پوست و مو

نحوه درست استفاده‌ کردن از عطر | عطرهای فرانسوی خاص

همه با تاثیر بوی خوش در مد و لباس هر شخصی آشنا هستیم. خرید عطر و ادکلن اصل برای اکثر افراد به دلیل ناآگاهی از اصل بودن یا تقلبی بودن سخت و دشوار شده است. امروز با مقاله ای درباره نکات مهم خرید عطر و ادکلن در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

نکات مهم در خرید عطر

عطر خوب زنانه ,نحوه درست استفاده‌ کردن از عطر

 

 

۶  عطرهای فرانسوی خاص زنانه که بوی جذب کننده و وسوسه انگیزی دارد

۱. Chanel No5؛ عطر خوش زن

به جرئت می توان گفت از هر ده خانم شیک پوش یک نفر با عطر شماره یک این فهرست که اتفاقا یکی از قدیمی ترین عطرهای مورد پسند خانم های اهل مد و سلبریتی های سر تا سر دنیا از جمله «مرلین مونرو» است، خاطره دارد. عطر فرانسوی «Chanel No.5» با حدود صد سال قدمت نخستین و البته طبق جدول فروش عطرها پرفروش ترین و محبوب ترین عطر خانه ی مد «شنل» تا به امروز است. عطری که «نماد جذابیت و زنانگی» نام گرفته و تا سال ها پرفروش ترین عطر زنانه در سر تا سر دنیا بود. «Ernest Beaux» خالق روسی این عطر شگفت انگیز و ملایم که به گفته ی خودش با الهام از رایحه ی شبانه ی دریاچه و رودخانه های یخ زده ی قطب شمال آن را طراحی کرده، در پنجمین روز از پنجمین ماه سال ۱۹۲۱ از این عطر رونمایی کرد؛ اثری خوش بو که طبق توصیه ی مدیر کمپانی شنل خانم «Chanel Mademoiselle» تمام و کمال «عطر خوش زن» را برای همگان تداعی می کرد.

عطر «شنل نامبر فایو» با بویی ساده، شیرین و ماندگار ازجمله عطرهای گلی-میوه ای است که با رایحه ی دلپذیر لیمو، ترنج، یلانگ یلانگ و بهارنارنج آغاز می شود. شاید به خاطر رایحه ی بهار نارنج در عطر «شنل نامبر فایو» است که «مرلین مونرو» در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که شب ها قبل از خواب از آن استفاده می کند تا خوابی آرام داشته باشد. رایحه ی میانی این عطر بهاری و تابستانی عطر گل سوسن، گل یاس، گل رز و ریشه ی زنبق زرد است و پس از آن رایحه ی خوش عطر با بوی مسحورکننده عنبر، چوب صندل، مشک، چرم، وانیل، نعناع هندی، خس خس و گل سنگ ماندگار می شود. جالب است بدانید که تا به امروز افراد مشهوری چون «مرلین مونرو»، «کاترین دنور»، «نیکول کیدمن»، «ژیسل بوندچن»، «لی لی رز دپ» (دختر جانی دپ) و «کایرا نایتلی» چهره ی تبلیغاتی این عطر محبوب بوده اند که در فهرست شش عطر محبوب فرانسوی مقام نخست را دارد.

 

۲. Shalimar EDP؛ مسافری از هند

در میان برندهای محبوب عطرهای زنانه، کمپانی فرانسوی «گرلن» به خاطر طراحی عطرهای «نیش» خاص و منحصربه فردش یکی از محبوبترین هاست. «Shalimar EDP» که حالا بیش از یک قرن از سال تولیدش می گذرد عطری دارای تاریخ و امضاست. اگر بنای «تاج محل» را می شناسید و با نام «شاه جهان» و معشوقه ی محبوبش آشنا هستید پس بهتر است بدانید که «شالیمار» عطری است که اولین بار به طور اختصاصی برای همسر ایرانی تبار «شاه جهان» یعنی «ارجمند بانو» طراحی و تولید شد و نامش را از «شالیمار» باغ محبوب «ارجمند بانو» گرفته است. اگرچه بعدها حدود ۱۸ نسخه از این عطر به بازار آمد اما نام «شالیمار» با «تاج محل» و ملکه ی ایرانی تبار امپراطوری هند گره خورده است. «شالیمار» با رایحه ای شرقی، شیرین، گرم و ماندگاری طولانی اش، عطر مناسب روزهای سرد زمستان است. رایحه ی ابتدایی عطر، ترکیبی از مرکباتی مثل ترنج، نارنج، لیمو و نارنگی به همراه سدر است. پس از آن بوی خوش نعناع هندی، زنبق، رز، یاس و خس خس به مشام می رسد و در نهایت این رایحه ی پودری وانیل، چرم، دانه ی لوبیا تونکا، مشک، چوب صندل، دود و اوپوپوناکس است که عطری کلاسیک، پیچیده و در عین حال شیک و مدرن را در فضا می پراکند.

 

۳. Chanel Coco Mademoisell؛ یک فرانسوی اصیل

شاهکاری دیگر از کمپانی مشهور و محبوب «شنل»؛ عطری چوبی و گلی-میوه ای با رایحه ای شیک، خاص، مدرن، اسرارآمیز، شرقی، جوان پسند و فرانسوی به معنای واقعی کلمه که اغراق نیست اگر بگوییم عصاره ای است ماندگار و رؤیایی از تمام بوهای خوشی که در تمام عمر به مشام تان رسیده است. «کوکو شنل» که بعد از مرگ بانو «شنل» نخستین عطری بود که طراحی شد و به بازار آمد با رایحه ی خوش شکوفه های پرتقال، ترنج و پرتقال ماندارین آغاز می شود و اندکی بعد بوی خوش گل های سواحل مدیترانه با رایحه ی مست کننده ی یلانگ یلانگ، گل رز، گل یاس ترکی و گیاه میموزا در هوا پراکنده می شود تا اینکه رایحه ی وانیل، نعناع هندی، مشک، خس خس، صمغ اوپوپوناکس و دانه ی لوبیا تونکا به نحو اسرارآمیزی هوش از سرتان بپراند. «کایرا نایتلی» یکی از مشهورترین چهره های تبلیغاتی این عطر زنانه ی لوکس و ماندگار است.

 

۴. Cacharel Anaïs Anaïs؛ رسمی و کمی هم جدی

اگر به عطرهای کلاسیک و نه چندان شیرین علاقه مند هستید پیشنهاد ما به شما عطر فرانسوی و گلی «کاچارل انیس انیس» است. عطر با رایحه ی خوش و سبز و البته کمی تلخ گل های سوسن و سنبل به علاوه ی مرکباتی چون ترنج، اسطوخدوس، شکوفه های پرتقال، پیچ امین الدوله، لیمو و انگور سیاه شما را غافلگیر می کند. اما این تلخی با شما نمی ماند و به مرور با ورود رایحه های گلی مثل گل یاس، میخک صد پر، گل مریم، یلانگ یلانگ، گل رز و زنبق روی شیرین ترش را به شما نشان می دهد تا اینکه سرانجام رایحه های چوبی با عطر چوب درخت سدر، خس خس، چوب صندل به علاوه چرم، کهربا، نعناع هندی، مشک، خزه بلوط و بخور فضا را جدی تر می کند و حال و هوای رسمی تری به عطر «کاچارل انیس انیس» می بخشد.

 

۵. Kenzo Parfums Flower by Kenzo؛ شاهکار شرقی

یک شاهکار شرقی زنانه ی بهاری با رایحه ای شیرین، گرم و گلی-میوه ای با بوی غالب گل های رز و بنفشه و وانیل که در سال ۲۰۰۰ به بازار آمد و از همان ابتدا در فهرست محبوبترین ها قرار گرفت. عطر «Kenzo Parfums Flower by Kenzo» محصول خانه ی مد ژاپنی «کنزو» با رایحه ی اولیه ی توت سیاه، گل رز، زالزالک و پرتقال ماندارین آغاز می شود و اندکی بعد پای گل یاس، گل رز و گل بنفشه به میان می آید. رایحه ی پایه و ماندگار عطر بوی شرقی مُشک، بخور و وانیل است. طراحی ساده، شیک و خوش دست شیشه ی این عطر ازجمله نقاط قوت آن در میان شش عطر محبوب فرانسوی زنانه محسوب می شود.

 

۶. Yves Saint Laurent Opium؛ برای خانم های شیک و مد روز

به عقیده ی کارشناسان مد اگر صاحب یکی از اکسسوری های برند لوکس «ایو سن لورن» باشید به این معنی است که شما خانمی مد روز و به قول معروف «فشن» هستید و در نتیجه به احتمال زیاد عطر «Opium» هم یکی از اکسسوری های روی میز آرایش تان است. نسخه ی نوین «Yves Saint Laurent Opium» که در سال ۱۹۹۷ به بازار آمد از روی نسخه ی قدیمی عطر متعلق به سال ۱۹۷۷ طراحی شده است. عطری کلاسیک و در عین حال شیک و همیشه مد روز با رایحه ای گرم و تند شرقی مناسب شب های سرد پاییز و زمستان. «Opium» با رایحه ی اولیه ترنج، سوسن و پرتقال ماندارین آغاز می شود و در ادامه رایحه ی گل های یاس و میخک و «صمغ مر» مشام تان را نوازش می کند. اما آنچه به این عطر حال و هوایی کلاسیک و در عین حال فریبنده و مدرن می بخشد بوی خوش کهربا، وانیل، نعناع هندی و اوپوپوناکس است.

در این جا برای‌تان نکات جالبی از دنیای خوش بوی عطرها آورده‌ایم. امیدواریم بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

نکاتی در مورد عطر

راهنمای خرید ادکلن اصل

 

 

عطر چیست؟

عطرها از ۷۸ الی ۹۵ درصد الکل طبیعی به علاوه اسانس‌های روغنی ساخته می‌شوند. این‌که در هر عطری میزان اسانس روغنی به‌کار رفته چقدر باشد، اسامی مختلفی به عطرها می‌دهد که خوب است شما هم با آن‌ها آشنا شوید تا موقع خرید انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

پرفیوم‌ها: پرفیوم‌ها بهترین و بادوام‌ترین نوع رایحه‌ها با ۲۲درصد اسانس روغنی هستند.

ادو پرفیوم‌ها: بعد از پرفیوم‌ها، ادوپرفیوم‌ها قرار می‌گیرند. این گروه با داشتن ۱۵ الی ۲۲درصد روغن‌های معطر رتبه دوم را به‌دست می‌آورند.

ادوتویلت‌ها: این دسته۸ تا ۱۵درصد اسانس روغنی دارند.

ادکلن‌ها: که برای مردان استفاده می‌شود تنها حدود ۴درصد روغن دارند.

ادوفرش‌ها: اما رقیق‌ترین عطرها اصطلاحا ادوفرش نامیده می‌شوند که ۳درصد اسانس روغنی دارند و به کار آن‌هایی می‌آیند که دل‌شان می‌خواهد عطرشان بسیار ضعیف و ملایم باشد. هرچقدر میزان اسانس روغنی یک عطر بیشتر باشد قیمتش هم بیشتر و ماندگاری‌اش زیادتر خواهد بود.برای همین با توجه به استفاده‌ای که از عطرتان می‌کنید یکی از دسته‌های بالا را انتخاب کنید. معمولا برای مهمانی‌ها دسته اول و دوم گزینه‌های بسیار مناسبی هستند، به‌خصوص آن‌هایی که دوست ندارند عطرشان را به همراه‌شان ببرند و مجددا تجدیدش کنند. برای استفاده‌های روزمره و محیط‌های کاری، از ادوتویلت‌ها و ادوفرش‌ها استفاده کنید که رایحه‌های رقیق و ملایمی دارند. امروزه ادوپرفیوم‌ها و ادوتویلت‌ها، بیشترین تولید خودشان را دارند. چون آدم‌های امروزی بیشتر از هر چیزی خواستار ماندگاری هستند و هردو این موارد ماندگاری نسبتا بالایی دارند.

 

نگهداری عطر

بعد از استعمال عطر از محکم بسته شدن درش مطمئن شوید. شیشه عطرها را در جاهای گرم یا در معرض نور خورشید قرار ندهید. این کار باعث از بین رفتن بخش زیادی از بوی عطر و در عین حال تیره شدنش می‌شود. به همین خاطر است که خیلی از تولید‌کنندگان عطرها شیشه‌های تیره یا مات را برای عطرشان انتخاب می‌کنند.

سعی کنید عطری را انتخاب کنید که انگار برای شما ساخته شده است، عطری که با آن احساس راحتی کنید. به این‌که این عطر روی بدن فلان دوست یا آشنا خوش بوست اکتفا نکنید. عطرها را حتما باید روی بدن خودتان امتحان کنید. پوست هر کسی، میزان خشک یا چرب بودنش و حتی رایحه شخصی هر فردی با دیگران متفاوت است. وقتی برای خرید عطر به فروشگاهی می‌روید، آن عطر را روی بدن‌تان اسپری کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. معمولا بعد از ۱۰دقیقه عطرها خودشان را نشان می‌دهند و می‌توانید تشخیص بدهید برای شما مناسب هستند یا نه اما هستند عطرهایی که در یک ساعت اول چندان دوست داشتنی به‌نظر نمی‌رسند و تازه بعد از گذشت یک ساعت خودی نشان می‌دهند. سعی کنید برای خرید عطر اصلا و ابدا عجله نکنید. باور کنید آدم لباسی با پارچه زبر را راحت‌تر از عطر نامناسب تحمل می‌کند!

 

عطر ارزان قیمت هرگز!

دقت داشته باشید که هیچ گرانی بی‌حکمت نیست! مسلما یک عطر ارزان قیمت نه چندان معروف نمی‌تواند جای برند‌های معتبر سازنده عطر را بگیرد. در مورد عطرهای نامرغوب باید بدانید که ممکن است کمی پس از استفاده بدبو شوند. برای همین اگر از این نوع عطرها دارید آن‌ها را به هیچ‌وجه روی لباس‌تان اسپری نکنید. این کار باعث می‌شود بوی بد به خورد لباس برود و به سختی بتوانید از دستش خلاص شوید اما اگر روی مچ دست‌های‌تان اسپری شده باشد با شست‌وشو به راحتی از بین خواهد رفت.

عطر را معمولا روی لباس اسپری نمی‌کنند، به‌خصوص پرفیوم‌ها و ادوپرفیوم‌ها، چون میزان روغن آن‌ها بالاست و روی لباس لکه می‌اندازد، ولی اگر خیلی دوست دارید لباس‌تان هم بوی عطر بدهد، می‌توانید عطر را روی لباس‌های تیره و با فاصله اسپری کنید، آن هم در محل‌هایی که به چشم نمی‌آیند، مثل زیر تای یقه لباس.

 

رایحه‌های اصلی

عطرها با این‌که خیلی متفاوت هستند اما در ساخت‌شان معمولا از یکسری رایحه‌های اصلی استفاده می‌شود، رایحه‌هایی مثل، عطر گل‌ها، رایحه‌های شرقی، ترکیب گل و رایحه‌های شرقی، چوب صندل و میوه‌ها جزو اصلی‌ترین‌ها هستند. همچنین گیاهانی مثل بادیان رومی، گل سرخ، ترنج، هل، چوب سدار، اکالیپتوس، کندر، یاسمن، شمعدانی، زنبق، اسطوخودوس، لیمو، یاس بنفش، لی لی، ماگنولیا، خزه، بهار نارنج، پرتقال، زنبق زرد، نعنا، کاج، تمشک، رز، گل مریم و وانیل جزو موارد بسیار محبوب و پرطرفدار به حساب می‌آیند. نوع عطر این گیاهان و میوه هاست که تعیین می کند عطر شما سرد است یا گرم.

شاید از خودتان بپرسید؛ چطور می‌شود عطری که ترکیبی از روغن‌های معطر و الکل است ماندگار شود؟ در حالی که الکل می پرد و روغن‌های معطر هم ممکن است زیاد با دوام نباشند.

راز ماندگاری عطر با بخش دیگری از طبیعت تکمیل می‌شود: حیوانات! جالب است بدانید عطر را با کمک گرفتن از بعضی از حیوانات ماندگار می‌کنند. حیواناتی مثل آهو، با ایجاد مشک به دوام عطرها کمک می‌کنند. یعنی معمولا سازندگان عطرهای خوشبو مقداری مشک و عنبر هم به عطرشان اضافه می‌کنند تا این عطرها مدت زمان بیشتری رایحه‌شان را حفظ کنند و روی بدن بمانند.

معمولا میزان ماندگاری پرفیوم ها و ادوپرفیوم ها به همین خاطر بیشتر از سایز عطرهاست. بنابراین اگر میزان ماندگاری عطر برای تان مهم است به سراغ این دو دسته بروید.

 

نحوه درست استفاده‌ کردن از عطر

خیلی‌ها فکر می‌کنند همین که عطر را روی بدن اسپری کنند، کار تمام است! اشتباه نکنید. عطر زدن آداب مخصوص به‌خودش را دارد، البته اگر دل‌تان می‌خواهد ماندگاری عطرتان بیشتر شود و مرتبا مجبور به استفاده مجدد نباشید؛ عطر را روی قسمت‌های نبض‌دار بدن اسپری کنید آن هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می‌شود و احتمال این‌که بوی آن به تلخی بزند زیاد می‌شود. مچ دست‌ها، گردن (در مواردی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود) و آرنج‌ها محل‌های اصلی اسپری شدن عطر هستند. دست‌تان را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری این نقاط بگیرید و به آرامی عطر را اسپری کنید. در مورد مچ دستان یک نکته را به خاطر داشته باشید؛ بعد از استفاده از عطر، مچ‌ها را به هم نسایید؛ این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می‌شود.

بعضی‌ها عطر را تنها روی گردن‌شان اسپری می‌کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می‌شود. مچ دست‌ها برای تکمیل این پروژه عالی است!

یک راه جالب دیگر هم برای این‌که بوی خوش‌تان بیشتر شود وجود دارد، مقداری کمی از عطرتان را در هوا اسپری کنید و به سمتش بروید، این طوری عطر روی تمام بدن‌تان خواهد نشست. اگر عطرتان ماندگاری کمی دارد و برای مثال تا از خانه به مهمانی برسید پریده است یا کمرنگ شده، خوب است شیشه را به همراه‌تان داشته باشید و وقتی نزدیک مقصد مورد نظرتان شدید از عطرتان مجددا استفاده کنید. این کار عطر را تازه‌تر نگه می‌دارد.

 

تمام محصولات عطری

از تمام محصولات وابسته به عطرتان استفاده کنید.

اگر دقت کرده باشید به‌خصوص عطرهایی که توسط کمپانی‌های معروف تولید می‌شوند معمولا داخل جعبه‌هایی هستند که سایر محصولات مثل لوسیون و ژل حمام یا  دوش هم درون شان قرار گرفته است. برای این‌که همیشه بوی خوب‌تان به قوت نخستین لحظات استفاده از عطر باقی بماند می‌توانید موقع استحمام از ژل دوش یا حمام این محصولات استفاده کنید. بعد از استحمام، لوسیون همان محصول یا اسپری را مورد استفاده قرار دهید. در نهایت هم ادوپرفیوم‌تان را روی بدن اسپری کنید و مطمئن باشید که این رایحه تا استحمام بعدی به‌خوبی روی بدن‌تان باقی خواهد ماند. به خاطر داشته باشید برای استفاده از لوسیون خوب است که از پاها شروع کنید. این طوری عطر لوسیون رو به بالا می‌رود و خیلی خوب روی بدن می‌نشیند.

 

عطر گرم،  عطر سرد

معمولا بیشتر افراد تعریف ساده عطر گرم و سرد را می‌شناسند؛ می‌دانند عطرهایی که در آن‌ها رایحه شکلات یا چوب صندل یا ادویه‌های شرقی به کار رفته باشد عطرهای گرم به حساب می‌آیند و عطرهایی که در آن‌ها رایحه لیمو و نارنج یا هندوانه به کار رفته باشد عطرهای خنک هستند. برای فصل‌های سرد باید از رایحه‌های گرم استفاده کرد و برای فصل‌های گرم از رایحه‌های سرد.

حالا که کم‌کم به بهار نزدیک می‌شویم، بد نیست به فکر عوض کردن عطرتان بیفتید. برای این فصل از رایحه‌های خنک استفاده کنید. بهتر است برای این فصل ۲ عطر تهیه کنید؛ یکی برای استفاده روزمره و دیگری برای مهمانی‌ها. عطرهای سنگین، مثل تولیدات برند دیور یا ورساچه را در مهمانی‌ها استفاده کنید؛ این عطرها معمولا به تلخی یا شیرینی می‌زنند.

از آن‌جایی که با ورود به فصل بهار روزهای گرم هم کم‌کم خودی نشان می‌دهند به سراغ عطرهایی با ماندگاری بالا بروید. بدن در فصول گرم سال، بیشتر عرق می‌کند و همین مسئله باعث از بین رفتن زود به زود بوی عطر می‌شود برخلاف زمستان که عطرها برای خودشان حالا حالاها می‌مانند و جایی نمی‌روند!

 

عطر اصل

نسبت به خرید عطر اصل، حساس باشید. عطرها مستقیما با سیستم تنفسی شما سروکار دارند. اگر عطر شما نامرغوب باشد احتمال این‌که به بدن‌تان و حتی به محیط‌زیست صدمه بزند زیاد است. این روزها زیاد دیده می‌شود که دستفروش‌ها عطرهایی را با شکلی شبیه عطرهای اصل می‌فروشند و متاسفانه عده‌ای هم این عطرها را می‌خرند. سری به سایت‌های فروش عطر مورد نظرتان بزنید. با یک جست‌وجوی ساده متوجه خواهید شد که قیمت آن عطر حدود چقدر است. چطور ممکن است همان عطر را با یک دهم قیمت بفروشند و بگویند اصل هم هست؟ حتی اگر گفتند به خاطر نداشتن جعبه به قیمت پایین فروخته می‌شوند باور نکنید؛ این عطرها تقلبی هستند.

 

چگونه عطر تقلبی را تشخیص دهید؟

عطرهای تقلبی معمولا شیشه‌های نامرغوب و کدری دارند. چاپ روی شیشه و جعبه معمولا کمرنگ و با نمونه اصل آن متفاوت است و محتویات شیشه به طرز عجیبی غیرعادی به‌نظر می‌آید(مثلا خیلی پر رنگ هستند).

اگر در اینترنت عکس نمونه‌های اصل را ببینید به راحتی می‌توانید با نمونه‌هایی که فروشنده‌ها به شما نشان می‌دهند مقایسه کنید و انتخاب درستی داشته باشید. اگر عطر شما تقلبی باشد می‌تواند علاوه بر پوست به ریه‌ها نیز آسیب بزند. علائمی مثل خارش گلو و بینی، عطسه، آبریزش بینی و سرفه می‌تواند نشان‌دهنده مشکل‌دار بودن عطرتان باشد. از طرف دیگر افرادی که آلرژی دارند یا به بیماری‌ها و مشکلات تنفسی مثل آسم دچار هستند باید بسیار مراقب خودشان باشند.

 

 

 ادکلن مردانه چی بخرم

نکات خرید عطر و ادکلن

 

نحوه درست استفاده‌ کردن از عطر | عطرهای فرانسوی خاص

منبع : زندگی ایده آل / چطور ؟ / بیتوته / آکاایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا