دوران بارداری

کم خونی در بارداری | علل و راه های درمان

کم خونی در بارداری : چگونه کم خونی در بارداری را کنترل کنیم ؟ شیوه های درمانی کم خونی در بارداری چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری و کم خونی در این دوران در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

برای کم خونی در بارداری چه باید کرد

کم خونی در بارداری ، علل و درمان

 

 

درمان کم خونی در بارداری، چه باید کرد؟

در صورت تشخیص فقر آهن، پزشک برای شما مکمل آهن تجویز خواهد کرد که باید مصرف کنید. بهتر است قرص آهن را نیم ساعت قبل یا بعد از غذا و با میوه های حاوی ویتامین C بخورید. مصرف ویتامین C همراه با قرص آهن ، باعث جذب بیشترو راحت تر آهن می شود…

 

ایا فقر آهن در بارداری قابل درمان است یا حتما باید قبل از بارداری رفع بشه؟! چه غذاهایی آهن دارند؟

 

پاسخ مشاور:

سلام می توانید همزمان با اقدام به بارداری از قرص آهن استفاده کنید و در رژیم غذایی خود گوشت قرمز حبوبات تخم مرغ بگنجانید در سبزی ها، میوه های خشک، دانه های نباتی مانند پسته و گردو و همچنین در غذاهای حیوانی از همه بیشتر در جگر، انواع گوشت و تخم مرغ نیز آهن زیادی یافت می شود.

 

به محض مثبت شدن تست بارداری قرص آهن را قطع کرده و فقط قرص اسید فولیک را ادامه می دهید واز هفته ۱۶ بارداری مجدد شروع به مصرف قرص آهن می کنید.

– کم خونی های ناشی از فقر آهن یکی از شایع ترین کم خونی ها در نفاط مختلف جهان از جمله ایران است. این نوع کم خونی ها بیشتر در زن های باردار، شیرده و اطفال شیرخوار بیشتر از دیگران دیده می شود.

 

در زنان باردار صرفنظر از ازدیاد حجم خون و رقت آن که نیاز بیشتری به آهن دارد، اما در موقع زایمان ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم آهن همراه نوزاد و حدود ۳۵۰ میلی گرم همراه جفت دفع می شود جمعا بالغ بر ۷۵۰ میلی گرم است.

 

کم‌ خونی می تواند به دلیل کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک و یا برخی بیماری های حاد باشد، ولی رایج‌ترین دلیل کم‌ خونی فقر آهن است. آهن، یک ماده معدنی و مینرال است که در تولید هموگلوبین نقش دارد. هموگلوبین پروتئینی است که در ساختمان گلبول‌ های قرمز وجود دارد و به اکسیژن رسانی از ریه به بافت‌های بدن کمک می‌کند.

 

پزشک برای شما مکمل آهن تجویز خواهد کرد که باید مصرف کنید. بهتر است قرص آهن را نیم ساعت قبل یا بعد از غذا و با میوه های حاوی ویتامین C بخورید. مصرف ویتامین C همراه با قرص آهن ، باعث جذب بیشترو راحت تر آهن می شود.

 

همچنین به دلیل اینکه جذب آهن مستمر می شود عوارض گوارشی آن مانند سوزش معده و یبوست هم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. از مصرف چای و قهوه و لبنیات، نیم ساعت قبل و بعد از خوردن قرص آهن خودداری کنید، چون جذب آن را کاهش می دهد.

 

مرکبات، کیوی ، طالبی و خربزه، نخودفرنگی، فلفل دلمه ای، آناناس ، سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، کدو حلوایی سرشار از ویتامین C هستند.

 

درمان کم خونی در بارداری

برای درمان کم خونی در بارداری بسته به اینکه میزان کم خونی شما در بارداری به چه میزان است، پزشک متخصص یا ماما برای شما قرص آهن تجویز خواهد کرد. که میزان آن از ۶۰ تا ۱۲۰ میلی گرم متغیر است. قرص آهن را باید روزانه مصرف کنید.

 

این مکمل علاوه بر آهنی است که امکان دارد در سایر مکمل‌های شما وجود داشته باشد و میزان مصرف آن وابسته به شدت کم‌خونی است. دقت کنید در صورت کم‌خونی هرگز از مکمل آهن بدون تجویز پزشک استفاده نکنید و میزان مصرف مکمل آهن و سایر مکمل‌هایی را که دریافت می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

 

در صورت کم‌خونی برای جذب مقدار آهن کافی، بهتر است قرص‌های آهن را با معدۀ خالی مصرف کنید. آنها را با آب یا آب پرتقال بنوشید. ویتامین c نیز باعث جذب بهتر می‌شود. قرص آهن را هرگز با شیر مصرف نکنید، زیرا کلسیم در جذب آهن اختلال ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که قهوه و چای نیز مانع جذب آهن است. حدود یک هفته پس از آغاز مصرف مکمل‌های آهن، بدن شما باید گلبول‌های قرمز زیادی تولید کند و سطح هموگلوبین نیز شروع به افزایش کرده ‌باشد.

 

اگرچه تقریباً چند ماه پس از مصرف مکمل‌ها، کم‌خونی برطرف می‌شود، اما پزشک ممکن است ادامۀ استفاده از آهن برای چند ماه دیگر را جهت بهبود ذخیرۀ آهن در بدن شما توصیه کند.

 

توجه داشته باشید که مکمل‌ها را دور از دسترس کودکان نگه دارید، زیرا یک دُز مصرفی افراد بالغ می‌تواند یک کودک خردسال را مسموم کند. در نهایت بدانید که درمان کم‌خونی بسته به علت آن متفاوت است. مکمل‌های آهن ممکن است کم‌خونی شما را درمان نکند.

 

کم خونی در بارداری، مواد غذایی مناسب

به علت افزایش حجم خون مادر در دوران بارداری، میزان گلبول‌های قرمز در واحد حجم خون کم می‌شود و در نتیجه نیاز به آهن افزایش می‌یابد. لذا مهم ترین علت کم خونی در بارداری، کمبود آهن در بدن مادر است.

 

چرا بارداری باعث افزایش احتمال ابتلا به کم خونی می شود؟

در دوران بـارداری نیـاز بدن شـما به آهن به نحو شـگرفی افزایش می یابد. آهن برای تشکیل هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبولهای قرمز که اکسیژن را به سایر سلولها می برد) ضروری است. در دوران بارداری میزان خون بدن شما رفته رفته تا ۵۰% حد طبیعی افزایش می یابد. برای اینکه هموگلوبین کافی برای این میزان حجم خون ساخته شود آهن اضافی لازم است. بدن شما مقداری آهن اضافی نیز برای جنین و جفت نیاز دارد.

 

متاسفانه اکثر خانمها، بارداری را بدون ذخائر کافی آهن آغاز می کنند و بنابراین نیاز روز افزون به این عنصر بخصوص در سه ماهه دوم و سوم تامین نخواهد شد. اگر به مرحله ای برسید که بدنتان آهن کافی برای ساخت هموگلوبین در اختیار نداشته باشد دچار کم خونی خواهید شد.

 

احتمال ایجاد کم خونی در شرایطی نظیر تهوع و استفراغ صبحگاهی، پشت سر گذاشتن دو یا سه بارداری بدون فاصله، بارداری چند قلو، مصرف غذاهای فاقد آهن کافی، و خونریزی زیاد قاعدگی قبل از بارداری، افزایش می یابد.

 

به همین علت است که میزان آهن مورد نیاز شما از ۱۸ میلی گرم در روز بالا رفته به ۲۷ میلی گرم در روز می رسد و از آنجایی که تامین این میزان آهن از طریق رژیم غذایی مشکل است متخصصین توصیه می کنند که خانمهای باردار روزانه ۳۰ میلی گرم عنصر آهن به عنوان دوز پیشگیری کننده دریافت دارند. بسیاری از مکمل های دوران بارداری حاوی این میزان آهن هستند.

 

فقر آهن شایعترین علت کم خونی است ولی تنها علت آن نیست. ممکن است در اثر عدم دریافت اسیدفولیک یا ویتامین B12، از دست رفتن حجم وسیعی از خون، و یا در اثر بعضی بیماریهای خاص یا اختلالات ارثی نظیر “کم خونی سلول داسی شکل” نیز کم خونی به وجود آید. درمان کم خونی بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد و مصرف آهن، درمان تمام انواع کم خونی ها نیست.

 

کم خونی دوران بارداری را چطور باید درمان کرد؟

اگر آزمایش نشان دهد که شما کم خون هستید پزشک برایتان روازنه مکمل محتوی ۶۰ تا ۱۲۰ میلی گرم آهن و یا حتی بیشتر تجویز می‌کند. برای آنکه آهن بهتر در روده جذب شود آهن را با شکم خالی بخورید و میزان کافی آب یا آب پرتقال بنوشید (ویتامین C جذب آهن را تشدید می کند) ولی همراه قرص محتوی آهن شیر ننوشید (کلسیم از جذب آهن جلو گیری می کند).

 

دقت کنید که این دوز مربوط به عنصر آهن یا آهن خالص است. بعضی از مکمل ها به جای عنصر آهن یا علاوه بر آن میزان “سولفات آهن” موجود را می نویسند (یکی از املاح آهن). مکملی که محتوی ۳۲۴ میلی گرم سولفات آهن باشد حدود ۶۰ میلی گرم آهن در اختیار بدن شما قرار می دهد. بعضی دیگر محتوی گلوکونات آهن هستند که مصرف ۳۰۰ میلی گرم آن به جذب ۳۴ میلی گرم آهن می انجامد.

 

 

کم خونی در ماه هفتم بارداری

کم خونی در ماه هشتم بارداری

 

 

زنان باردار قبل از خواب، قرص آهن بخورند

نیاز زنان به آهن در دوران بارداری تا دو برابر قبل از بارداری افزایش پیدا می‌کند. این افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ‌وجه از طریق مصرف موادغذایی تأمین نمی‌شود.

 

مصرف قرص آهن در زنان باردار برای پیشگیری از کم‌خونی فقرآهن، عوارض ناشی از کمبود شدید و متوسط آهن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است.

 

مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست داشته باشد به همین دلیل توصیه می‌شود که قرص آهن بعد از غذا مصرف شود تا عوارض مصرف آن کمتر می‌شود.

 

زنان باردار نباید مصرف قرص آهن را به دلیل عوارض آن قطع کنند، زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده یا کلا برطرف خواهند شد.

 

بهترین زمان برای مصرف قرص آهن، شب قبل از خواب است.

 

از مصرف همزمان شیر و فرآورده‌های لبنی با قرص آهن خودداری شود، زیرا کلسیم موجود در لبنیات با جذب آهن در بدن تداخل می‌کنند.

 

نیاز به اسید فولیک نیز در دوران بارداری افزایش می‌یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف قرص آن، از سه ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع شود.

 

موادغذایی که با کم خونی دوران بارداری مقابله می کند

موز: منبع عالی آهن و مواد کانی دیگر است. خوردن روزی یک عدد موز برای صبحانه کم خونی دوران بارداری را درمان یا از آن پیشگیری می کند.

 

خرما: تولید گلبول های خون را افزایش می دهد. توصیه می شود روزی ۲بار، ۲عدد خرما مصرف شود.

 

جودوسر: این ماده غذایی آسان هضم می شود و علاوه بر آهن، ماده کانی لازم را نیز به بدن می رساند.

 

مغز میوه: منبع غنی آهن است که از کم خونی در بارداری پیشگیری می کند.

 

کلم بروکلی: منبع عالی ویتامین ها، آهن و فولات است و برای پیشگیری از کم خونی در باردرای بسیار مفید است.

 

گوشت قرمز : منبع آهن حیوانی است و نسبت به گیاهی بهتر جذب می شود.

 

اسفناج: منبع مهم آهن و فولات است که در دوران بارداری با کم خونی مقابله می کند.

 

انار : این میوه نیز منبع عالی و خوب آهن است و برای پیشگیری از کم خونی در بارداری مفید است.

 

کشمش: کافی است چند دانه کشمش را یک شب کامل در آب خیس کنید و روز بعد بخورید.

 

زرده تخم مرغ: این ماده غذایی که میزان کافی آهن دارد، میزان گلبول های قرمز را در حد طبیعی نگه می دارد.

 

غلات سبوس دار : به زن باردار کمک می کند تا سالم بماند و دچار کم خونی نشوند.

 

عسل: این ماده غذایی منبع غنی آهن است و می توان آن را با میوه خشک و مغز میوه مصرف کرد.

 

گیاهان بنشنی :منبع آهن عالی است که برای درمان کمبود آهن در دوران بارداری مفید است.

 

آب پرتقال: منبع عالی ویتامین C است که در جذب آهن به بدن کمک می کند.

 

کم خونی قبل از بارداری

درمان کم خونی

کم خونی در بارداری | علل و راه های درمان

منبع: نی نی نما/ نی نی بان

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا