بهداشت و سلامت

چه خمیردندانی بخریم؟ | نکاتی برای انتخاب خمیردندان مناسب

چه خمیردندانی بخریم : چگونه خمیردندان مناسب انتخاب کنیم ؟ چگونه از خمیر دندان مصرف کنیم ؟ در اینجا با مقاله ای دیگر درباره بهداشت و سلامت ، انتخاب صحیح خمیردندان مناسب در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بهترین مارک خمیر دندان خارجی

خمیر دندان خوراکی کودکان , چه خمیردندانی بخریم

 

 

چه خمیردندانی بخریم؟

هنگامی که قصد خرید خمیردندان دارید، انواع متفاوت آن با اثرات گوناگون گیج‌کننده است. انواع خمیردندان‌ با خاصیت ضدجرم، فلورایددار، سفیدکننده‌ یا خمیردندانی که از ترکیبات گیاهی ساخته شده، در بازار وجود دارد. مهم‌ترین نکته زمان خرید خمیر دندان نیازهای بهداشت دهان و دندان خاص شماست پس خمیر دندان مناسبی انتخاب کنید.

 

ترکیبات اصلی خمیردندان

خمیردندان‌ها به‌صورت خمیر یا ژل در دسترس هستند. با وجود گونه‌های متفاوت خمیردندان، برخی از اجزا در اغلب گونه‌ها مشترک هستند، از جمله:

 • مواد لایه‌بردار: شامل کربنات کلسیم و سیلیکات‌ها که به برداشته شدن غذا، باکتری‌ها و برخی رنگ‌ها از دندان‌های شما کمک می‌کنند.
 • رایحه‌ها و شیرین‌کننده‌های مصنوعی از جمله ساخارین: این مواد اغلب به خمیردندان اضافه می‌شوند تا طعم آن را بهتر کنند. با اینکه بسیاری از افراد رایحه خمیردندان را در نعناع خلاصه می‌کنند، خمیردندان‌های با رایحه دارچین، لیموناد و حتی آدامس بادکنکی (برای کودکان) وجود دارد.
 • هومکتانت‌ها: خمیرها و ژل‌ها اغلب حاوی موادی مانند گلیسرول هستند تا ضمن حفظ رطوبت از خشک شدن خمیردندان جلوگیری شود.
 • ضخیم‌کننده یا قوام‌دهنده: ترکیباتی هستند که به خمیردندان قوام می‌دهند، از جمله صمغ‌ها و مولکول‌های چسبنده که در برخی جلبک‌های دریایی یافت می‌شوند.
 • دترجنت‌ها: کفی که هنگام مسواک زدن می‌بینید ناشی از دترجنت‌هایی مانند سدیم لوریل سولفات در خمیردندان است.

 

خمیردندان‌های فلورایددار

مهم‌ترین موردی که هنگام انتخاب خمیردندان باید به آن توجه کنید، فلوراید است.

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است. استفاده از فلوراید نقش مهمی در کاهش پوسیدگی و کاواک (کرم‌خوردگی)‌ دندان داشته است. باکتری‌های دهان از قندها و نشاسته‌ای که پس از خوردن غذا روی دندان‌های به‌جا می‌مانند، تغذیه می‌کنند. فلوراید از دو راه به حفاظت از دندان‌های شما از اسیدی که در نتیجه فعالیت باکتری‌ها آزاد می‌شود، کمک می‌کند؛ اول، فلوراید باعث محکم‌تر شدن مینای دندان می‌شود و آن را در برابر آسیب اسید محافظت می‌کند. دوم اینکه فلوراید می‌تواند مراحل اولیه آسیب ناشی از اسید را در مناطقی از دندان که شروع به پوسیده شدن کرده‌اند، با رسوب دادن دوباره مواد معدنی‌ ترمیم کند.

حتی اگر در منطقه‌ شما آب شرب فلوریددار شده، باز هم باید از خمیردندان فلوریددار استفاده کنید. بررسی‌ها نشان داده‌اند حتی در مناطقی که منابع آب میزان بالایی از این ماده معدنی را دارند، ‌استفاده از خمیردندان فلورایددار به افزایش غلظت فلوراید در دندان‌ها کمک می‌کند.

 

میزان فلوراید در خمیردندان باید در حد ۱۰۰۰ بخش در میلیون (ppm) باشد.

خمیردندان فلورایددار به‌خصوص برای افراد دچار دیابت اهمیت دارد چرا که به جلوگیری از تجمع میکروب‌ها روی دندان‌ها کمک می‌کند و افراد دیابتی به‌خصوص به عفونت دهان حساس هستند. آنها می‌توانند پس از مسواک زدن با خمیردندان برای ۳۰ ثانیه دهانشان را با یک دهانشویه ضدباکتری بشویند.

 

خمیردندان‌های‌ ضدجرم

خمیردندان‌های ضدجرم بسیاری در بازار موجودند. همه افراد لایه‌ای از باکتری روی دندان‌هایشان دارند که «پلاک» نامیده می‌شود. اگر این پلاک میکروبی با مسواک زدن و سایر اقدامات فورا برداشته نشود، سخت می‌شود و به‌صورت جرم درمی‌آید. این رسوب روی دندان‌ها و زیر لثه‌ها تشکیل می‌شود و به سادگی برطرف نمی‌شود و درنهایت به بیماری لثه می‌انجامد.

اجزای گوناگونی ممکن است در خمیردندان‌های ضدجرم به کار برود. ترکیبات شیمیایی شامل پیروفسفات‌ها و سیترات روی اغلب به این خمیردندان‌ها افزوده می‌شود و ثابت شده در جلوگیری از تشکیل جرم موثر هستند. به علاوه برخی خمیردندان‌های ضدجرم، آنتی‌بیوتیکی به نام «تریکلوسان» دارند که بعضی از باکتری‌های دهان را می‌کشد حتی خمیردندان‌های ضدجرمی که حاوی چند ماده ضدپلاک میکروبی هستند تاثیر بیشتری دارند.

 

خمیردندان‌‌ برای دندان‌های حساس

برای افرادی که دندان‌هایشان به سادگی هنگام تماس با مواد داغ یا سرد تحریک می‌شوند، خمیردندان‌های مخصوصی در بازار وجود دارد. این خمیردندان‌ها معمولا حاوی نیترات پتاسیم یا کلرید استرونسیم هستند. ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا این مواد شیمیایی تاثیر خود را بگذارند و با ممانعت از انتقال پیام‌ها از اعصاب درون دندان، حساسیت دندان را کاهش دهند.

برای انتخاب خمیردندانی از این نوع می‌توانید با دندان‌پزشکتان هم مشورت کنید. یک خمیردندان خوب برای دندان‌های حساس نسبت به خمیردندان‌های معمولی قوام بیشتری دارد و چسبنده‌تر است. این خاصیت این امکان را می‌دهد که مواد موجود در خمیردندان جذب دندان و لثه شود. ممکن است دندان‌پزشکتان انواع قوی‌تر این نوع خمیردندان‌ها را برایتان تجویز کند که معمولا گران‌تر هستند.

 

خمیردندان‌های سفیدکننده

امروزه خمیردندان‌های سفیدکننده بسیاری برای کمک به افرادی که دنبال دندان‌های سفید مثل مروارید هستند، در بازار موجود است.

خمیردندان‌های سفیدکننده معمولا حاوی مواد رنگ‌بر نیستند. در عوض، ذرات خراشنده یا مواد شیمیایی‌ای دارند که به طور موثر دندان‌ها را پولیش می‌زنند یا با اتصال به مواد رنگی رسوب‌کرده روی دندان آنها را از دندان جدا می‌کنند. ممکن است نگران باشید که مواد لایه‌بردار در خمیردندان‌های سفیدکننده به دندان‌ها آسیب بزنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند خمیردندان‌های سفیدکننده نسبت به سایر انواع خمیردندان تاثیر شدیدتر روی مینای دندان نمی‌گذارند، اما به‌هرحال بهتر است با دندان‌پزشکتان درباره مدت استفاده از این نوع خمیردندان مشورت کنید.

اگر دندان‌های حساسی دارید، بهتر است از خمیردندان‌های سفیدکننده اجتناب کنید.

 

نکاتی برای انتخاب خمیردندان

این نکات به شما کمک می‌کنند بهترین خمیردندان را که نیازهایتان را برطرف می‌کند، انتخاب کنید.

 • خمیردندان‌های تاییدشده سازمان‌های بهداشتی و انجمن‌های علمی دندان‌پزشکی مانند انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) را انتخاب کنید.
 • مراقب خمیردندان‌های تقلبی باشید. خمیردندان‌های تقلبی که در چین تولید می‌شوند، ممکن است حاوی مواد سمی باشند. از خرید آنها خودداری کنید.
 • به نیاز خودتان و خانواده‌تان توجه داشته باشید. مادامی که خمیردندانی فلورایددار باشد، برای استفاده مناسب است و انتخاب نوع آن به انتخاب شخصی و ترجیح شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید خمیردندانتان از مواد طبیعی ساخته شده باشد، باید خمیردندانی که سازمان‌های بهداشتی آن را تایید کرده‌اند، انتخاب کنید. توجه داشته باشید خمیردندان‌های طبیعی معمولا حاوی فلوراید نیستند. برای بچه‌ها می‌توانید خمیردندان‌های با رایحه‌ میوه‌ مانند توت‌فرنگی یا با رایحه آدامس بادکنکی انتخاب کنید تا به مسواک زدن علاقه‌مند شوند. اگر می‌خواهید سفیدی دندان‌هایتان را بازگردانید، می‌توانید از خمیردندان‌های سفیدکننده استفاده کنید. همچنین خمیردندان‌های حاوی جوش‌شیرین (بیکینگ سودا) هم می‌توانند دندان‌ها را سفید کنند.
 • خمیردندان‌ها ممکن است به‌صورت خمیر، ژل یا محلول باشند که برتری چندانی نسبت به هم ندارند، هرچند انواع به شکل خمیر یا ژل بیشتر به دندان می‌چسبند و مسواک زدن را راحت‌تر می‌کنند.
 • اگر مشکل بوی بدن دهان دارید، می‌توانید از انواع خمیردندانی که دهان را خوشبو می‌کنند، استفاده کنید. این خمیردندان‌ها حاوی اجزایی هستند که بوی بدن دهان را می‌پوشانند یا با باکتری‌های عامل ایجاد بوی بد مبارزه می‌کنند.
 • توجه داشته باشید شستن دهان پس از استفاده از هر خمیردندانی از جمله خمیردندان‌های برای دندان‌های حساس اثر آنها را کاهش می‌دهد چرا که اجزای موجود در آنها زمان لازم برای جذب شدن در دندان و لثه‌ها پیدا نمی‌کنند، اما بیشتر افراد دندانشان را پس از استفاده از خمیردندان می‌شویند، به‌خصوص که خمیردندان‌های برای دندان‌های حساس معمولا مزه خوبی ندارند. ساده‌ترین کار این است که دهانتان را نشویید و تا ۳۰ دقیقه پس از مسواک زدن با خمیردندان چیزی نخورید و نیاشامید. بهتر است درست پیش از زمان خوابتان مسواک بزنید.
 • در مورد خمیردندان‌های به‌اصطلاح طبیعی انواعی را انتخاب کنید که اجزای آنها را می‌شناسید. خمیردندان‌های جوش‌شیرین‌دار یا نمک‌دار معمولا بی‌خطر هستند، اما توجه داشته باشید خمیردندان‌های طبیعی در رده مکمل‌های گیاهی قرار می‌گیرند. این خمیردندان‌ها ممکن است حاوی ترکیباتی نباشند که خطرناک بودن آنها ثابت شده است، در عین ‌حال ممکن است حاوی اجزایی باشند که بی‌خطر بودنشان ثابت نشده است
 • خمیردندان‌ها با انواع و نام‌های متفاوت در بازار موجود هستند و ادعاهای تبلیغاتی بسیاری هم در مورد آنها می‌شود. به‌جای این ادعاها به واقعیت‌ها توجه داشته باشید و پیش از خرید برچسب خمیردندان را با دقت بخوانید. به دنبال اجزایی بگردید که برای هر نوع خمیردندان به آن اشاره کردیم و مراقب اجزای ناآشنا هم باشید.

 

 

خمیر دندان ضد پوسیدگی

تشخیص خمیر دندان خوب

 

 

خمیردندان و کودکان

کودکان هم باید ۲ بار در روز دندان‌هایشان را با خمیردندان فلورایددار مسواک بزنند. به‌محض رویش دندان‌های کودک باید آنها را با اندکی خمیردندان فلورایددار در حد یک دانه کوچک برنج ۲ بار در روز مسواک بزنید. کودکان ۳ تا ۶ ساله تحت نظارت والدین با مقداری در حد یک نخود خمیردندان فلورایددار می‌توانند خودشان مسواک بزنند. مراقب باشید کودک بیش‌ازحد تیوب خمیردندان را فشار ندهد و مقدار زیادی خمیردندان روی مسواک نگذارد یا خمیردندان را نبلعد. در مورد مقدار مناسب خمیردندان و روش مسواک زدن درست برای کودک با دندان‌پزشکتان مشورت کنید.

 

نکاتی برای خرید و استفاده از خمیر دندان کودک

راهنمای استفاده از خمیر دندان کودک

بهداشت دهان و دندان در سنین کودکی و نوجوانی از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل لزوم آموزش و نحوه استفاده از خمیردندان های مناسب برای کودکان برای والدین ضروری است، در این مقاله نحوه استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان در سنین مختلف را برای شما قرار داده ایم.اجزای خمیردندانهای کودکان متناسب با سن آن ها تعدیل شده اند. هدف این است که با کاربرد آن ها، هم دندانهای کودک تمیز شوند و سالم باقی بمانند و هم عارضه خاصی برای کودک نداشته باشد. همچنین نوع بسته بندی و طعم خمیردندانهای کودکان، عموما به صورتی است که برای آن ها جذاب باشد.

 

ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان:

حفظ سلامت دهان و دندان و تبدیل مسواک زدن به یک عادت همیشگی برای کودکان، یکی از اهداف اساسی والدین از تشویق کوکان به مسواک زدن است. خمیر دندان های حاوی فلوراید به سبب قابلیت پیشگیری از پوسیدگی برای کودکان و بزرگسالان بسیار مفید است .

زمانی که مسواک های مخصوص کودکان به تولید انبوه نرسیده بود و در بازار تیوپ های متعدد خمیر دندان ویژه کودکان با اشکال زیبا و جذاب و طعم های متنوع تولید نمی شد تشویق کودکان به مسواک دشوارتر بود طعم خمیر دندان ویژه بزرگسالان برای کودکان غیر قابل تحمل بود و باعث فرار آنها از مسواک می شد.

اما شکل های جذاب عروسکی و رنگ های متنوع مسواک ها به همراه طعم های متنوع میوه ها و خمیر دندان های ژله ای باعث علاقمندی مسواک زدن برای بچه ها می شود حتی بعضی بچه ها به بهانه چشیدن طعم بعضی خمیر دندان ها مسواک می زنند

 

کودک از چه سنی باید دندان های خود را مسواک بزند؟

مسواک زدن دندان ها باعث از بین رفتن پلاک های عامل پوسیدگی دندان و بیماری های لثوی می شود.

از زمانی که اولین دندان های شیری در کودک شما ایجاد می شود شروع به تمیز کردن دندان های کودک خود نمائید.

تمامی سطح دندان و لثه را پاک نمائید و این عمل را ۲ بار در روز با دستمال نرم و مرطوب انجام دهید و یا از مسواک بسیار نرم کوچک و آب برای تمیز کردن دندان ها و لثه ی کودک استفاده کنید.

خمیر دندان های مخصوص کودک که حاوی فلوراید کمی هستند را می توان از ۱۸ ماه تا ۶ سال برای کودکان استفاده نمود.

مسواک زدن منظم هم در کودکان و هم در بزرگسالان از اهمیت به سزایی برخوردار است. این امر موجب حذف باکتری ها و پلاک های دندانی که باعث پوسیدگی و بیماری های لثوی می شود، می گردد.

هر فرد باید ۲ بار در روز یکی صبح ها پس از خواب و دیگری شب ها قبل از خواب دندان های خود را مسواک کند. اگر این کار به صورت یک عادت از ابتدای زندگی کودک اتفاق افتد به امری روتین در زندگی بزرگسالی تبدیل خواهد شد.

سعی کنید از ۶ ماهگی که معمولاً اولین دندان های کودک ایجاد می شوند شروع به شستن دندان ها نمائید. سعی کنید از مسواک هایی استفاده نمائید که برای کودکان طراحی شده است که باید شامل سر کوچک و برس نرم باشد و در هنگام انتخاب مسواک مناسب به خاطر داشته باشید:

برای کودکان ۰ تا ۱۸ ماه تنها از آب استفاده نمائید و نه از خمیر دندان

از ۱۸ ماهگی تا ۶ سالگی از خمیر دندان های با میزان فلوراید کم استفاده نمائید.

از ۶ سالگی به بعد از خمیر دندان های استاندارد با فلوراید کافی برای کودک استفاده نمائید.

 

میزان مصرف خمیر دندان کودک :

برای کودک لازم نیست خمیردندان هایی بخرید که تیوپ خیلی بزرگی دارند، چون هم نگهداری آن ها در دست کودک دشوار است و هم کودک در هر بار مسواک زدن نیاز چندانی به خمیردندان ندارد.

در هر بار مسواک زدن کافی است به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک کودک تان بگذارید و از او بخواهید پس از مسواک زدن باقی مانده آن را به بیرون تف کند.

بنابراین خرید تیوپ های کوچک خمیردندان برای کودکان به صرفه تر است که هم کودک از طعم و مزه آن خسته نمی شود و هم خمیردندان مدت زیادی باقی نخواهد ماند تا محتویات آن فاسد شود.

شرکت های تولید کننده خمیردندان کودک هم معمولا تیوپ های خمیردندان را برای کودکان در اندازه های کوچک می سازند و به بازار ارائه می کنند.

 

نکاتی که هنگام خرید خمیر دندان کودکان باید بدان توجه کنید:

به دنبال مجوز بهداشت بر روی خمیر دندان بگیردید:

اگر به دنبال خمیر دندانی هستید که مناسب کودکتان باشد، ابتدا باید مجوز بهداشت داشته باشد. این مهر تایید بهداشت باید بر روی جعبه و خود تیوپ خمیر دندان درج شده باشد تا مطمئن شوید استانداردهای لازم را کسب کرده است.

 

از خمیر دندانهای حاوی مواد ساینده و سفید کننده بپرهیزید:

بسیاری از خمیر دندانها به خصوص آنهایی که عبارت “سفید کننده” بر رویشان درج شده است، حاوی مواد ساینده یا مواد شیمیایی هستند که به مینای دندان کودک آسیب وارد میکند.

 

خمیر دندان حاوی فلوراید خریداری کنید:

وجود یا عدم وجود فلوراید در خمیر دندان فاکتور مهمی برای سلامت دهان است. فلوراید ماده ای است که از نظر علمی اثبات شده به کاهش پوسیدگی در دندانها در همه سنین کمک میکند و به خصوص برای تقویت دندانهایی که به تازگی بیرون زده اند، مفید می باشد. اما میزان فلوراید موجود در خمیر دندان برای بلع بی خطر نیست و به همین علت والدین باید هنگام استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک کودک، مطمئن باشند کودک به اندازه کافی بزرگ شده است که خمیر دندان را نبلعد و همه آن را از دهان خارج کند، در غیر این صورت از خمیر دندانهای بدون فلوراید باید استفاده کنند. بسیاری از برندهای خمیر دندان گزینه های بدون فلوراید نیز دارند و معمولا انواع مناسب کودکان با بافت و طعم مورد علاقه کودکان ارائه میکنند. برخی خمیر دندانها حاوی زایلیتول (xylitol) نیز هستند.

 

طعم خمیر دندان را در نظر بگیرید:

اگر چه طعم خمیر دندان ارتباطی با سلامت کودک ندارد اما باید مطمئن شوید خمیر دندان کودک طعم بدی ندارد و کودک تمایل دارد به استفاده از آن ادامه دهد.

جمع بندی راهنمای خرید و استفاده از خمیر دندان کودکان:

 1. مسواک زدن کودکان تا سن هفت سالگی باید تحت نظارت والدین انجام شود و والدین مطمئن شوند که کودک کف و باقی مانده خمیردندان را بیرون می ریزد و بلع نمیک ند.
 2. استفاده از خمیردندان در کودکان را باید تا هنگامی که رفلکس بلع کامل شود و کودک کاملا قادربه بیرون ریختن محتویات دهان باشند به تاخیر انداخت که این زمان معمولا حدود سه سالگی است.
 3. میزان خمیردندان که در هربار مسواک زدن روی مسواک قرار داده م یشود باید در حدود اندازه یک نخود و نه بیشتر باشد.
 4. برای کودکان، بهتر است از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده کرد که میزان فلوراید کمتری از خمیردندا نهای بالغین دارد.
 5. اگر مسواک زدن کودکان تحت نظارت والدین نیست تا قبلا از شش سالگی نباید از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کرد.

 

 

مشخصات خمیر دندان خوب

نکات مهم خرید خمیردندان مناسب

 

چه خمیردندانی بخریم؟ | نکاتی برای انتخاب خمیردندان مناسب

منبع :  بی باک / نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا