پوست و مو

آکنه و جوش | علل بروز جوش های شدید صورت و آکنه

آکنه و جوش : علل بروز آکنه های شدید و جوش صورت چیست ؟ چه چیزهایی سبب بروز آکنه صورت میشود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و مو ، علل بروز آکنه در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

درمان دارویی اکنه

علت و درمان ، آکنه و جوش

 

 

جوش چیست؟

جوش یا آکنه، طیف متنوعی از ضایعات پوستی است که به صورت لکه‌های قرمزرنگ یا دانه‌های پُررنگ در پوست و یا دانه‌های زیر پوست شدیدتر و همراه با ضایعات چرکی در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده می‌شود.

 

عوامل ایجاد کننده جوش کدامند؟

چربی سطح پوست: پوست‌های چرب یکی از عوامل ایجاد آکنه یا جوش صورت می‌باشند.

 

گروهی از میکروب‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند.

 

التهابات ایجاد شده روی پوست (در بعضی مواقع)

 

انسداد مجاری غددی زیرپوستی

 

عوامل مؤثر یا مستعد کننده ایجاد آکنه کدامند؟

 

مهم‌ترین عامل، عوامل زمینه‌ای هستند و در کنار آن‌ها یکسری عوامل دیگر وجود دارد مانند:

 

– افزایش چربی زیر سطح پوست

 

– استفاده از کرم‌های آرایشی که چربی زیادی دارند

 

– کار کردن در محیط‌هایی که هوای آن محیط زیاد گرم می‌باشد؛ مانند افرادی که بیشتر در آشپزخانه‌ها و محیط‌های گرم داخل کارخانه کار می‌کنند

 

– مصرف بعضی از داروهای قلبی

 

– استفاده از داروهای کورتونی که به صورت نادرست تجویز شود

 

– استفاده از استروئیدهای آنابولیزان (داروهای افزایش دهنده حجم عضلات) در آقایان ورزشکاران

 

جوش یا اکنه چهار جور جا یا جوشگاه یا اثر ممکن است باقی بماند:

 

۱- لک قرمز

 

۲- لک تیره

 

۳- فرورفتگی درسطح پوست

 

۴- برجستگی در سطح پوست

 

انواع آکنه

ماسک جوش صورت

 

 

برخی از بیماران دو یا چند جور از این اثرات را همزمان در پوست خودارند:

۱- لکه های قرمز جای جوش : اول باید جوشهای صورت به طوراساسی درمان شوند. لکه های قرمز تا حداکثر شش ماه بدنبال بهبودی جوشها خودبخود برطرف میشوند.اگر در برخی موارد مقاوم بودند و خودبخود برطرف نشدند ، با لیزر PDL با نام تجاری ADVATEX میتوان آنها را درمان کرد.باید توجه کرد که دیگر جوش جدید ایجاد نمیشود.وکامل ریشه کن شده است.

 

۲- لکه های تیره : اول باید جوشهای صورت اساسی درمان شود.از کنده کاری و دستکاری جوشها بطورجدی پرهیز شود.کرمهای لایه بردار راه اول درمان هستند.همچنین این کرمها برای جلوگیری از برگشت جوش مؤثرند.راه دوم در صورت عدم پاسخ به روش اول پلینگ و یا میکرودرم ابریشن است.باید مطمئن شویم جوش جدید ایجاد نمیشود. حتی می توان از دستگاه IPL با نامهای تجاری SMOOTHCOOL، CELLEC، ULTRACIPLو SMOOTHCOOL Hybrid استفاده کرد

 

۳-فرورفتگی درسطح پوست : فقط دربرخی از افراد مبتلا به جوش فرورفتگی ایجاد میشود.زیرا این افراد بطورژنتیکی مستعد این عارضه هستند.راه اول درمان مصرف اکوتان است.اکوتان جوشها را ریشه کن و لذا از بجود آمدن فرورفتگیهای جدید پیشگیری میکند.همچنین خود آکوتان در بهبودی فرورفتگی ها کمی مؤثر است.یکسال پس از مصرف اخرین اکوتان اگر همچنان جاهای فرورفته باقی مانده بود،بهترین درمان لیزر فراکشنال CO2 با نام Edge Fractionalاست.

 

البته فررفتگیهای ناشی از جوش انواع مختلف دارند.برخی مثل دهانه چاه دیوارههای عمودی وتیز دارند که دراین موارد لیزر بهترین روش است.برخی مثل دره دیوارههای شیب دار دارند که دراین موارد بهترین راه ابتدا عمل بازسازی ساب سیژن و سپس لیزر است.باوجود لیزر Edge Fractional روش های دیگر منسوخ شده است.

 

۴- برجستگی درسطح پوست: این عارضه کمتر ازموارد دیگر شایع است. اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلوئید در ناحیه بالای کمر وپشت وسینه ها ایجاد شود،بهترین راه تزریق آمپول کورتون همراه لیزر (Advatex)PDL است ( باید جلسات مکررانجام شود ) . اما اگر به شکل برجستگی های ریز روی چانه و یا بینی ایجاد شوند،بهترین راه لیزر CO2 معمولی است.

 

چه چیزی سبب آکنه می شود؟

درباره آکنه بسیار بیش از قبل می دانیم. می دانیم چه شکلی است. راه های مختلف بسیاری برای درمان آن می دانیم و می دانیم آکنه می تواند نه فقط یک بیماری ناراحت کننده که بیماری مزمنی باشد که سال ها به تناوب بیاید و برود. آنچه هنوز نمی دانیم علت دقیق آکنه است. این یک دلیل این موضوع است که هنوز هیچ درمان قطعی برای آکنه وجود ندارد. در حال حاضر نظر بر این است که آکنه نتیجه چندین ، اگر نه بسیار ، عامل مربوط به هم است. دلایل آکنه ، از لحاظ عوامل درونی و بیرونی ، هرچه باشد ، آکنه یک بیماری پوست است که بازیگران مشخصی چون یاخته های پوست ، غدد مولد چربی و فولیکول (منفذ ها) ، همراه با باکتری های P . acnes که قاعده منفذ زندگی می کنند دارد.

 

در هر فرد ، آکنه می تواند فرایندی تعمیم یافته و در برگیرنده بسیاری از نواحی بدن باشد یا فرایندی بسیار موضعی که فقط بینی یا پیشانی یا ناحیه دور لب را در برگیرد. آکنه گاهی فقط در پشت پدیدار می شود و به صورت اصلا کاری ندارد. آکنه حتی وقتی به ناحیه نسبتا کوچکی از بدن محدود است ، می تواند پایا ، ایجاد کننده جای آکنه و از لحاظ کنترل بسیار دشوار باشد.

 

در بررسی دلایل نهفته آکنه ، دو گروه کلی را باید در نظر داشت: یکی سرشت درونی فرد است ؛ یعنی آرایشی ژنتیکی و هورمونی او ، حساسیت فولیکول های او به هورمون ها و محیط بومی . گروه دوم شرایط بیرونی است. گروه شرایط بیرونی بسیار بزرگ تر و متنوع تر است و بر آن کنترل بسیار بیشتری داریم. این گروه را می توان به عوامل درونی مانند داروها و تنش زاهای درونی و عوامل بیرونی مانند تنش زاهای بیرونی و محصولاتی که روی پوست مصرف می شوند تقسیم کرد. مطالعات اخیر نشان داده است که بعضی تغییراتی که سبب انواع التهابی آکنه می شوند در پشت صحنه پوستی که کاملا طبیعی دیده می شود رخ می دهند. یعنی گاهی می توان حتی پیش از آشکار شدن آکنه در سطح پوست ، علت های نهفته آن را بررسی و علت های نهفته آن را بررسی و حل و فصل کرد.

 

این موضوع سبب تغییری انقلابی در شیوه توصیه درمان های موضعی آکنه از سوی پزشکان شده است. در گذشته درمان محل ، یعنی فقط درمان خود جوش ها روال عادی بسیاری از داروهای توصیه شده بود ؛ اما بنابر توصیه جدید تمام ناحیه باید هدف دارو باشد ، حتی اگر سطح پوست نرمال باشد. دلیل این توصیه این است که آکنه ممکن است در زیر پوست در حال شکل گرفتن باشد

 

 

درمان جوش زیر پوستی

درمان آکنه پوستی

 

آکنه و جوش | علل بروز جوش های شدید صورت و آکنه

منبع : مه شو / دره صنعت

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا