پوست و مو

مراقبت از مو در استخر | عوارض کلر آب برای بدن و مو

مراقبت از مو در استخر : عوارض کلر آب برای پوست بدن چیست ؟ مراقبت های بعد از استخر چگونه است ؟  در اینجا با مقاله ای دیگر درباره مراقبت از پوست و مو ، عوارض کلر آب برای پوست بدن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

 روش حذف کلر از آب

فواید کلر , مراقبت از مو در استخر

 

 

روش های مراقبت از مو در استخر

مراقبت از مو را جدی بگیرید چرا که نیمی از زیبایی ، داشتن موهای سالم و زیباست. اگر با رفتن به استخر موهایتان تغییر رنگ می دهد و گاهی سبز می شود بهتر است از این نکات برای مراقبت از موها در برابر کلر استخر بهره مند شوید.مراقبت از مو

دکتر جسیکا کرانت، متخصص پوست در مرکز لیزر و جراحی پوست نیویورک می گوید:هنگامیکه مس در تماس با ساقه ی مو اکسید می شود، یک ته رنگ سبز ایجاد می کند که مخصوصا در موهای بور، قابل مشاهده است.

و کلر؟ او می گوید:کلر بخاطر اینکه چربی های طبیعی موها و پوست سرتان را از بین می برد، موهایتان را خشک و بی روح می کند و این اتفاق باعث می شود تا موهایتان، نرمی شان را از دست بدهند و زبر و سیخکی شوند. یعنی اینکه کلر، جنس موهای شما را سفت و خشن کرده، درخشندگی اش را کاهش می دهد و رنگ موهایتان را نیز از بین می برد.

اما نگران نباشید. ما نحوه ی محافظت از موها در برابر کلر را می دانیم. بنابراین میتوانید به لذت بردن از شنا در روزهای آفتابی و همچنین موهای زیبایتان ادامه دهید.

 

موهایتان را با آب تازه بشویید

کرانت می گوید:هدف این است که آب استخر را از تاثیر مستقیم روی موهایتان دور نگه دارید. موهایتان را قبل از شیرجه زدن، با آب تازه خیس کنید، تا تماس مستقیم آب استخر با موهایتان، کمتر شود. برای شستشوی مجدد در طول و بعد از شنا، در طول روزهایی که بمدت طولانی در استخر هستید، هر نیم ساعت یکبار دوش بگیرید.

 

موهایتان را با روغن نارگیل بپوشانید

کرانت می گوید:روغن نارگیل(یا روغن موی مورد نظر شما) موها را با یک سپر مقاوم در برابر آب می پوشاند که در برابر کلر و مس از آن محافظت می کند. برای جلوگیری از آسیب کلر به موهایتان، اجازه دهید که روغن در زمان شنا روی سرتان بماند.

 

 کلاه شنا بپوشید

کلاه شنا فقط برای افراد حرفه ای نیست. اگر موهای شما بطور طبیعی خشک هستند، تحت درمان های شیمیایی هستند، یا در حال حاضر از ابزارهای حرارتی مو، آسیب دیده اند، کلاه شنا اهمیت بیشتری پیدا می کند. کلر بر روی موهای ضعیف تر، قوی تر عمل می کند!

 

 از نرم کننده ی بیشتری استفاده کنید

کرانت می گوید:در طول هفته ها قرار گیری در معرض کلر سنگین، استفاده ی بیشتر از نرم کننده، قبل از شنا از مو محافظت خواهد کرد، و بعد از شنا آن را ترمیم می کند. او همچنین توصیه می کند که برای هیدراتاسیون و درخشش بیشتر موها، از درمان های ترمیمی با روغن داغ و نرم کننده های بدون نیاز به آبکشی استفاده کنید.

 

 یک شامپوی پاک کننده ی مس را امتحان کنید

این شامپو، ته رنگ سبز موها را از بین می برد. اگر شامپو بعد از یکبار استفاده، رنگ سبز را از بین برد، استفاده ی مجدد از آن اختیاری است، اما کرانت توصیه می کند که اگر بطور منظم شنا می کنید، هر روز از این شامپو استفاده کنید.

 

 طبیعی باشید

خانم ها، لطفا ابزارهای حرارتی حالت دهنده ی مو را کنار بگذارید. اجازه دهید که موهایتان در معرض هوا خشک شوند و در برابر وسوسه ی امتحان یک رنگ موی جدید در تابستان هم مقاومت کنید. کرانت می گوید:همین اقدامات شما، کوتیکول موهایتان را تا حد ممکن نرم نگه می دارد، و در نتیجه به ساقه ی مو کمک می کند در برابر نفوذ کلر خشن و مس سبز کننده، مقاومت کند.

 

کلر تهدیدی بسیار جدی و واقعی برای سلامت بدن

امروزه به خاطر استعمال همگانی کلر برای ضد عفونی کردن آبها،واژه کلر زنی مترادف با ضد عفونی است.اما باید توجه داشت که هر چند کلرجزء مواد ضد عفونی کننده به حساب می آید.اما همواره به عنوان ضد عفونی کننده مصرف نمی شودیکی از عمده ترین و بحث بر انگیز ترین راههای ورود کلر به بدن دوش گرفتن است شاید اثرات زیانبار آن از نوشیدن آب کلرزده شده بیشتر است تحقیقات و مستندات نشان داده که بدن در طی یک دوش ۱۰ دقیقه ای مواد شیمیایی بیشتری نسبت به نوشیدن ۱ گالن از همان آب جذب می کند. مطالعات نشان می دهد که حداکثر زیان ما در برابر کلر ، به علت استنشاق بخار و جذب پوستی به هنگام دوش گرفتن است که از آن جمله می توان به سلامت سینه ، سرطان مثانه ، آسم و بسیاری بیماریهای دیگر اشاره کرد .

یک دوش گرم تخلخل های پوست را باز می کند و اجازه می دهد کلر و دیگر مواد شیمیایی نسبت به آب شیر باشد،به علت این واقعیت که کلر و دیگر مواد شیمیایی سریعتر و با یک درجه حرارت کمتر از آب تبخیر می شوند ، استنشاق وسیله بسیار زیانبار از نوشیدن است ، زیرا گاز کلر ( کلروفرم) که ما استنشاق می کنیم مستقیما به داخل جریان خون می رود .

وقتی ما آب آلوده می نوشیم سم ها تا حدی در کلیه ها و دستگاه گوارشمان فیلتر می شوند . ولی کلری که از راه تنفس وارد بدن می شود تا رسیدن به ریه ها هیچ گونه فیلتری نمی شود . معلوم شده بخارات کلر یک تحریک کننده قوی بافت حساس و معابر برونشی داخل ریه هایمان هستند . در جنگ جهانی دوم با استفاده از این مطلب از کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی استفاده می شد . استنشاق کلر یکی از علتهای آسم و برونشیت (به ویژه در کودکان) که در دو دهه ی اخیر تا سیصد درصد افزایش یافته است.

 

 

مضرات کلر برای گیاهان

کلر باقیمانده چیست

 

 

چگونگی حذف کلر آزاد از آب

با توجه به اینکه کلر این ماده میکروب کش به طور طبیعی بر حیات موجودات زنده اثر منفی می گذارد ، مقدار کلر موجود در آب که جهت ضد عفونی به کار می رود ، بر روی پوست و همچنین پیاز موی انسان تاثیر نا مطلوبی می گذارد.بنابراین چنانچه بتوانیم کلر محلول در آب را هنگام شستشوی مو از بین ببریم در واقع توانسته ایم به طور طبیعی از بسیلری از ناراحتی های پوستی یا موی سر جلوگیری کنیم.دستگاه کلر گیر به همین منظور طراحی شده است . کلر به دلیل اینکه یک غیر فلز قوی و در جدول مندلیف در گروه هالوژنها بعد از فلور قرار دارد و مدار آخر این عنصر دارای ۷ الکترون است و میل ترکیبی برای گرفتن یک الکترون دارد بنابراین میل ترکیبی شدیدی با فلزات دارد .

در داخل کارتریج ترکیب فلزی قرار دارد که هنگام عبور آب از این فیلتر ترکیب کلر با این فلزات منجر به تولید کلرید فلز (نمک فلز) شده و در واقع تاثیر کلر خنثی می شود.در داخل این کارتریج ماده دیگری به نام بلور کوارتز قرار دارد که باعث کم شدن کشش سطحی آب شده و این عمل باعث زیاد شدن کف مواد شوینده مانند صابون و شامپو می شود . دستگاه کلر گیر با از بین بردن بیش از ۹۰% کلر موجود در اّب شادابی پوست شما را افزایش داده و موهای حالت پذیر را برای شما به ارمغان می آورد.

 

با از بین بردن کلر (زیان آور ترین ماده برای پوست و مو)

  1. از ریزش و خشکی مو و پوست خود حفاظت کنید.
  2. تغییرات قابل توجهی در پوست و موی خود احساس کنید و از داشتن پوستی لطیف و شاداب لذت ببرید.
  3. دیگر گازهای منتشر شده از کلر را استشمام نکنید.
  4. دیگر نگران تغییر رنگ موهای رنگ شده خود نباشید.

دستگاه کلر گیر سر دوشی برلی استفاده بهینه در اختیار شما قرار می گیرد(که با کاهش میزان هزینه های مصرفی آب) زینتی برای حمام شماست.

 

(کارتریج قابل تعویض برای تداوم کلر زدایی)

  1. هر کاتریج ۱۲-۹ ماه عمر مفید دارد این ظرفیت برای یک خانواده ۲ یا ۳ نفره می باشد .(حدود ۱۱۰٫۰۰۰۰ لیتر آب خانگی به طور معمول)
  2. تعویض کارتریج سهل و آسان بوده و فقط چند ثانیه برای تعویض آن زمان لازم است.

 

(ایده آل برای تمام اعضای خانواده)

طبق تحقیقات برای سلامتی پوست و مو کلر باید از آب مورد استحمام حذف شود ، زیرا در هنگام دوش گرفتن با آب گرم روزنه های پوست باز شده و کلر موجود در آّ ب می تواند به داخل پوست نفوذ کرده و همچنین همراه بخار آب داخل ریه ها شده و باعث بیماری های ریوی (مانند آسم و برونشیت)می گردد.

فیلتر دستگاه تصفیه بیش از ۹۰% کلر آزاد در آّ را به منظور ایجاد یک آب دوش سالم و بهداشتی حذف می کند.

 

(کلر و بیماری های پوستی ،ریوی و ریزش مو)

طبق تحقیقات تیم پزشکی دانشکده پزشکی ویسکانسین ریزش مو ، بیماری های پوستی و ریوی با آب کلر زده رابطه مستقیم دارد. افزودن کلر به آب آشامیدنی جهت ضد عفونی کردن آب نیاز است ولی در هنگام مصرف اّ ب ، به خصوص هنگام دوش گرفتن لازم است این کلر حذف شود زیرا ۳/۲ بیماری های حاصل از کلر آّب از طریق جذب این گاز توسط ریه ها و پوست می باشد.

برای مثال وقتی شما در استخر شنا می کنید چشمهای شما به سوزش می افتد و بعد از خارج شدن از استخر موهایتان خشک و بعد حالت شده و پوست صورتتان نیز خشک می شود و این اثرات کلر می باشد و در دوش حمام به صورت خفیف تر است ولی برای دراز مدت اثرات نا مطلوبی را بر روی پوست ،مو و ریه ها می گذارد.

یکی از سرطان هایی که ارتباط مستقیم با دوش گرفتن با آب نا سالم را دارد سرطان سینه است .اخیرا صندوق ملی سرطان سینه آمریکا گزارشی در مورد (ارتباط کلر) منتشر کرد که یک عامل مشترک میان زنانی که سرطان سینه دارند ، آن است که همگی آنها دارای ۵۰% تا ۶۰% مقادیر بالاتر فرآورده های فرعی کلر در بافت سینه دارند . امروزه آمریکا در هر ۱۳ دقیقه یک زن از سرطان سینه قوت می کند.

 

(حذف کلر توسط فیلتر ۱۰۰۰-QC )

تست کلر با کیتهای OTO یا DPD ممکن است کاهش کلر موجود در آب را به درستی نشان دهد وجد یون ها یید در آ ب باعث افزایش کلر با کیتهای OTO یا DPD می شود.

وجود کلر آمین به کار گرفته شده جهت ضد عفونی آّ نیز باعث نتایج غلط در اندازه گیری کلر آزاد می شود. وقتی از کلر و آمونیاک به طور همزمان برای ضد عفونی آب استفاده می شود کلر آمین در آب تشکیل می شود .کلر آمین باعث کاهش قدرت ترکیب کلر با مواد آلی در آب می شود این امر باعث تولید تری هالومتانها THMS میشوند که به صورت بالقوه برای بدن مضر می باشند . چون کلر آمین قدرت گندزدایی کمتری نسبت به کلر آزاد دارد معمولا از غلظت بالاتری از کلر برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. بعد از اینکه کلر جذب باکتری های مضر شد کلر باقی مانده همان کلری است که توسط فیلتر ۱۰۰۰-QC حذف می شود.

برای دستیابی به میزان دقیق کلر آزاد از آّب بهتر است از روشهای کنترل کیفی آزمایشگاهی مانند روش تست تتراسیون آمپرومتریک استفاده کرد.

این دستگاه دقیقا طبق نمونه آمریکایی (RAINSHOW) طراحی کرده است که در چندین آزمایشگاه معتبر تست گردیده و آن را تایید کرده اند که ۹۵% کلر آزاد موجود در آب توسط این دستگاه حذف می شود.

 

 

مقدار کلر آب آشامیدنی

عوارض کلر آب برای پوست چیست ؟

مراقبت از مو در استخر | عوارض کلر آب برای بدن و مو

 

منبع: سرخاب سفیدآب / نمناک / osmahab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا