی صورت نمی گذارند و با زیور آلات خود که به گردن یا گوش دارند، بازی می کنند. خوردن اجسام شخصی و جویدن آنها مانند دسته عینک و خودکار از عادت های این افراد است.

 

افراد کم رو دارای مشخصات ظاهری منحصر به فردی هستند که می توانیم با نگاه دقیق، آنها را از دیگران تشخیص دهیم. افرادی که دچار اعتماد به نفس پایین و کم رویی شدید هستند، معمولا در جمع دوستان و مهمانی ها دچار لرزش لب ها و دست ها می شوند. این لرزش، واکنش غیرارادی مغز در افراد خجالتی است که از ترس و استرس نشات می گیرد.

 

تفاوت زن ها و مردهای خجالتی

خانم های خجالتی معمولا نگاه های دزدکی و پرتکرار انجام می دهند تا دیگران را مورد بررسی قرار دهند. این کار معمولا به صورت پنهانی و در جایی انجام می شود که فکر و ذهن فرد خجالتی درگیر شخص یا موضوعی خاص است؛ آنها با نگاه کردن به دیگران به صورت کوتاه انتظار دارند دیگران صحبت را شروع کنند. خانم های خجالتی معمولا موقع ایستادن و نشستن کیف خود را بغل و سعی می کنند یک مانع با دیگران ایجاد کنند. این کار را با وسایل دیگر هم انجام می دهند یا هنگام ایستادن سعی می کنند کمی عقب تر از دیگران بایستند.

 

آیا خجالتی بودن درمان دارد؟

ترس از شرکت در فعالیت های اجتماعی، یکی از عوامل مهم بروز ناراحتی های افراد خجالتی است که زندگی مشترکشان را مختل خواهد کرد. بهترین راهکار برای تغییر اساسی این است که این افراد به خود اجازه بدهند افکار و احساسات شان بروز کند. سعی کنند بیشتر با دستان خود حرف بزنند و به اصطلاح از زبان بدن استفاده کنند.

 

شخص کم رو خجالتی همیشه فکر می کند که حرف زدن یک ریسک بزرگ است. ریسک این که دیگران شاید از او خوش شان نیاید و درباره او قضاوتی ناعادلانه کنند. او از دیگران نمی ترسد بلکه از فکر و عقاید دیگران نسبت به خود هراس دارد. زیاد در جمع بودن و داشتن فعالیت جمعی از دیگر درمان های یک فرد خجالتی و کم رو است که کمک شایانی در رفع خجالتی بودن او دارد.

 

برای این کار تورهای تفریحی و کاری را توصیه می کنیم که بیشتر حاضران افرادی شاد و اجتماعی هستند و همین موضوع روی افراد خجالتی تاثیر خواهد گذاشت. سخنرانی و مطرح کردن موضوعات جالب در مورد مسایل اجتماعی و فرهنگی و توضیح آن از دیگر تمرین هایی است که می تواند مقدار قابل توجهی به افراد کم رو و خجالتی کمک کند.

 

لباس خوب پوشیدن در بالا بردن اعتماد به نفس کمک شایانی می کند. ارتباط چشمی باید در دستور کار این افراد قرار بگیرد و از نگاه دیگران و دیده شدن هراس نداشته باشند. نگاه کردن به دیگران خود عاملی مهم در بالا بردن اعتماد به نفس خواهد بود.

 

زدودن افکار غیر منطقی و واهی از ذهن کاری است که یک فرد خجالتی باید انجام دهد یا اگر تصمیم به ازدواج با یکی از خجالتی ها گرفته اید، باید صبورانه کمک کنید تا در انجام آن موفق باشد. یکی از احساسات ناخوشایندی که به افراد خجالتی منتقل می شود احساس تنفر و بیزاری از دیگر افراد و یا اشیا بدون دلیل و وجود دلیل حقیقی است که باید این گونه افکار را شناخت و از خود پاک کرد.

 

 

خجالتی بودن کودکان

دعا برای رفع خجالتی

 

با همسر خجالتی چه کنیم؟

خجالت خجالتی

یک روان‌شناس گفت: گاهی وقت‌ها همسرمان به خاطر تحقیرهایی که از جانب اطرافیانش دریافت کرده خجالتی و منزوی می‌شود و تنها کسی که می‌تواند به او کمک کند تا از این حالات فاصله بگیرد، ما هستیم.

 

نسرین یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در وهله اول باید گوشه‌گیری و خجالتی بودن همسرمان را ریشه‌یابی کنیم؛ در واقع گاهی خجالتی بودن وراثتی است و می‌توان این حالت را در برخی اقوام نیز مشاهده کرد، اما گاهی عوامل بیرونی دست به دست هم داده‌اند تا فرد از بودن در جمع گریزان باشد و در مواقع اضطرار نیز علایم استرس و بی‌تابی را از خود بروز دهد. از این‌رو اولین گام برای درمان، ریشه‌یابی مساله است.

 

این روان‌شناس ادامه داد: بهتر است به جای غر زدن، انتقاد کردن، گوشه و کنایه زدن و یا تحقیر، او را درک کنیم و از ویژگی‌های یک همسر خجالتی آگاه شویم؛ چراکه در این صورت بهتر می‌توانیم در جهت درمان گام برداریم؛ در واقع، همسرمان باید احساس کند که ما همراهش هستیم و او را با وجود همه خلقیات آزاردهنده پذیرفته‌ایم.

 

وی افزود: باید با صحبت‌کردن، همسرمان را به بودن در جمع‌های خانوادگی و دوستانه ترغیب کنیم و هیچ‌گاه اهرم مشاجره و زور را به کار نبریم؛ در واقع همسر ما باید خودش به این نتیجه برسد که بودن در جمع، فعالیت‌های اجتماعی و سخن گفتن راجع به احساسات و افکار تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت روحی‌اش دارد و زمینه را برای کاهش سطح استرس و اضطراب فراهم می‌کند.

 

یوسفی با تاکید بر این‌که فرد خجالتی نباید احساس تنهایی بکند، تصریح کرد: برای تمرین می‌توانیم موضوعی را انتخاب کنیم و از همسرمان بخواهیم که راجع به آن صحبت کند. علاوه بر این، هنگام سخن گفتن ارتباط چشمی برقرار کند و از نگاه کردن و بیان احساساتش نترسد. در ادامه باید از او بخواهیم که افکار غیرواقعی و بی‌منطق را شناسایی و از خود دور کند.

 

این روان‌شناس خاطرنشان کرد: زندگی با همسر خجالتی برای خیلی‌ها علی‌الخصوص افراد برون‌گرا کسالت‌بار است؛ به عبارتی سازش با همسری که در مقابل هر مسئله‌ای ابتدا رفتار اجتنابی نشان می‌دهد و دیر با آن انس می‌گیرد عذاب‌آور خواهد بود. با این وجود، شرکت در تورهای تفریحی و کاری به این دلیل که بیشتر شرکت‌کننده‌ها شاد و اجتماعی هستند می‌تواند درمان‌کننده باشد، مشروط بر این‌که فرد خجالتی احساسات ناخوشایند خود را با همسرش در میان بگذارد. متاسفانه گاهی خجالتی‌ها بی‌دلیل از افراد و اشیای اطراف خود متنفر می‌شوند به همین‌خاطر باید افکار واهی خود را بشناسند و برای زدودن آن از یک مشاور مجرب کمک بگیرند.

 

 

تاثیر خجالتی بودن بر افزایش استرس

زندگی مشترک با افراد خجالتی

 

همسر خجالتی | چگونه با همسر خجالتی زندگی کنیم ؟

 

 

منبع: ایده آل، پیام زن / ایسنا/ بیتوته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا