دوران بارداری

خیار در بارداری | مصرف خیار در بارداری چه فواید و عوارضی خواهد داشت ؟

خیار در بارداری : مصرف خیار در بارداری چه عوارضی برای مادر و جنین خواهد داشت ؟ در دوران بارداری خیار به چه مقداری باید مصرف شود ؟ در اینجا با مقاله ای درباره دوران بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 ویار خیار در بارداری

میل به خیار ، خیار در بارداری

 

اثرات جالب خوردن خیار در زنان باردار

به گزارش ایارن ناز ، زنان باردار باید از مواد غذایی دارای فیبر در رژِم غذایی خود استفاده بیشتری کنند تا مشکل دفع و گوارش انها ساده تر انجام شود . خانمها در دوران حاملگی خود باید بسیار مراقب باشند تا تمام مواد غذایی و ویتامینهای مورد نیاز خود را به بدنشان برسانند . یکی از خوراکیهای مفید در دوران بارداری خوردن خیار است که خاصیت های بسیاری برای بدن دارد . در کنار آن نباید از مضرات مصرف خیار غافل شد .

 

مقدار بالای آب (۹۵% حجم خیار را آب تشکیل می دهد) و تنوع مواد مغذی در کنار کالری کم، خیار را به میوه ای مناسب برای زنان باردار تبدیل نموده است. مقاله «خیار در بارداری – خواص و مضرات خیار در دوران بارداری» در دو بخش اصلی خود ابتدا به بیان مهمترین فواید خیار برای زنان باردار پرداخته و سپس عوارض و مضرات احتمالی خیار در این دوران را معرفی نموده است.

 

پیشگیری از بروز کم آبی و تشنگی

از آنجایی که بیش از نیمی از بدن انسان را آب تشکیل می دهد، دریافت آب کافی برای عملکرد طبیعی سیستم های مختلف بدن ضروری است. آب همچنین برای تشکیل بزاق و خنک کردن بدن از طریق تعریق بسیار مهم است. کم بودن میزان آب دریافتی می تواند منجر به کم آبی بدن شود؛ کم آبی بدن نیز در موارد حاد موجب بروز خستگی، لرز و گرفتگی عضلانی می شود. بخش قابل توجهی از وزن خیار (۹۵%) را آب تشکیل می دهد و مصرف آن مانع از بروز کم آبی بدن در دوران بارداری می شود.

 

بهبود گوارش و رفع یبوست در بارداری با خوردن خیار

خیار سرشار از آب و فیبر است؛ آب و فیبر مهمترین عناصر برای برخورداری از فرآیند هضم سالم مواد غذایی هستند. میزان بالای آب و فیبرهای غذایی موجود در خیار باعث می‌شود که بدنتان از شر سموم موجود در سیستم گوارشی خلاص شود و هضم غذا هم با راحتی بیشتری صورت بگیرد. اگر دچار یبوست هستید توصیه می‌کنیم که هر روز خیار میل کنید زیرا مصرف منظم خیار در بارداری یک درمان طبیعی برای یبوست محسوب می‌شود.

 

پوست خیار نیز سرشار از فیبر است. پوست خیار حاوی فیبر نامحلول است که باعث افزایش حجم مدفوع شده و با افزایش سرعت حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش به دفع بهتر و سریع تر مواد زائد از بدن کمک می کند. بنابراین خوردن خیار با پوست احتمال بروز یبوست و بواسیر که از مشکلات رایج دوران بارداری هستند را کاهش می دهد.

 

خیار، سرشار از آنتی اکسیدان

خیار سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین A، ویتامین C، بتا کاروتن، لوتئین و زیگزانتین است. این آنتی اکسیدان ها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند.

 

افزایش استحکام استخوان ها

هر فنجان خیار خرد شده حدود ۱۹% از ویتامین K مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. ویتامین K نقشی اساسی در افزایش استحکام استخوان ها دارد. بر اساس نتایج مطالعه ای که در ژورنال «تغذیه» به چاپ رسیده است، ویتامین K می تواند با افزایش تراکم استخوانی و بهبود تعادل کلسیم در بدن نرخ شکستگی استخوان را کاهش دهد. بدن انسان در زمان ساخت استخوان ها نیز از ویتامین K استفاده می کند و این موضوع در مورد زنان از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابراین ویتامین K موجود در خیار نقش بالقوه ای در افزایش استحکام استخوان ها در دوران بارداری دارد.

 

مضرات خیار در بارداری

در افراد دارای حساسیت، خوردن مقدار بیش از حد خیار در دوران بارداری می تواند باعث تجمع گاز روده و در نتیجه بروز مشکلاتی مانند سوء هاضمه، نفخ و آروغ شود.

برخی شواهد حکایت از آن دارد که خوردن خیار در دوران بارداری ممکن است با بروز واکنش های آلرژیک مانند خارش دهان، ورم کردن و … همراه باشد.

خیار ماده ای ادرار آور است و تاثیر زیادی در افزایش تعداد دفعات ادرار کردن دارد. موضوعی که با توجه به شرایط خاص بدنی در دوران بارداری می تواند باعث ناراحتی و کلافگی فرد می شود.

 

خوردن خیار در دوران بارداری، تاثیر آن بر جنین

مصرف خیار در دوران بارداری برای از بین بردن یبوست مؤثر می باشد، ضمن اینکه خوردن پوست خشک خیار سبز، زایمان را آسان می کند. لازم است بدانید که زنان باردار قبل از درد حتما از مصرف خیار خود داری کنند.

 

 

گوجه در بارداری

ویار خیار در بارداری نشانه چیست

 

 

از آنجا که خیار باعث واکنش های آلرژیک می شود. بنابراین قبل از مصرف خیار در دوران بارداری لازم است با پزشک خود مشورت کنید. در این مقاله در رابطه با فواید و مضرات مصرف خیار در بارداری مطالبی را گردآوری کرده ایم که می تواند مفید واقع شود.

 

خوردن خیار در دوران بارداری

خانم ها در دوران بارداری نیاز دارند که همه ویتامین های مورد نیاز بدن خود را تامین کنند، این امر با خوردن مواد غذایی سالم امکان پذیر است. خیار، میوه ای کم کالری بوده، و نیز حاوی کلروفیل، اسید فولیک، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، منگنز، کلسیم و سلولز است. همچنین خواص خیار به توسعه جنین در رحم مادر، افزایش ایمنی بدن، حفظ فشار خون مناسب و افزایش استحکام استخوان مادر باردار کمک شایانی می کند. بنابراین به عنوان یک خوراکی مفید در بارداری می تواند مصرف شود، در عین حال مضراتی دارد که نباید آن را نادیده گرفت. در ادامه شما را با خواص خیار در دوران بارداری و خطرات احتمالی مصرف خیار در بارداری بیشتر آشنا می کنیم.

 

خیار از بروز کم آبی و تشنگی در دوران بارداری پیشگیری می کند :

از آنجا که کم بودن میزان آب دریافتی بدن می تواند موجب کم آبی بدن و در نتیجه باعث بروز خستگی، لرز و گرفتگی عضلات شود، لذا مصرف خیار به دلیل دارا بودن حجم زیاد آب (۹۵%) ، مانع از بروز کم آبی در دوران بارداری می شود.

 

بهبود گوارش و پیشگیری از یبوست :

آب و فیبر، دو عنصر مهم موجود در خیار هستند که با از بین بردن سموم موجود در سیستم گوارش به هضم آسان غذا کمک می کنند، همچنین مصرف منظم خیار با پوست در بارداری، احتمال بروز یبوست در بارداری را کاهش می دهد.

 

مصرف خیار و افزایش استحکام استخوان ها :

ویتامین K نقش مهمی در افزایش استحکام استخوان ها دارد، در نتیجه با افزایش تراکم استخوانی و بهبود تعادل کلسیم، احتمال شکستگی را کاهش می دهد. از آنجا که بدن انسان در هنگام ساخت و ترمیم استخوان به ویتامین K نیاز دارد و این موضوع در مورد زنان اهمیت بیشتری پیدا می کند، بنابراین مصرف خیار در دوران بارداری در افزایش استحکام استخوان ها می تواند مفید باشد.

 

آنتی اکسیدان موجود در خیار :

خیار غنی از انواع آنتی اکسیدان است، برخی از این آنتی اکسیدان ها نظیر ویتامین های A، ویتامین C، بتا کاروتن، لوتئین و زیگزانتین ایمنی بدن را افزایش داده و به از بین بردن عفونت ها کمک می کند.

 

مضرات مصرف خیار در دوره بارداری

– خیار ماده ای ادرار آور است، بنابراین خوردن آن احتمال تکرر ادرار در بارداری را افزایش می دهد.

– مصرف بیش از حد خیار باعث تجمع گاز های روده و در نتیجه هضم نادرست غذا می شود.

– خوردن خیار در هنگام بارداری ممکن است موجب بروز واکنش های آلرژیک مثل خارش، تورم و … شود.

 

 

تاثیر خوردن خیار بر زیبایی جنین

مقدار مصرف خیار در بارداری

 

خیار در بارداری | مصرف خیار در بارداری چه فواید و عوارضی خواهد داشت ؟

منبع : آرگا/ ایران ناز / نی نی بان

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا