دوران بارداری

نکاتی که قبل از بارداری باید بدانید تا از مادر شدن تان لذت ببرید

یکی از زیباترین حس های دنیا ، حس مادر بودن است. در اینجا با مقاله ای درباره توصیه هایی برای مادر شدن و حتی قبل از اقدام به تجربه دوران بارداری در خدمت شما هستیم. در ادامه این مقاله ی جالب با ما همراه باشید.

 

 

قبل از بچه دار شدن چه کنیم

اقدامات قبل از بچه دار شدن , قبل از بارداری 

 

توصیه های مهم برای لذت بردن از مادر شدن

بهترین لذت زندگی یک زن لحظه مادر شدن اوست .با مادر شدن شما وارد دنیای جدیدی می شوید که می توانید از تک تک لحظات بودن در کنار فرزندتان و تماشای کارهای او، لذت ببرید .در این مطلب می خواهیم به توصیه هایی در ارتباط با بچه ها بپردازیم که شما با استفاده از آن ها لذت های بیشتری از مادرشدنتان می برید .هیچ چیزی جای تجربه مادر شدن را نمی گیرد از لحظه به لحظه آن لذت ببرید.

 

قبل از بارداری بدانید وبا رعایت این نکات از مادرشدن خود لذت ببرید

– نگاه کردن

گاهی بهتر است کارهایتان را رها کنید و زمانیکه فرزندتان شروع به حرف زدن می کند، به چشم هایش نگاه کنید.بچه ها بی توجهی را متوجه می شوند پس هنگام حرف زدن با آن ها تمام حواستان معطوف به آن ها باشد و وسایلی مثل گوشی و تبلت و … را کنار بگذارید .

 

– نوشتن حرف ها

می توانید حرف هایی را که آن ها می زنند به خصوص مدل های خاص حرف زدنشان را یادداشت یا ضبط کنید.زیرا با گذشت سال ها قطعا آن ها را فراموش می کنید .

 

– کنار گذاشتن دوربین

شما همیشه به دوربین برای ثبت لحظات زیبا نیاز ندارید.گاهی دوربین ها را کنار گذاشته و از حرکات و حرف زدن فرزندتان فقط لذت ببرید .

 

– درست کردن غذا

برای پختن غذا و یا دسرهایی که کودکتان دوست دارد وقت بگذارید و از او در کارهای کوچک کمک بگیرید.گاهی اوقات به خصوص برای بچه های بد غذا یا آن ها که صبحانه نمی خورند، می توانید از وعده هایی که شب قبل مانده و کودکتان دوست دارد برای صبحانه اش هم استفاده کنید .

 

– نشان دادن ناراحتی

زندگی در کنار خوشی ها ، سختی هایی هم دارد و شما لازم نیست خودتان را به فرزندتان همیشه شاد و قدرتمند نشان دهید، گاهی اوقات نشان دهید که از کارهای او یا مسائل دیگر ناراحت هستید .

 

– نشان دادن خوشحالی

به همان اندازه که نشان دادن غم هایتان مهم است ابراز خوشحالی هم برای شما و برای کودکتان بسیار لذت بخش است.خنده بهترین دارو برای درمان دردهای روحی و جسمی است و باید بفهمید چطور کودکتان را می توانید شاد کنید، با هم فیلم و کارتون ببینید، بازی کنید و با خریدن هدیه او را هیجان زده کنید .

 

– تعیین زمان

برای هر چیزی برنامه ی مشخصی داشته باشید، بچه ها با بزرگتر شدن کمی از برنامه های روزمره مثل جمع شدن سر میز غذا برای صرف ناهار یا شام فاصله می گیرند، بهتر است برای زمان این کارها برنامه ریزی کنید تا کودکتان از شما فاصله نگیرد .

 

– توجه به خود

بهتر است در کارهای روزمره فرزندتان غرق نشوید و زمان هایی را هم برای لذت بردن از کارهایی که دوست دارید، مثل نقاشی کردن، نوشتن یادداشت های روزانه، ورزش و .. اختصاص دهید .

 

– بازی کردن

بهتر است در بازی های کودکتان وارد شوید، اما نه آنطور که فرصتی برای نشان دادن توانایی کودکتان نباشد، بچه ها نیاز دارند تا قدرت شان را به شما نشان دهند، پس با آن ها کودکانه بازی کنید .

 

چند توصیه برای لذت برن از مادر شدن

  1. اگر می توانید او را با شیر خود تغذیه کنید. این موضوع فقط به دلیل مواد مغذی شیر مادر نیست. وقتی نوزاد برای شیر خوردن خودش را در آغوشتان جمع می کند، صدای قلبتان را می شنود، بوی شما را می فهمد و با لمس پوست تنتان احساس اطمینان می کند .
  2. هنگام غذا دادن با شیشه شیر، به چشم های نوزادتان نگاه کنید. می خواهید در ازای این غذا دادن ها چیزی هم نصیب شما شود؟! داشتن ارتباط چشمی دائم به نوزاد کمک می کند که شما را به خاطر بسپرد و احساستان را درک کند .
  3. ماساژش بدهید. فواید ماساژ نوزاد حیرت آور است. به علاوه وقتی که با ماساژ شما به خنده می افتد یا جیغ های ظریف و با نمک می کشد، احساس قهرمان بودن می کنید !
  4. موبایلتان را کنار بگذارید. خانواده، دوستان و همکارانتان درک می کنند که چرا جواب دادن به پیام هایشان برای شما چند ساعت زمان می برد !
  5. به ضربان قلبش گوش کنید. یادتان می آید وقتی این صدای دلنشین را در اتاق سونوگرافی می شنیدید، چقدر هیجان زده می شدید؟ هنوز هم هر لحظه که بخواهید می توانید از این موسیقی زیبا لذت ببرید .
  6. وقتی خواب است شما هم بخوابید. هرگز به خاطر اینکه ساعت ۷ صبح تازه می خواهید بخوابید، احساس گناه نکنید. مادری که خوب استراحت کرده باشد، یک مادر خوشحال و شاداب است و این برای کودک فواید خیلی زیادی دارد .

 

 

 

 تست روانشناسی آمادگی برای بچه دار شدن

نکات قبل از بارداری

 

 

 

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید.

برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می شوند، عده ای از همسران هم بدون اندیشه و غیرمسئولانه و برخی هم تصمیم می گیرند هیچگاه صاحب فرزندی نشوند. صرف نظر از اینکه شما در کدام دسته جای می گیرید، یک چیز مسلم است و آن این است که داشتن فرزند و پرورش آن شغل و مسئولیتی تمام وقت و طولانی مدت و البته، پر هزینه و طاقت فرسا است.

در واقع، فرزند با خود شادی های بسیاری به همراه می آورد اما در عین حال چالش های فراوانی نیز پیش روی شما قرار می دهد. فرزند روابط، فعالیت های روزمره، شغل، وضعیت ملای و سبک زندگی شما را دستخوش تغییر خواهد کرد. ما در این نوشته به شما کمک می کنیم تا دریابید آیا آمادگی خوشامدگویی به عضوی جدیدی در خانواده خود را دارید یا خیر.

 

۱ – ممکن است باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بیشتر بین شما و همسرتان شود

آیا رابطه ای با ثبات با شریک خود دارید؟ آیا بچه دار شدن توانایی ترمیم و یا تحکیم یک زندگی زناشویی متزلزل را دارد؟ خیر. این افسانه است. شما باید قبل از اینکه صاحب فرزندی شوید خود و شریکتان را به خوبی بشناسید. باید خالصانه به یکدیگر علاقه مند باشید و رابطه میان شما صمیمانه و کاملا باثبات باشد. باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن، قابل پیش بینی و نویددهنده باشد. در غیر این صورت ورود یک تازه وارد بر مشکلات ارتباطی شما می افزاید.

 

۲ – گاهی شما را از نظر مالی در فشار خواهد گذاشت

آیا از توان مالی برخوردارید؟ یک کودک با وابستگی های مالی فراوانی به این دنیا وارد می شود که این وابستگی ها با گذشت زمان افزایش می یابند. هزینه های نگهداری و پرورش کودک بی شمار است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: هزینه زایمان، هزینه های درمانی (مراجعه به پزشک و تهیه دارو)، نیازهای تغذیه ای و پوشاک، اسباب بازی، مدرسه و شهریه های متعدد دیگر، اوقات فراغت، دانشگاه و ازدواج، بنابراین لازم است شما از پشتوانه مالی، شغلی با درآمد مکفی و پایدار و پس انداز خوبی برخوردار باشید.

 

۳ – نیاز به وقت بیشتری خواهید داشت. آیا وقت کافی در اختیار دارید؟

بسیار خوب، شما از لحاظ مالی تامین هستید اما پول نمی تواند نیازهای احساسی و عاطفی فرزند شما را برآورده کند. کودک شما نیازمند حضور شماست که هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد، حتی گرانقیمت ترین و مجلل ترین لباس ها و اسباب بازی ها را. این در مورد پدر و مادر هر دو به یک اندازه صدق می کند و حائز اهمیت است. اگر مشغله کاری زیادی دارید، بهتر است تا کمی فارغ بال نشده اید، از بچه دار شدن صرف نظر کنید.

 

۴ – ممکن است باعث اختلاف نظر بیشتر شما با همسرتان شود

آیا به مشکلات احتمالی آینده اندیشیده اید؟ آیا در مورد نوع و روش تربیتی با همسرتان توافق دارید؟ اگر شما و شریکتان متعلق به دو مذهب، فرهنگ، کشور یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید، این تفاوت ها می تواند طی پرورش کودک زمینه ساز مشاجرات و کشمکش های فراوانی شود. نیازی نیست شما در مورد همه چیز هم عقیده باشید اما ضروری است بر سر اینکه چگونه در آینده مصالحه و سازش خواهید کرد توافق پیدا کرده باشید. بنابراین پیش از بچه دار شدن درباره نحوه پرورش کودک با شریکتان صحبت کنید و به توافقات اصولی دست یابید. هر دوی شما در این زمینه باید از آمادگی جسمی، روحی و مالی کافی برخوردار باشید.

 

۵ – باید بیشتر به سلامت خود اهمیت دهید

آیا از سلامت کامل جسم و روان برخوردارید؟ شما و شریکتان قبل از بارداری باید کاملا سالم باشید. پیش از بارداری باید معانیه کامل شوید تا وجود بیماری های خطرناک از قبیل ایدز در شما منتفی شود. اگر به دیابت و فشار خون بالا مبتلا هستید، باید تحت نظر متخصص فرزند خود را به دنیا آورید.

همچنین آزمایش های ژنتیک قبل از بارداری از اقدامات بسیار ضروری و حیاتی است. سلامت روان شما و شریکتان نیز اهمیت بالایی دارد. برای مثال، بسیاری از مادران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.

از دلایل عمده آن نداشتن آمادگی برای مادر شدن، ناتوانی در درک حقایق زندگی، توقعات نامعقول و نبود برنامه ریزی قبلی است. به عبارت ساده تر، آنها نمی دانند چه می کنند و چه باید بکنند.

 

۶ – نیازمند کسب دانش در زمینه فرزند پروری خواهید بود

آیا از دانش کافی در زمینه پرورش کودک بهره مند هستید؟ فرزند پروری یک علم است. شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید. شما باید بدانید چگونه با یک کودک خردسال و یا نوجوان رفتار و تعامل کنید. شما به منظور تادیب و تربیت فرزندتان باید از صلاحیت و دانش کافی برخوردار باشید.

 

۷ – حمایت اجتماعی بیشتری طلب خواهید کرد

آیا شما از حمایت اجتماعی و عاطفی کافی برخوردار هستید؟ پرورش کودک بدون یاری دوستان و خانواده کاری بس دشوار و طاقت فرسا است. بنابراین مطمئن شوید از حمایت اجتماعی کافی برای نگهداری و پرورش فرزندتان بهره مند هستید.

 

۸ – باعث تغییراتی در جسم و وزنتان می شود

آیا شما آمادگی ظهور تغییرات جسمی در بدنتان را دارید؟ حاملگی و زایمان با اضافه وزن در مادران همراه است (به ویژه در ناحیه شکم). این اضافه وزن ممکن است همیشگی یا گذرا باشد. به هر صورت برای بازگشت به وضعیت اولیه حداقل نه ماه زمان لازم است. بنابراین، زوج های جوان باید آمادگی پذیرش این تغییرات ظاهری را داشته باشند.

 

۹ – تا مدتی خواب راحت کمتری خواهید داشت

آیا برای بی خوابی های شبانه آمادگی دارید؟ بی خوابی های شبانه، از هم گسیختگی در الگوهای خواب، نبود وقت کافی برای رسیدگی به خودتان، رابطه جنسی کمتر و تفریح و اوقات فراغت کمتر از جمله مشکلات پیش روی شماست که باید با آنها کنار آیید.

 

۱۰ – ممکن است فرزندتان آنطور که شما می خواهید نشود

آیا می توانید فرزند خود را همانگونه که هست بپذیرید؟ شما باید احتمال تولد نوزادی با نقص های جسمی و روانی را مد نظر داشته باشید (هر چند اغلب آنها قابل پیشگیری است ). ممکن است نوزاد شما آنطور که در رویاهایتان می پروراندید نباشد. ممکن است از زیبایی دلخواه شما برخوردار نباشد یا حتی ممکن است مرده متولد شود. اگر پسر یا دختر بودن کودک برایتان مهم است، بهتر است قید بچه دار شدن را بزنید، چون ممکن است چیزی برخلاف آرزویتان رقم بخورد.

بنابراین، اگر بر مبنای دلایل غلط و غیرمنطقی و در نظر نگرفتن موارد فوق صاحب فرزند شوید، لذت شیرین پدر و مادر شدن تبدیل به پشیمانی برای شما و همسرتان خواهد شد.

خلاصه آنکه برای بهره بردن از نعمت وجود فرزند، برای آینده خود برنامه ریزی کنید و محیط و فضایی سالم، بارآور، مطمئن و عاری از تنش برای رشد و بالندگی او فراهم آورید. از افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند مشکلات مرتبط با نگهداری کودک را جویا شوید و صادقانه ببینید می توانید از عهده آنها برآیید یا نه.

در نهایت اینکه هوشیار باشید که بچه دار شدن در آغاز زندگی مشترک می تواند استرس و فشار روحی زیادی به شما و شریکتان تحمیل کند. بنابراین، سعی کنید اگر مانع جدی وجود ندارد تا دو سال پس از ازدواجتان صاحب فرزند نشوید.

 

 

قبل از بچه دار شدن چه بخوریم

نکات مهمی برای باردار شدن

نکاتی که قبل از بارداری باید بدانید تا از مادر شدن تان لذت ببرید

 

برگرفته از نی نی سایت / چاره جی / بیتوته / نمناک / آفتابی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا