بیوگرافی

بیوگرافی سوسن خواننده کرمانشاهی | بیوگرافی گل اندام طاهرخانی

بیوگرافی سوسن خواننده : زن قدیمی متولد ۱۳۱۹ در قصر شیرین در نهایت در ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ درگذشت. در اینجا با مقاله ای درباره بیوگرافی وی و همچنین زندگی شخصی او در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

ازدواج سوسن خواننده

فرزندان سوسن خواننده , بیوگرافی سوسن خواننده

 

چکیده از از بیوگرافی سوسن ( گل اندام طاهرخانی):

نام: گل اندام

نام خانوادگی : طاهرخانی

متولد: ۱۳۱۹

محل تولد:قصر شیرین

درگذشت : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۳

 

بیوگرافی زنده یاد سوسن خواننده کرمانشاهی …

 

تصویری از آلبوم گلی خفته در غربت اطلاعات هنرمند نام اصلی گل اندام طاهرخانی نام مستعار سوسن زادروز ۱۳۱۹ / اردیبهشت ۱۳۲۱

قصر شیرین، ایران اهل کشور ایرانی درگذشت ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۳

 

لس‌آنجلس، آمریکا

ناراحتی تنفسی سبک‌ها مردمی (کوچه‌بازاری) کار(ها) خواننده گل‌اندام طاهرخانی با نام هنری سوسن (۱۳۱۹ قصر شیرین، ایران – ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۳ لس‌آنجلس، آمریکا) خواننده ایرانی بود.

دوران کودکیسوسن با نام شناسنامه‌ای گل‌اندام طاهرخانی (زادهٔ ۱۳۱۹) پدر اواهل قصر شیرین بود  او آنقدر به زادگاه پدری اش عشق می ورزید که در آنجا بیمارستان بزرگی را با هزینه مالی خود ساخت . نام پدرش ابراهیم و نام مادرش بلقیس بود. بعد از از دست دادن پدرش در یک حادثه تصادف که خودش هم مجروح گشت به اتفاق مادرش به تهران آمد. آنان در کاروانسرایی در بازار شهر ری زندگی می‌کردند و مادرش بعلت بیماری وبا با زندگی وداع گفت. سوسن نزد زنی تنها که به او عمه می‌گفت در همسایگی آنان زنی بود که در کافه‌ها می‌خواند و بعضی وقتها سوسن را با خود به کافه می‌برد و کم کم او هم با شبی دو تومان شروع به کار کرد..ورود به عرصه خوانندگیسوسن کم کم پا به عرصه خوانندگی و تقلید ترانه‌های دلکش و قمرالملوک وزیری و ملوک ضرابی پرداخت و با نام ویکتور در یک کافه با شبی پانزده تومان مشغول به کار شد و پس از چندی رشید مردای آهنگساز کوچه بازار با او آشنا شد و او را به کافه دیگری برد و نام هنری سوسن را برای او انتخاب کرد. نا گفته نماند که چون سوسن سواد خواندن و نوشتن نداشت به کمک رشید مردای و یار محمد تهرانی ترانه‌ها را حفظ می‌کرد.

پس از سال‌ها توسط جمیله رقصنده هنرمند به کافه‌های مجلل تر پایش باز شد و تا آنجا پیش رفت که توانست در شکوفه نو یکی از کاباره‌های مهم آن زمان تهران، جایی برای خود باز کند. آقا رضا سهیلای معروف که دارای چند کافه در لاله‌زار بود از او خواستگاری کرد ولی او جواب رد داد. با گذشت زمان پایش به رادیو باز شد و سپس به مهمانی‌های بزرگان دعوت شد و همچنین توسط پوران وارد دربار شد و سوسن به خاطر قدردانی از جمیله باعث شد که جمیله هم بتواند به دربار رفت و آمد نماید. در بیشترین مهمانی‌های تاج الملوک مادر محمدرضا شاه پهلوی او به اتفاق ملوک ضرابی دعوت می‌شد. در یک مهمانی فرح پهلوی همسر شاه گردنبندی را از گردن خود باز کرد و برای قدردانی به گردن سوسن انداخت. نا گفته نماند که هدایایی از مادر شاه هم گرفته بود که ارزش مادی زیادی داشت ولی در موقع فرار از ایران قاچاقچیان در ترکیه مقداری از آن را ربودند.

پس از انقلاب ۱۳۵۷بدین ترتیب سوسن مجبور شد پس از اقامت مدتی در محله گیشا و پس از آن به علت گرانی جا نزدیک به چهارراه سیروس با محمد تهرانی رقاص و خواننده مهمانی‌های خصوصی که کارهای تئاتر روحوضی‌های قدیم را اجرا می‌کرد هم خانه شود و پس از دستگیری در دو مهمانی و تحمل دو مرتبه ۷۴ ضربه شلاق، تعهد داد که دیگر خوانندگی نکند. پس از چند ماه به کمک شخصی از طریق کوه به ترکیه و سپس لندن و بعد به آمریکا مهاجرت کرد و در روز ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۳ بر اثر ناراحتی تنفسی چشم از جهان فرو بست.معروف‌ترین ترانه سوسن، «دوست دارم می‌دونی» است که آهنگ آن از فتح‌الله ریاحی و شعر آن از سعید دبیری است.ترانه‌هایی از او در چند فیلم پیش از انقلاب به‌کار رفته‌است، از جمله: قیصر، حسن کچلآلبوم هاگلی خفتهمخروبهامروزسفرعاشقیزواردوستت دارم

 

ترانه‌شناسی سوسن

گلی خفته

نام ترانه ها: جوونی – وای به حال دلم – دیوونه – گمشده – فرهاد تیشه زن – کوچه باقی

مخروبه

امروز

 

نام ترانه

عروس خانوم

دروغه

دو تا رفیق

شهر بی تو

دل قشنگه

خوش به حال مستان

سفر

 

 

 

دانلود آهنگ سوسن خواننده قدیمی

ترانه های سوسن خواننده

 

 

نام ترانه

سفر

خوش به حال دیوونه

مخروبه

خطا کردم

عشق یکسره

یادته

هرکی به فکر خویشه

دنیا دو روزه

قلش بده

گل حسرت

عاشقی

 

نام ترانه

سر به سرم نذار

قسم

دختر جنوبی

آرزوی دل

بلای عاشقی

میخوونه

خدانگهدار

زوار

 

نام ترانه

زوار

راز دل

دنیای قشنگ

یادت میاد

نه آفتابی نه مهتابی

نگو خداحافظ

دل نداره گنهی

دل

نگاه

دوست دارم

 

نام ترانه             

دوست دارم

خودم کردم که لعنت بر خودم باد

آخ به دلم مجید یراق طلا

الاکلنگ و تیشه

انگشتر

کلاه مخملی

دختر دیوونه

به من نگو

گلی بچین و برو

خدانگهدار

آخ به دلم

 

نام ترانه      

گلی بچین و برو

الاکلنگ و تیشه

دختر دیوونه

به من نگو

آخ به دلم

کلاه مخملی

هرکی به فکر خویشه

یادته

دنیادو روزه

قلش بده

کی میشه

نازنیا

 

 

اهنگهای قدیمی سوسن

بیوگرافی گل اندام طاهرخانی

بیوگرافی سوسن خواننده کرمانشاهی | بیوگرافی گل اندام طاهرخانی

 

منبع : cloob.com / ویکی پدیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا