دوران بارداری

اختلال خواب در بارداری | بی خوابی در زنان باردار ، علل و راه درمان

اختلال خواب در بارداری : چرا در ماه های اول بارداری دچار بیخوابی و اختلالات خواب میشویم ؟ چگونه با بیخوابی در بارداری مقابله کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری، درمان اختلالات خواب در بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بی خوابی در بارداری و جنسیت

بی خوابی ، اختلالات خواب در بارداری

 

 

اختلالات خواب در بارداری، چگونه از بین ببریم؟

دوران بارداری همواره با تغییراتی برای خانم های باردار همراه است که این تغییرات می تواند در خواب، فعالیت ها، روحیه و همچنین تغذیه زنان باردار تأثیرگذار باشد. اختلالات خواب در بارداری از جمله این اختلالات است که کمتر به آن توجه می شود اما بیشترین تأثیر را بر روی مادر و جنین خواهد داشت.

 

راهکارهای مؤثر و مفیدی برای غلبه بر اختلالات خواب در بارداری وجود دارد که می تواند این مشکل را در زنان باردار کاهش دهد این اختلال بیشتر در دوران سه ماهه اول بارداری در زنان باردار دیده می شود و از مهم ترین عوامل ایجاد کننده آن تغییرات در برنامه غذایی، اضطراب، بی قراری و تغییرات هورمونی است بنابراین این اختلال در زنان باردار یک ریشه طبیعی دارد و در صورت حل آن جای نگرانی وجود ندارد.

 

راهکارهای مقابله با اختلالات خواب در بارداری:

به طور کلی اختلالات خواب در دوران بارداری به دو دسته کم خوابی یا پر خوابی تقسیم می شود و در بیشتر تحقیقات نشان داده می ود که زنان باردار در سه ماهه اول بارداری خود دچار مشکلات پرخوابی و کسالت می شوند و در سه ماهه آخر این مشکلات به صورت کم خوابی بروز پیدا می کند که در هر دور صورت می تواند مشکلاتی را برای جنین و مادر به وجود آورد.

 

اختلالات خواب در سه ماه اول بارداری:

در سه ماهه اول به دلیل تغییراتی که در جسم شما ایجاد می شود بی قرای خواب دارید. با بزرگ تر شدن جنین در سه ماهه اول مادر در قسمت لگن و سایر قسمت های عضلانی احساس فشار و درد دارد که باید دید چرا گرفتگی های عضلات در دوران بارداری به وجود می آید راه های مقابله با آن چیست؟

 

این گرفتگی ها موجب ناآرامی و بی قراری او در زمان خواب می شود همچنین حالت تهوع در زمان های اولیه از روز موجب ایجاد اختلالات خواب در بارداری خواهد شد. آگاهی زنان باردار از اختلالات خواب در بارداری می تواند به حل این مشکل کمک کند.

 

راهکار مؤثر برای مقابله با این اختلالات در دوران سه ماهه اول بارداری تنظیم کردن ساعت های خواب است زمان های مناسبی را که در آن احساس خواب آلودگی دارید برای خوابیدن تنظیم کنید و با پیروی از این برنامه خواب می توانید کم خوابی خود را جبران کنید و به مرور زمان باعث می شود خواب راحت تر و به اندازه ای داشته باشید.

 

داشتن فعالیت های ورزشی موجب می شود تا در زمان خواب راحت تر به خواب بروید. همچنین اگر دچار حالت تهوع در هنگام خواب هستید می توانید از مواد غذایی که این مشکل را کم تر می کنند استفاده کنید. میزان مصرف درست مایعات دفعات رفتن به دستشویی در هنگام خواب را کمتر خواهد کرد.

 

اختلالات خواب در سه ماه دوم بارداری:

در این دوران مشکلات گوارشی و غذایی موجب ایجاد اختلالات خواب در بارداری می شوند که برای درمان بی خوابی شبانه باید برنامه غذایی مناسب  و ورزش را در نظر گرفت  بیشتر زنان باردار در این دوران دارای مشکلاتی مانند ترش کردن، حالت تهوع، بی اشتهایی و معده درد هستند که عامل اصلی بی خوابی در این دوران است.

 

برای کمتر شدن مشکلات کم خوابی سه ماه دوم شما می توانید بعد از هر وعده غذایی کمی راه بروید تا غذا راحت تر برای شما هضم شود اگر در هنگام صبح دچار سوزش و ریفلاکس معده می شوید هنگام شب غذاهای سبک تر را برای وعده های غذایی خود استفاده کنید. و از خوردن ادویه جات هایی مانند ایدویه های تند و اسانس های گوجه فرنگی ترش خودداری کنید.

 

هنگام غذا خوردن باید با راحتی خاطر غذا بخورید در زمان عصبانیت خوردن غذا موجب ریفلاکس معده در شما خواهد شد همچنین برنامه غذایی سالم تر و مناسب با مشکلات گوارشی خود با نظر دکتر داشته باشید.

 

اختلالات خواب در سه ماه سوم بارداری:

در سه ماه پایانی مشکلات و اختلالات خواب در بارداری بیشتر می شود و گزارشات نشان می دهد که زنان باردار در این دوران هنگام خواب به دفعات بیشتری از خواب بیدار می شوند. علت این بی قراری ها درد در ناحیه کمر، باسن، شکم و قسمت های عضلانی است که به دلیل ورم ایجاد شده است.

 

طرز خوابیدن در دوران بارداری می تواند به راحتی و آرامش خواب کمک کند. برای درمان این اختلال در سه ماه پایانی سعی کنید به پهلو بخوابید قبل از خواب از ماساژ استفاده کنید و روزانه چند ساعت پیاده روی داشته تا به آرامش و راحتی خواب شما کمک کند.

 

علل و راه حل اختلال خواب در بارداری

بارداری یکی از مهم‌ترین دور‌ه‌های زندگی هر زنی است، چرا که او موجودی را در وجودش دارد که باید آن را سالم به این دنیا بیاورد و قطعا برای او امید‌ها و آرزوهای زیادی نیز دارد اما تحمل ۹ ماه بارداری کار آسانی نیست و قطعا مشکلاتی برای خانم‌های باردار ایجامی‌کند که یکی از آنها بی‌خوابی است. در این گفت‌وگو دکتر محمدرضا خدایی، روان‌پزشک می‌گوید چرا بی‌خوابی در این دوران افسردگی و رنجور شدن مادر را به دنبال دارد

 

به نظر شما چه سنی بهترین سن برای بارداری یک خانم است؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از دلایل مهم برای ازدواج فرزندآوری و بزرگ کردن فرزندان است و از آن طرف یکی از مراحل زندگی هر خانمی بارداری او است. به همین علت بهتر است خانم‌های متاهل قبل از اینکه سنشان بالا برود، سعی کنند فرزند خود را به دنیا بیاورند و بهترین سن هم برای باروری بین ۲۰ تا ۳۸ سالگی است.

 

این را هم باید بگویم که دوران بارداری فراز و نشیب‌های خود را دارد و باعث ایجاد اختلال‌های مختلفی در خانم‌های باردار می‌شود؛ از افسردگی و فشارخون گرفته تا بی‌خوابی‌ها و معده‌درد. به همین دلیل یک خانم باردار باید حتما شیوه زندگی خود را تغییر دهد و بهداشت خواب و تغذیه خود را متناسب با وضعیتی که دارد ،قرار بدهد.

 

چرا خانم‌های باردار در زمان بارداری احساس خستگی دارند؟

احساس خستگی یکی از شایع‌ترین شکایت‌های خانم‌های باردار در۳ ماهه نخست و پایانی بارداری است، با این حال آگاهی از برخی موارد کلیدی و رعایت نکاتی ساده می‌تواند به بهبود خواب خانم‌های باردار کمک شایانی کند. احساس خستگی و کوفتگی در ۳ ماهه نخست بارداری حالتی است که تقریبا برای بسیاری از خانم‌های باردار ایجاد می‌‌شود. از آن گذشته باید حالت تهوع هفته‌های اول بارداری را نیز مورد توجه قرار داد که تاثیر بسزایی بر تشدید خستگی عمومی بدن دارد.

 

یک خانم باردار بهتر است چند ساعت در روز استراحت کند؟

به طور کلی دو جنبه اساسی در خواب از اهمیت برخوردار است؛ میزان و کیفیت آن. بارداری نه‌ تنها میزان ساعاتی که زن به طور طبیعی می‌خوابد را دستخوش تغییرات اساسی می‌کند، بلکه بر کیفیت آن نیز تاثیر می‌گذارد. همزمان با تغییر فیزیولوژیکی بدن خانم باردار، خوابیدن و برخاستن برای او سخت‌تر از قبل می‌شود. با این حال توصیه می‌شود یک خانم باردار در طول بارداری روزانه حداقل ۸ ساعت در بستر بخوابد تا حداقل ۷ ساعت از آن را بتوان خواب مفید به حساب آورد.

 

نداشتن خواب کافی تبعات زیادی برای خانم باردار دارد به‌ طوری‌که متخصصان زنان و زایمان احساس خستگی مزمن در طول روز، بی‌قراری و ناآرامی و ناتوانی در برقراری ارتباط مناسب با اطرافیان را از جمله آثار منفی نداشتن خواب مناسب و باکیفیت در طول بارداری دانست.

 

 

 بی خوابی در اوایل دوران بارداری

بی خوابی نشانه بارداری

 

 

آیا هورمون پروژسترون در بی‌خوابی خانم‌های باردار اهمیتی دارد؟

پروژسترون هورمونی است که در زنان، مردان و کودکان به میزان‌های متفاوت وجود دارد و از آن به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین هورمون‌های بدن یاد می‌کنند. جالب است بدانید ارتباط چشمگیر میان میزان این هورمون و خستگی در افراد به‌ویژه خانم‌های باردار وجود دارد. با این حال تنها این هورمون‌ها و از همه مهم‌تر پروژسترون نیست که با خستگی خانم باردار در ارتباط هستند. به جز تغییرات هورمونی، تغییرات فیزیولوژیکی مثل بزرگ‌تر شدن رحم و رشد جنین نیز در خستگی هر چه بیشتر تاثیرگذار است.

 

وقتی به این عوامل مواردی مثل افزایش وزن و انباشت توده‌های مایع درون بدن را اضافه می‌کنیم تقریبا به دلایلی قطعی درخصوص علت خستگی مزمن خانم‌های باردار دست می‌یابیم. این تغییرات به معنای آن هستند که بدن به شدت و سختی زیادی در حال فعالیت است و همزمان نیز که جفت شکل می‌گیرد تا جنین در رحم به خوبی از آن تغذیه شود، جریان خود در بدن خانم باردار نیز افزایش چشمگیری می‌یابد. همچنین نباید فراموش کنید در این وضعیت قلب نیز با شدت بیشتری می‌تپد، اما باز هم می‌توان عوامل دیگری را برای خستگی مزمن در دوران بارداری در نظر گرفت و آن عوامل احساسی و عاطفی است.

 

خانمی که برای ۹ ماه باردار است در واقع نه‌تنها هیجان همیشگی دارد، بلکه همواره در حال انتظار کشیدن است. در همین حال به روزها و هفته‌های آینده فکر می‌کند که باید پس از به دنیا آوردن نوزاد، برای او مادری کند و کنار همسر، به بزرگ کردن و تربیت او مشغول شود. این تفکرات موجی از نگرانی و اضطراب پنهان را نیز به دنبال دارد. در عین حال خانم باردار به روزهای باقی‌مانده تا وضع حمل هم فکر می‌کند. او باید نوزاد را سالم به دنیا بیاورد. همین فکر و خیال‌ها فشار روانی زیادی به او وارد می‌کند که در نتیجه خستگی بیشتری را متحمل می‌شود.

 

خیلی از خانم‌های باردار از کم‌آب شدن بدنشان هراس دارند. به همین دلیل مصرف نوشیدنی را زیاد می‌کنند. این روش چقدر درست است؟

در ۳ ماه نخست بارداری، هورمون‌هایی که روانه مثانه می‌شوند به نوعی تنبل می‌شوند که در نتیجه آن تولید ادرار افزایش می‌یابد. چنین تغییری در عملکرد هورمون‌ها می‌تواند خانم باردار را برای برخاستن از خواب و رفتن به دستشویی تحریک کند. این اتفاق در طول یک شب برای بارهای متوالی روی خواهد داد، فرایندی که کاملا طبیعی است. با این حال برای کاهش تعداد دفعات آن می‌توان کارهای ساده‌ای انجام داد. مصرف کمتر مایعات در بعدازظهر یکی از این راه‌هاست.

 

هرچند توصیه می‌شود این کاهش مصرف به کل روز تعمیم داده نشود و تنها به غروب و شب‌هنگام مربوط شود، در غیر این صورت ممکن است بدن خانم باردار دچار کم‌آبی شود. از آن گذشته کم‌آب شدن بدن می‌تواند به بروز ناراحتی‌های معده و روده منجر شود که مهم‌ترین آنها بروز مشکلاتی در فرایند هضم هرچه بهتر غذاست.

 

حالت تهوع داشتن چقدر در بروز بی‌خوابی موثر است؟

اتفاقا یکی از عوامل مهمی که به اختلال خواب در خانم باردار منجر می‌شود حالت تهوع است که احتمال بروز آن در هر موقعی از روز، حتی شب نیز ممکن است. با هر بار برخاستن از خواب که ناشی از این حالت باشد، چرخه خواب خانم باردار به هم می‌خورد و در نتیجه در طول روز خستگی شدید به خوبی احساس می‌شود. خوردن غلات در صبح و پیش از برخاستن از تختخواب یکی از راه‌های ساده اما تاثیرگذار در بسیاری از خانم‌ها برای جلوگیری از تهوع است. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد برای افزایش سطح سوخت و ساز بدن، خانم باردار حین خواب ممکن است احساس گرما یا سرما کند که این عامل هم به نوعی در تحریک او برای رفتن به دستشویی موثر است.

 

بسیاری از خانم‌ها از سوزش سر معده شکایت دارند و این موضوع را عاملی برای کم‌خواب شدنشان می‌دانند. لطفا در این‌باره توضیح دهید.

 

سوزش معده یکی دیگر از عواملی است که موجب می‌شود خانم‌های باردار نتوانند در شب خواب راحتی را تجربه کنند. همزمان با ادامه بارداری و بزرگ‌تر شدن تدریجی رحم، فشار وارد آمده بر معده افزایش می‌یابد که در نتیجه آن مایعات سوزناک بیشتری از این ناحیه تحت فشار قرار می‌گیرد و راهی مری می‌شود. برای خانم‌های بارداری که از این عارضه رنج می‌برند، خوابیدن به پهلو درحالی که زانوها تاحدی جمع شده‌اند بهترین شیوه استراحت کردن است. همچنین برخی خانم‌ها برای جلوگیری از پیشروی اسیده معده به سوی دهان چند بالش زیر سر می‌گذارند یا در صورت امکان قسمت متحرک تخت در زیر سر را کمی بالا می‌آورند.

 

اما متاسفانه اغلب خانم‌ها مدام در کلنجارند و در ماه‌های آخر هم خواب درستی ندارند. توصبه شما در این مورد چیست؟

کاملا درست است. .بسیاری از مطالعات پزشکی نشان می‌دهد خانم‌های باردار در مقایسه با زمانی که باردار نیستند آنچه را که در خواب می‌بینند بهتر به یاد می‌آورند که این حالت می‌تواند نشان از دفعات بیشتر پریدن از خواب در دوران بارداری به‌ویژه در ۳ ماهه نخست و پایانی بارداری باشد. همزمان با بزرگ‌تر شدن جنین و متورم شدن شکم، خوابیدن برای خانم باردار مشکل‌تر از هر زمان دیگری می‌شود.

 

در این شرایط تلاش می‌کند در هر وضعیت ممکن اندکی بخوابد! خانم باردار در چنین وضعیت تقلای شدیدی می‌کند تا بهترین حالت بدن برای خواب راحت را پیدا کند. با این حال خوابیدن به پشت هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود زیرا در روزهای پایانی بارداری، وزن جنین به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته که در صورت خوابیدن به پشت به ستون فقرات، نخاع و رگ‌های اصلی حامل خون به اندام‌های تحتانی و قلب فشار زیادی وارد می‌شود. بنیاد ملی خواب آمریکا به خانم‌ها در هفته‌های پایانی بارداری توصیه می‌کند به پهلوی چپ بخوابند که در این صورت جریان خون افزایش یافته و در نتیجه رسیدن مواد مغذی و سازنده به جنین به راحتی انجام می‌گیرد. همچنین بهتر است بالشی بین دو زانو و یکی هم زیر شکم گذاشته شود.

 

اختلالات خواب

درمان بیداری در بارداری

اختلال خواب در بارداری | بی خوابی در زنان باردار ، علل و راه درمان

 

منبع: آرگا/برترین ها / نی نی بان / هفته نامه سلامت

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا