پوست و مو

عوارض مصرف زیاد رنگ مو چیست | خطرات رنگ کردن موها

عوارض مصرف زیاد رنگ مو چیست ؟ چگونه رنگ مو باعث ایجاد بیماری میشود؟ در اینجا با مقاله ای دیگر درباره مراقبت های پوست و مو ، عوارض مصرف زیاد رنگ مو برای سلامتی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

عوارض رنگ موی مشکی

عوارض رنگ مو در بارداری , عوارض مصرف زیاد رنگ مو

 

 

افرادی که موهای خود را به طور مداوم رنگ میکنند در معرض ابتلا به سرطان هستند!!!

 مو

استفاده مداوم از انواع لوازم آرایشی و رنگ کردن مو ها جزء کارهایی است که بیشتر خانم ها بدون توجه به عوارض این مواد انجام می دهند و علاقه دارند تغییرات مثبتی را در چهره خود ایجاد کنند. اما رنگ کردن مو ها با استفاده از رنگ هایی که کاملا شیمیایی هستند بسیار مضر است و خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد.

ساعت ها در برابر آینه می ایستد و سعی می کند با هزار قلم لوازم آرایش به چهره اش رنگ و جلای خاصی بدهد. اما آیا واقعاً این مواد برای سلامت پوست مفید هستند یا اینکه افراد را یک گام به انواع بیماری های پوستی نزدیک تر می کنند؟

بارها و بارها در خصوص لوازم آرایشی و مضرات آن شنیده ایم و متخصصان به دفعات نسبت به این امر هشدار داده اند و جایگزین های مناسبی را برای کاهش استفاده از مواد آرایشی شیمیایی پیشنهاد داده اند ولی همچنان گرایش به سمت این مواد ادامه داشته و زیبا شدن به کمک این وسایل را بر سلامت خود مقدم می دانیم.

مو از جمله زیبایی هایی است که جلوه خاصی به چهره مرد و زن می بخشد. بخشی از لوازم آرایشی که در بازار خرید و فروش شده و در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، برای حالت دادن مو  هستند. بررسی ها نشان می دهد ترکیبات موجود در این مواد که غالباً از تقویت کننده های کراتینی تشکیل شده اند بسیار مضر بوده و مواجهه طولانی مدت با این مواد می تواند باعث بروز سرطان پوست شود.

رنگ مو از جمله لوازم آرایشی است که بسیار مورد استفاده زنان قرار می گیرد. رنگ کردن دائم موها، افراد را در معرض خطرات بسیاری از جمله سرطان قرار می دهد. به همین دلیل، مصرف مداوم رنگ مو بخصوص رنگ های تیره، زنان را بیش از مردان در معرض ابتلا به سرطان خون یا سرطان غدد لنفاوی قرار می دهد. از این رو، محققان معتقدند این امر به مطالعات و بررسی های بیشتری نیاز داشته و برای روشن شدن دقیق این ارتباط، افراد باید با احتیاط بیشتری اقدام به استفاده از رنگ مو کنند. عده ای بر این باورند مصرف رنگ موهای گیاهی که حاوی موادی چون حنا و رنگ های گیاهی هستند، بی خطر بوده ولی این مدل رنگ ها هم مشکلات خاص خود را دارند. بسیاری از رنگ های گیاهی تغییر رنگ محسوسی بر موها ایجاد نکرده و در نتیجه در مدت زمان کم تری نسبت به رنگ موهای شیمیایی روی موها باقی می مانند.

تحقیقات نشان داده است استفاده بیش از ۹ بار در سال از رنگ مو، خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم را افزایش می دهد. سرطان لنفوم در سیستم لنفاوی بدن رخ می دهد. سیستم لنفاوی شبکه ای از رگ هاست که بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهد و سلول های ضدعفونت به نام لنفوسیت را جابجا و سلول های مرده را از بافت ها تخلیه می کند. همچنین اگر رنگ کردن مو زیاد انجام شود، احتمال بروز سرطان مثانه را افزایش می دهد.

 

لنزهای رنگی

چند سالی است استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی محبوبیت خاصی پیدا کرده و رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی در انتخاب لنز مناسب و نیز نگهداری از آن می تواند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته و حتی موجب نابینایی افراد شود. متخصصان و کارشناسان در پی بررسی های مختلف هشدار دادند:«مناسب ترین لنزها، آنهایی هستند که تنها از سوی پزشکان متخصص تجویز می شوند. آنها پیشنهاد می کنند اگر قصد خرید لنز دارید، هرگز انواع لنزهای سخت را که به طور گسترده در آرایشگاه ها، مغازه های فروش لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. لنزهای تماسی مراقبت های خاص خود را می طلبند حتی برای کوتاه مدت هم باید بدرستی در چشم قرار گرفته و بهداشت و مراقبت از آنها بخوبی رعایت شود. استفاده از لنزهای غیر استاندارد نتیجه ای جز صدمات و عفونت های چشمی و در نهایت نابینایی را به دنبال ندارد.

 

سرم مژه

سرم مژه از دیگر فنون آرایشی است که به طور موقت برای بلندتر و خوش حالت تر شدن مژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف کنندگان مژه های بالایی را هر روز به سرم مورد نظر آغشته کرده و ۴ ماه زمان می برد تا مژه ها به حالت دلخواه تبدیل شوند. این داروی آرایشی دارای ترکیباتی است که مصرف طولانی مدت آن، عوارض جانبی به دنبال داشته و اثرات برخی از آنها دائمی خواهد بود. استفاده از سرم مژه باعث تیره تر شدن پوست اطراف چشم شده یا رنگ بخشی از چشم را تغییر داده و به قهوه ای تبدیل می کند. علاوه بر این نوع سرم ها، برخی مواد آرایشی مژه نیز وجود دارند که بدون دارا بودن مواد دارویی باعث بلندتر جلوه کردن مژه ها می شوند ولی این مسأله دلیلی برای بی خطر بودن این مواد نیست. ترکیبات چسبنده ای که داخل این مواد وجود دارد پلک ها را حساس کرده و موجب برخی واکنش های حساسیت زا شده و در صورت تداوم مصرف چنین موادی، آسیب های جدی به چشم وارد آمده و حتی ممکن است باعث نابینایی شود.

پرپشت کننده مژه دارویی اغلب دارای ماه prostaglandin می باشد،هورمونی که می تواند اثرات جانبی نظیر تیره شدن عنبیه ( به صورت برگشت ناپذیر) و تاری دید داشته باشند و بیشتر شرکت ها در تلاشند آنها را هرچه مطمئن تر درست کنند.

 

رنگ مو چه عوارضی دارد؟

برخی محققان می گویند براساس آمار بیش از ۷۵ درصد زنان و حدود ۱۸ درصد از مردان دردنیا از رنگ مو استفاده می کنند،در صورتی که این اقدام با عوارض پزشکی مختلفی همراه است.

براساس آمارهای اعلام شده استفاده از رنگ مو ها در مردان نسبت به گذشته رو به افزایش است و مردان هم به تبعیت از زنان برای پوشاندن موهای سفید خود از رنگ مو استفاده می کنند.رنگ کردن موها از گذشته های دور متداول بوده است ،محققان معتقدند که در اکثر رنگ موهایی که بسیار معروف و پرفروش هستند مواد شیمیایی زیادی به کار رفته است که به موها صدمه می زند و در بین آنان تنها چند شرکت خارجی رنگ مو بدون مواد شیمیایی (بدون آمونیاک ) تولید می کنند.

در برخی از کشورها ، جوانان بیشتر از رنگ های گرم و قرمز استقبال می کنند در حالیکه کارشناسان می گویند در رنگ های قرمز بیشتر از مواد شیمیایی استفاده شده است که ثبات بیشتری داشته است .

محققان می گویند، بسیاری از مردم نیز فکر می کنند ثبات رنگ مو نشانه مرغوبیت آن است، در صورتی که تحقیقات نشان داده است هرچه رنگ مو ثبات بیشتری داشته باشد و دیرتر از بین برود، میزان مواد شیمیایی موجود در آن نیز بیشتر است و خود این امر زمینه ساز بسیاری از صدمات و آلرژی های پوستی و بروز مشکلات مو در افراد می شود.

 

 

 عوارض رنگ موی تاریخ گذشته

رابطه رنگ مو و ابتلا به سرطان

 

 

****ایجاد حساسیت و آلرژی در افراد

دکتر میترا اسماعیلی پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره به ایرنا اظهارداشت : محققان امراض پوستی اعلام کرده اند میزان آلرژی و حساسیت ناشی از رنگ مو در مصرف کنندگان رو به افزایش است و این رقم نسبت به چند سال گذشته دو برابر شده است .

وی یاد آور شد : آلرژی ناشی از رنگ مو معضل جدیدی نیست و از زمانی که رنگ مو وارد سیستم آرایشی و بهداشی شده اند آلرژی و حساسیت نسبت به آن ها هم وجود دارد.

به گفته این پژوهشگر ،بررسی ها نشان داده است که سن مصرف کنندگان و افزایش علاقه به رنگ کردن مو از عواملی است که باعث بروز افزایش حساسیت پوستی می شود.

اسماعیلی با بیان اینکه ماده موجود در رنگ مو ˈپارافتیلن دیامین ˈ یا همان ˈپی پی دی ˈنام دارد گفت: اغلب مردم به این ماده حساسیت دارند و این آلرژی در موها اتفاق نمی افتد بلکه در اطراف مو یعنی در ناحیه پیشانی ، گوش و پشت گردن و یا صورت رخ می دهد و در برخی مواقع نیز سبب تورم چشم ها می شود .

این پژوهشگر در خصوص اکسیدان های به کار رفته در رنگ کردن موها اظها رداشت : برای روشن کردن مو از کسیدان که یک ماده شیمیایی قوی است استفاده می شود که این ماده قدرت ایجاد صدمه شدید به ساقه مو و دفرم کردن یا از شکل طبیعی خارج کردن مو می شود. علاوه براین در بسیاری موارد این ماده سبب ریزش مو است.

 

****خطرات رنگ کردن موها

اسماعیلی در خصوص خطرات رنگ کردن موها افزود: بسیاری از زنان و مردانی که از رنگ مواستفاده می کنند، از سوزش چشم ها ، آماس تماسی ( ورم) پوست ، خارش ، سوزش پوست ، بروز تاول وریزش مو شکایت دارند.

 

****انواع رنگ موها

پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص انواع رنگ مو اظها رداشت : رنگ مو به ۳ دسته موقت، نیمه دائمی و دائمی تقسیم بندی می شود.

به گفته وی رنگ مو دائمی خود ۲ نوع است که یک نوع آن ˈاکسید اتیوˈ است که ترکیبی به نام پارافنیلن دیامین به اضافه ˈپراکسید هیدروژن تشکیل شده است .

نوع دوم ˈ پروگرسیوˈ است که ازˈ استات سربˈ یاˈ سیترات بیسموتˈ ساخته شده است این مواد با گوگرد موجود در موها واکنش شیمیایی انجام می دهند.

 

****رنگ موهای دائمی و شیمیایی آلرژی زاهستند

اسماعیلی با بیان اینکه تحقیقات نشان داده است که دو سوم افرادی که رنگ موی شیمیایی استفاده می کنند دچار نوعی واکنش های آلرژیک می شوند به طوری که مراجعه بیماران مبتلا به ˈدرماتیت ˈ طی سال های اخیر دو برابر افزایش یافته است.

درماتیت التهاب پوستی همراه با خارش و سوزش شدید است.

وی یاد آور شد : افرادی که از این طریق دچار آلرژی شده اند فقط ۱۵ درصد برای معالجه به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

 

****رنگ مو و سرطان

به گفته اسماعیلی تحقیقات در سطح جهان نشان می دهد افرادی که موی خود را در دفعات زیاد رنگ می کنند بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان ˈسیستم لنفاوی ، ان اچ ال ˈ قرار دارند.

این پژوهشگر ادامه داد: نتایج به دست آمده نشان داده است که افرادی که ۲۰ سال است که شروع به رنگ کردن موهای خود کرده اند یک سوم بیشتر از کسانی است که موهای خود را رنگ نکره اند، مستعد ابتلا به بیماری سرطان سیستم لنفاوی مبتلا هستند.

 

****توصیه های برای کاهش خطر

متخصصان پوست و مو توصیه می کنند افرادی که تمایل زیادی به استفاده از رنگ مو دارند سعی کنند از ترکیبات شیمیایی استفاده نکنند. علاوه براین برخی از توصیه های عمومی در این زمینه به شرح ذیل است:

* اگرچه اکثر تبلیغات در مورد رنگ موها حاکی از استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد شیمیایی در ترکیبات آنها است اما تمام این فرآورده ها با اسامی مختلف و محصول کارخانه ها متفاوت دارای ماده شیمیایی یکسانی هستند که به جای آن می توان از رنگ موهای گیاهی و یا فرآورده های نظیر آن استفاده کرد .

*از مخلوط کردن ۲ نوع رنگ مو خود داری شود زیرا با این اقدام واکنش های شیمیایی قدرت می یابد و ماده حاصله از نظر شیمیایی خطرناکتر است .

* قبل از استفاده از یک نوع رنگ مو ، این ماده روی پوست دست آزمایش شود، تا نسبت به بروز حساسیت مانند علائم قرمز شدن ، خارش و سوزش پوست مشخص شود. این آزمایش می تواند از بروزهر گونه اتفاق ناگواری در این زمینه جلوگیری کند.

* هرگز از رنگ موی شیمیایی برای رنگ کردن ابروها استفاده نکنید.

* بسیاری از کارخانه های تولید کننده محصولات رنگ مو،هیچ هشداری نسبت به عواقب استفاده از آن نمی دهند که این خلاف قوانین پزشکی جهان است.

 

 

مضرات شامپو رنگ

عوارض مصرف رنگ مو

 

عوارض مصرف زیاد رنگ مو چیست | خطرات رنگ کردن موها

منبع : عصر ایران / سلامت نیوز / نمناک/ ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا