پوست و مو

کاشت مو | مراحل انجام و عوارضات احتمالی و مراقبت های بعد از آن چیست ؟

کاشت مو : عمل کاشت مو به چه صورتی انجام میشود ؟ مراقبت ها ، فواید و عوارض کاشت مو چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره پوست و مو ، نکات مهمی درباره کاشت مو در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

سن مناسب برای کاشت مو

کاشت مو ، مراحل انجام پیوند مو

 

 

نکاتی خواندنی درباره کاشت مو

پیوند مو یا به اصطلاح عامیانه کاشت مو، یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از تاس شدن سر محسوب می‌شود که در چند سال اخیر نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.

 

دکتر نیما استواری، متخصص پوست و مو و فلوشیپ و فوق تخصص لیزر و زیبایی در این‌باره به جام‌جم‌ می‌گوید: در این روش بخش عقبی پوست سر به بخش بالایی و جلویی سر پیوند زده می‌شود.

 

طوری که تعداد زیادی از مو را در یک مرحله از ناحیه پشت‌سر به همراه پیاز مو جدا کرده و در فواصل معینی روی سر (نواحی تاسی)‌ کاشته می‌شود.

 

به گفته این متخصص پیوند مو، موهای پشت‌سر فرد به نواحی ریخته شده پیوند زده می‌شود و درواقع پیوند از فرد به خودش است و به همین دلیل پیوند پس زده نمی‌شود و از آنجا که موهای پشت سر معمولا دچار ریزش نمی‌شوند، این مو می‌تواند مقاوم باشد و پس از انتقال به جلوی سر، خاصیت خود را حفظ می‌کند.

 

دکتر استواری با بیان این که منطقه پشت سر (بین دو گوش در خلف سر)‌ منطقه دهنده مو برای پیوند است، دو روش FUT و FIT را ذکر می‌کند و می‌گوید: در روش FUT نواری از پوست سر بیمار برش داده می‌شود و پس از بخیه ناحیه جراحی شده، با تقسیم‌بندی این نوار به دسته‌های مختلف، پوست‌ها را که حاوی یک‌ تا چهار فولیکول مو هستند ، جدا جدا می‌کنند تا در فاز نهایی (کاشت)‌ به جلوی سر پیوند زده شود.

 

وی درخصوص روش FIT ابراز می‌کند: در این روش دیگر خبری از جداسازی نوار از پوست سر نیست و به وسیله یکسری از دستگاه‌‌های خاص، فولیکول‌های یک تا چهار تایی به صورت مستقیم برداشت و در ناحیه تاسی کاشته می‌شود.

 

این پزشک متخصص با اشاره به این که در عمل پیوند مو، پزشک جراح باید متخصص پوست باشد، خاطرنشان می‌کند: سن در این عمل یکی از شروط مهم موفقیت است.

 

طبق گفته دکتر استواری، در ابتدا موهایی که کاشته می‌شوند به دلیل شوکی که به آنها وارد شده است، ظرف مدت چند روز ریخته می‌شوند و بعد بتدریج ظرف مدت چند ماه دوباره شروع به جوانه زدن و رشد می‌کنند.

 

نکته مهم در خصوص پیوند مو، کاشت طبیعی آنها در خط جلویی سر است که باید از کاشت‌های تک فولیکولی استفاده شود و از فولیکول‌های حاوی ۳ تا ۴ مو، پرهیز شود. اگر پزشک متخصص بتواند این اصول را رعایت کند، می‌توان گفت پیوند موی ایده‌آلی صورت گرفته است و نمی‌توان به سهولت حدس زد که شخص پیوند مو داشته است یا خیر.

 

این متخصص پوست و مو با بیان این که هر چه سن بالاتر رود، شانس گرفتن پیوند کمتر می‌شود، عنوان می‌کند: اکثر افرادی که برای پیوند مو اقدام می‌کنند سنی بالای ۳۰ سال دارند.

 

عوارض پیوند مو

در پیوند مو ، سوزن‌های بسیاری به پوست سر زده می‌شود که طبعا این ضربات می‌توانند حالات ناخوشایندی را برای فرد به همراه داشته باشد.

 

دکتر استواری احساس گزگز و سوزش سر را از عوارض مهم پیوند ذکر کرده و می‌گوید: در هفته اول پس از پیوند، مایعی منعقد شده روی پوست سر مشاهده می‌شود که همان نقاط سوزن‌‌خورده‌ای هستند که دچار ترشح شده‌اند که ظرف مدت ۲ تا ۳ هفته بتدریج بهبود خواهد یافت.

 

این متخصص پوست و مو می‌افزاید: در صورتی که عمل پیوند بخوبی انجام شده باشد، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد ولی این عمل نیز همانند سایر جراحی‌ها با خون‌مردگی و مسائل عفونی در نواحی کاشت مواجه است که با تجربه و تبحر گروه جراحی، به حداقل ممکن می‌رسد.

 

مراحل قبل از پیوند

شخص متقاضی پیوند مو باید قبل از عمل، یک‌سری آزمایش‌های خونی همچون هپاتیت ، ایدز ، بیماری‌های انعقادی و… را انجام دهد و پس از تاییدیه پزشک دست به چنین عمل جراحی بزند.

 

به گفته دکتر استواری، بیمار باید تا ۱۰ روز قبل از عمل، از مصرف قرص‌هایی از خانواده آسپرین خودداری کند.

 

وی تصریح می‌کند: تا مدت ۱۰ روز نباید به موهایی که برای فرد کاشته می‌شوند، فشار وارد کرد بنابراین بهتر است فرد برای احتیاط هم که شده ۲ تا ۳ هفته اول پس از پیوند، از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب کند و از دوش گرفتن‌های طولانی‌مدت بپرهیزد.

 

کاشت مو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

کاشت مو، تحولی عظیم در حوزه بهداشت و درمان است که با ورود به بستر جامعه پزشکی، بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های مرتبط با ریزش مو و کم پشت بودن آن را برطرف نموده است. این روش برای نخستین بار در سال ۱۹۳۹ به عنوان یک ایده از سوی پزشکی ژاپنی مطرح گردید و در سال ۱۹۵۹ به واسطه تلاش پزشکی آلمانی به مرحله عمل رسید. کاشت مو روشی است که امروزه می‌توان از آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین محورهای درمانی در میان مراجعین یاد کرد.

 

امروزه می‌توان کاشت مو طبیعی به روش برداشت ریشه‌های مو از قسمت‌های پر پشت و کاشت در قسمت‌های کم پشت را، به عنوان ساده‌ترین و نتیجه بخش ترین راه درمانی برای افزایش رشد مو معرفی کرد. راهی که در طول چندین سال در حوزه پزشکی، متدهای جدیدی برای بهبود و اثر گذاری هر چه بیش‌تر آن کشف شده است.

 

قرن بیست و یکم، تنها راه درمان قطعی و مؤثر رشد مو در سر را، کاشت مو می‌داند. از این جهت امروزه با بهره گیری از روش‌های نوین، بهترین عملکرد در این زمینه را می‌توان شاهد بود.

 

افرادی که با مشکل طاسی و یا کم پشت شدن موی سر خود مواجه می‌شوند، سردرگمی‌ها و سؤالات بسیاری را در ذهن خود پرورش می‌دهند. سؤالاتی که امروزه علم پزشکی راه نهایی قطعی و مؤثری را در مقابل آن‌ها قرار خواهد داد.

 

عمل کاشت، عملی بدون بیهوشی است که همین امر مزیت‌های بسیاری را برای مراجعین به دنبال خواهد داشت. در واقع  بیشترین محبوبیت کاشت مو، مدیون عدم بیهوشی و عدم مواجه شدن با عوارض ناشی از آن است.

 

تفاوت محسوسی که می‌توان پس از کاشت، کاملاً آن را شاهد بود، تفاوت در زیبایی و چهره فرد است. از این رو می‌توان به طور تقریبی ۹۹ ماه پس از عمل یاد شده، شاهد اثر مستقیم و ملموس آن بود.

 

نواحی که می‌توان در آن کاشت مو انجام داد

یکی از مزیت‌های دیگر عمل کاشت، عدم محدودیت در ناحیه کاشت می‌باشد. به این ترتیب می‌توان در نواحی ذیل کاشت مو را انجام داد.

 

 

اقدامات قبل از کاشت مو

نظرات در مورد کاشت مو

 

 

سر

کاشت در قسمت سبیل

کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها

ریش

ابروها

 

بخش های یاد شده نواحی هستند که هر یک با توجه به تشخیص متخصص قابلیت انجام عمل کاشت را خواهند داشت.

 

چه کسانی نمی توانند مو بکارند؟

به لطف علم پزشکی و به همت متخصصین و پژوهشگران، کاشت برای تمامی افراد در قرن بیست و یکم، امکان پذیر گردیده است. در این میان برخی از افراد که شرایط خاصی را دارا باشند، با توجه به تشخیص متخصص و نتایج آزمایشی، امکان انجام این عمل را نخواهند داشت، از جمله این افراد عبارتند از:

 

افرادی که دچار بیماری‌های دیابتی و عفونی باشند

 

اشخاصی که مشکلات پوستی داشته باشند

 

آقایان در سنین ۱۸ سال الی ۲۵ سال

 

افرادی که پوستی ضخیم و غیر قابل جراحی داشته باشند

 

این افراد بنا به دلایل پزشکی از عمل معاف خواهند شد و امکان کاشت را در صورت وجود مشکلات یاد شده نخواهند داشت. شایان ذکر است که محدودیت سنی برای خانم‌ها در حوزه کاشت وجود ندارد.

 

روش‌های کاشت مو کدام اند؟

انجام هر نوع عمل جراحی و زیبایی، نیازمند مراجعه به متخصصینی آگاه و زبده می‌باشد. از این رو انتخاب کلینیکی مجرب و درجه یک، گام اول محسوب می‌گردد.

 

انجام کاشت، به دو صورت محقق خواهد گردید. نوع اول را می‌توان روش جراحی نامگذاری کرد و نوع دوم را روشی بدون جراحی محسوب نمود.

 

روش نخست در اتاق عمل انجام خواهد شد. روشی که در آن برشی نواری شکل از پوست پشت سر برداشته خواهد شد و پس از آن برش انجام شده را تکه‌تکه نموده و درنهایت عمل جداسازی فولیکول‌های مو انجام خواهد گرفت. پس از جداسازی فولیکول‌ها، پزشک آن را در قسمت مورد نظر  در قالب کاشت، قرار خواهد داد.

 

روش دوم که بدون جراحی انجام می‌پذیرد، با سوزن‌هایی بسیار نازک مو  برداشته خواهد شد و پس‌ از آن در قسمت مورد نظر کاشته می‌شود. در نهایت پانسمانی ساده و جزئی برای افزایش کیفیت مو کاشت شده انجام خواهد شد که پس از یک روز امکان برداشتن آن وجود خواهد داشت.

 

کاشت با تراکم بالا، از جمله سؤالات متداولی است که علاقه‌مندان به کاشت در پی یافتن پاسخی صریح و علمی نسبت به آن هستند. از این رو می‌توان کاشت با تراکم بالا را نوعی روش منحصر به فرد در کاشت معرفی نمود. این روش نیازمند پیش نیازهای مهمی از جمله، دارا بودن بانک مو بسیار مطلوب، تکنیک و مهارت تخصصی بالا برای پزشک و طاسی بسیار کم است.

 

به همین واسطه این روش از مهم‌ترین روش‌های درمانی مو بوده که نیازمند تخصص و صبر بالا است.

 

کاشت مو در چند جلسه انجام می‌شود

یکی از مهم‌ترین سؤالات مراجعین به مرکز کاشت مو، پیگیری زمان و روند درمان کاشت می‌باشد. این مهم نیازمند بررسی انتظار بیمار از کاشت است. چرا که با توجه به تفاوت نظرات و ایده آل‌های فردی و شخصی افراد، نمی‌توان یک نسخه درمانی را مختص به تمام بیماران دانست.

 

ولیکن بخش مهمی از مراجعین، تنها با یک جلسه درمان، نتیجه مورد نظر خود را مشاهده خواهند نمود؛ و این در حالی است که برخی دیگر نیز به جلسات درمانی بیش‌تری احتیاج خواهند داشت.

 

نکاتی که باید پس از انجام کاشتن مو رعایت کرد

در ذیل به مهم‌ترین نکات مراقبتی پس از عمل اشاره خواهیم کرد تا با رعایت آن‌ها، دیگر نگرانی و اضطراب برای بیماران ایجاد نگردد.

 

عدم برداشتن پانسمان‌های انجام شده

 

تحمل برخی از سردردهای خفیف به واسطه عمل انجام شده

 

استفاده از مسکن‌های ساده برای رفع سردرد با تجویز پزشک

 

عدم انجام فعالیت‌های سنگین

 

انجام مراقبت‌های لازم در زمان استراحت

 

عدم انجام فعالیت‌های ورزشی خسته کننده و  حرکات محرک تعریق

 

پرهیز از شست و شوی موهای سر

 

عدم قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید

 

موارد فوق نکاتی هستند که با رعایت آن‌ها می‌توان شاهد نتیجه بخش بودن کاشت مو بود.

 

نکات قبل از کاشت مو

کاشت مو در ایران

 

کاشت مو | مراحل انجام و عوارضات احتمالی و مراقبت های بعد از آن چیست ؟

 

منبع : سیمرغ / عصرایران / مشرق نیوز

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا