بهداشت و سلامت

فواید اهدای خون | نکاتی مهم برای اهدای خون

فواید اهدای خون : رعایت اصول بهداشت و سلامت تاثیر بسزایی در اهدای خون و خونسازی افراد بعد از اهدا دارد. در اینجا با مقاله ای درباره نکاتی مهم اهدای خون ، همچنین نکاتی برای بعد از اهدای خون در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

مضرات خون دادن

بعد از اهدای خون , فواید اهدای خون

 

 

اهدای خون زمان نمی‌شناسد!

هرازگاهی که حوادث طبیعی یا غیرطبیعی مانند زلزله یا آتش‌سوزی‌های گسترده در کشور خسارت‌های جانی فراوانی به بار می‌آورد اقشار مختلف مردم از هر نقطه این مرز و بوم برای اثبات همدلی، با مراجعه به سازمان‌ها و مراکز انتقال خون، نسبت به اهدای خون مشتاقانه اقدام می‌کنند اما با گذشت مدتی کم کم شمار اهداکنندگان با کاهش شدیدی مواجه می‌شود آنچه نباید مورد بی‌توجهی قرار بگیرد این نکته است که افراد زیادی در کشور وجود دارند که مصرف‌کننده دائمی خون هستند و در طول سال بنا به نیاز بارها برای دریافت خون به این مراکز مراجعه می‌کنند.

 

دکترمحمود هادی‌پور در زمینه مصرف کنندگان، اهداکنندگان و شرایط اهدای خون توضیح می‌دهد: از هر واحد خون سه فرآورده (گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما) به دست می‌آید که به مصرف بیماران می‌رسد؛ در کشور ما دو دسته مصرف‌کننده خون وجود دارد آن دسته که همیشه به فرآورده‌های خونی نیاز دارند و دیگری مصرف کنندگانی هستند که نیازشان به فرآورده‌های خونی به صورت حادثه‌ای است مانند زنانی که در هنگام زایمان نیاز به خون دارند یا افرادی که در طول جراحی باید خون به آنها تزریق شود.

از جمله افرادی که به صورت مستمر مصرف‌کننده خون هستند بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی هستند و چون تعداد این افراد در کشور ما زیاد است، بخش مهمی از نیاز سازمان انتقال خون به این افراد اختصاص پیدا می‌کند.

به گفته مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، اهدای خون مشکلی برای فرد اهداکننده به وجود نمی‌آورد، اما مصرف برخی داروها ممکن است فرد را به صورت موقت از اهدای خون معاف کند، به‌عنوان مثال حجامت یا داشتن روابط جنسی خارج از عرف از این دسته هستند و فرد برای مدتی نمی‌تواند خون اهدا کند، افرادی که مبتلا به تالاسمی مینور هستند نیز می‌توانند خون اهدا کنند اما باید شرایط فرد قبل از اهدای خون به دقت مورد سنجش قرار بگیرد مثلاً میزان سطح هموگلوبین باید در حدی باشد که پزشک مطمئن شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما افراد مبتلا به پلی سایتمیا که اصطلاحاً غلظت خون بالایی دارند به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای اهدا نیستند در کل آنچه اهمیت بالایی دارد این است که هنگام پرکردن فرم‌ها اطلاعات کامل و صحیح باید ارائه دهید.

او در ادامه با بیان اینکه اهدا‌کننده خون یک خیر اجتماعی است می‌افزاید: می‌توانیم چنین فردی را یک سرمایه اجتماعی بدانیم اگر شخصی در جامعه به خودی خود فقط با هدف کمک به دیگری خون اهدا کند شک نداشته باشید همین فرد در عرصه‌های دیگر اجتماعی وقتی برای همنوعش مشکلی پیش می‌آید پیش قدم می‌شود.

 

اهدای خون زمان نمی‌شناسد!

اهدای خون مسأله‌ای گذرا نیست که فقط در وقوع زلزله افراد پیش قدم شوند اهدای خون امری همیشگی است که مصرف‌کنندگان مستمر زیادی دارد. دکترهادی‌پور با اشاره به اینکه نیاز به خون در پایگاه‌های مختلف کشور همیشگی است متذکر می‌شود: امر اهدای خون نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتری است تا فقط در صورت بروز مشکلات نخواهیم برای اهدای خون وارد عمل شویم سازمان انتقال خون نیازمند اهداکنندگان سیستمی و مستمر بیشتری است اهدای خون همیشه ذخیره مناسبی در سیستم است، کما اینکه اهداکنندگان در بازه‌های زمانی مشخص از سلامت خون خود مطمئن می‌شوند.

او در زمینه آزمایش‌های مرتبط با اهدای خون می‌گوید: پزشکان حاضر در سازمان انتقال خون قبل از خون‌گیری شرایط جسمی افراد را ارزیابی می‌کنند، پایگاه‌های انتقال خون، خون‌های دریافتی را کاملاً مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهند تا دریافت‌کنندگان دچار هیچ مشکلی نشوند شایان ذکر است که انجام این آزمایش‌ها اجباری است، البته افراد اهدا‌کننده باید در گروه سنی مشخصی باشند به‌عنوان مثال افرادی که زیر سن بلوغ هستند و افراد سالمند نمی‌توانند خون اهدا کنند.

وی در خاتمه توصیه می‌کند: اهدای خون باید در میان جوانان فرهنگ‌سازی شود، متأسفانه مشارکت زنان در امر اهدای خون پایین است و لازم است با اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی بانوان هم برای انجام این امر مشتاق‌تر شوند، اگر هر فرد بحث انسانی و اجتماعی را بیشتر

مدنظر قرار دهد قطعاً آمار اهداکنندگان خون سال به سال افزایش پیدا می‌کند.

 

نکاتی برای اهدای خون

۱ – قبل از اهدای خون مقدار زیادی آب بنوشید

گاهی پس از خون دادن، فرد احساس سرگیجه و ضعف می‌کند، حتی برخی افراد مدت کوتاهی از هوش می‌روند. علت اصلی این پدیده افت فشارخون است. اگر هم شب قبل و هم صبح قبل از اهدای خون مقادیر زیادی آب بنوشید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و قهوه باعث بیرون راندن آب از بدن می‌شوند، پس نوشیدن آنها قبل از خون دادن کار درستی نیست.

 

 

بعداز خون دادن چه باید کرد

سردرد بعد از آزمایش خون

 

 

۲ -خوردن صبحانه کامل را فراموش نکنید

این کار از افت قندخون جلوگیری می‌کند. در نتیجه احساس سبکی سر و ضعف بدن به وجود نمی‌آید. البته بهتر است صبحانه را مدتی قبل از مراجعه به پایگاه اهدای خون خورده باشید چون اگر فاصله خوردن صبحانه و خون دادن کم باشد، احساس تهوع شدیدی ایجاد می‌شود.

 

۳ -به فاصله ۲۴ ساعت قبل از اهدای خون غذاهای چرب نخورید

وقتی شما خون خود را اهدا می‌کنید، سازمان انتقال خون آزمایش‌هایی روی آن انجام می‌دهد. در صورتی که جواب این تست‌ها قابل قبول باشد، خون شما تبدیل به فرآورده‌های متعددی می‌شود و در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد اما اگر میزان چربی موجود در خون خیلی بیشتر از حد طبیعی باشد، انجام این آزمایش‌ها مختل می‌شود و نهایتا چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه خون شما دور ریخته شود.

 

۴ -غذاهای سرشار از آهن بهترین رژیم غذایی برای شما هستند

اسفناج، تخم‌مرغ و گوشت قرمز منابع اصلی آهن محسوب می‌شوند. اگر این مواد را از دو هفته قبل از اهدای خون وارد رژیم غذایی خود کنید، سطح آهن خون شما به حد قابل قبولی می‌رسد. در این صورت هم خون دادن برای شما آسان‌تر است و هم خونی که می‌دهید پراستفاده‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید که همیشه مصرف ویتامین C جذب آهن را بیشتر می‌کند. پس بهتر است از سبزیجات و میوه هم در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

 

۵ -استرس و اضطراب می‌تواند باعث افت فشارخون شود

بهتر است قبل از شروع خون‌گیری نفس عمیقی بکشید و با کسی که قرار است خون‌گیری را انجام دهد، شروع به حرف زدن کنید. می‌توانید در زمان خون دادن آدامس بجوید، آواز بخوانید، تلویزیون تماشا کنید یا هر کار دیگری که باعث آرام شدن شما می‌شود را انجام دهید.

 

-۶ پس از اهدای خون نباید به سرعت از جای خود بلند شوید

وقتی خون‌گیری از شما به پایان رسید، باید مدتی همچنان دراز کشیده باقی بمانید. سپس می‌توانید بنشینید و مقداری آب‌میوه همراه یک خوراکی شیرین بخورید. این کار باعث می‌شود حجم مایع از دست رفته جبران شود و قندخون شما هم افت نکند.

 

۷ -تا چند ساعت بعد از اهدای خون رانندگی نکنید

خون دادن کار خطرناک و وحشتناکی نیست اما ممکن است تا چند ساعت بعد باعث احساس سبکی سر و ضعف بدن شود. بنابراین بهتر است پس از اهدای خون رانندگی نکنید.

 

۸- چند ساعت پس از اهدای خون غذایی پرپروتئین بخورید

گوشت قرمز یا مرغ همراه سبزیجات بهترین غذایی است که می‌توانید پس از خون دادن بخورید. البته باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب هم بنوشید. چنین رژیم غذایی به بدن شما کمک می‌کند خون از دست رفته را سریع‌تر جبران کند.

 

۹ -پس از اهدای خون تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید

اگر شغل شما طوری است که باید فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید، بهتر است روزی که قصد اهدای خون دارید مرخصی بگیرید یا این کار را به روزهای تعطیل موکول کنید. در ضمن در این روز از انجام ورزش‌های سنگین هم باید خودداری کرد چون فعالیت شدید باعث می‌شود سیاهرگی که خون‌گیری از طریق آن انجام شود، دوباره باز شود و خون‌ریزی زیرپوستی اتفاق بیفتد که بسیار دردناک است اما اگر به بدن خود ۱۶ تا ۲۴ ساعت وقت بدهید، این رگ خود به خود بسته شده و به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

 

۱۰- و اما کی نباید خون داد

اگر شما نیز شرایط زیر را دارید بهتر است از خون دادن منصرف شوید:

  • اگر وزن شما کمتر از ۵۰ کیلوگرم است، نباید خون بدهید. این کار باعث می‌شود بدن شما به طرز نامناسبی واکنش نشان بدهد.
  • اگر سن شما زیر ۱۸ سال است، مجاز به اهدای خون نیستند. البته گاهی در شرایطی خاص افراد ۱۶ تا ۱۸ ساله هم می‌توانند با نظر پزشک و اجازه والدین خون خود را اهدا کنند. قبل از اهدای خون فرم مربوط به سازمان انتقال خون را صادقانه پر کنید.
  • اگر اخیرا فعالیت پرخطری داشته‌اید که می‌تواند باعث آلودگی خون شما شده باشد آن را در فرم‌های پرسش‌نامه منعکس کنید. مطمئن باشید که کارکنان بخش خون‌گیری افراد حرفه‌ای و دوره‌دیده‌ای هستند و خواندن تجربه‌های شخصی شما بخشی از کار آنهاست و باعث شرم‌ساری شما نخواهد شد.
  • گاهی اوقات افراد به صورت دسته‌جمعی و در یک اقدام نمادین برای اهدای خون مراجعه می‌کنند. اگر شما مشکلات مورد بالا را دارید، لطفا در رودربایستی گیر نکنید! بهترین بهانه این است که بگویید کم‌خونی فقرآهن دارید و از همراهی با دوستان‌تان خودداری کنید. می‌توانید پرفشاری خون یا فشارخون پایین را هم به عنوان بهانه‌ای برای انصراف خود اعلام نمایید.
  • خون دادن وسیله‌ای برای یک چکاپ کامل نیست. بهتر است برای اطلاع از سلامت خود به یک آزمایشگاه مراجعه کنید نه مرکز اهدای خون! اگر برای دریافت نتایج آزمایش نمونه خون اهدایی خود اصرار بورزید، طبق دستورالعمل جهانی سازمان انتقال خون، شما فردی مشکوک تلقی خواهید شد و خون اهدا شده شما دور ریخته خواهد شد.

 

فواید اهدای خون

اهدای خون

 

فواید اهدای خون | نکاتی مهم برای اهدای خون

منبع : سلامتی/سلامت نیوز/ ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا