دوران بارداری

پایین بودن پلاکت خون در بارداری | علت کاهش پلاکت خون

دوران بارداری دوره حساسی است که بدن از لحاظ فیزیکی و روحی دچار تغییرات بسیاری می شود. یکی از این تغییرات کاهش مقدار پلاکت خون است. در اینجا با مقاله ای درباره علت این تغییر و راه هایی برای کنترل پلاکت خون در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

بالا بودن پلاکت خون در بارداری

مقدار نرمال پلاکت خون در بارداری , پایین بودن پلاکت خون در بارداری

 

پایین بودن پلاکت خون در بارداری نگران کننده است؟

پایین بودن پلاکت خون در دوران بارداری، دومین اختلال خونی شایع پس از کم‌خونی است. آمارها حاکی از این است که ۵ تا ۸ درصد از زنان در ماه‌های بارداری، دچار کاهش پلاکت خون می‌شوند.

بعید است کاهش پلاکت‌ها در دوران بارداری، سلامت شما را تهدید کند و زایمانتان را با مشکلاتی همراه کند. اما وقتی پای فرزندتان به میان می‌آید، طبیعی است که این مشکل شایع هم نگران کننده به نظر برسد و انگیزه‌تان برای باخبر شدن از خطرات احتمالی بیشتر شود. پس برای باخبر شدن از دلایل کاهش حجم پلاکت خونتان در این ماه‌ها، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

پلاکت چیست؟

پلاکت‌ها سلول‌های بشقابی هستند که در خون شما گردش می‌کنند و در صورت نیاز به انعقاد خون شما کمک می‌کنند. اگر یکی از رگ‌های خونی شما دچار آسیب شود، پلاکت‌ها مانع از دست رفتن خون بدنتان می‌شود و مسئولیت جلوگیری از خونریزی را برعهده می‌گیرند.

هر انسان طبیعی، بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلیون پلاکت در هر میلی‌لیتر خون خود دارد و در صورت کاهش قابل توجه شمار این سلول‌ها، نیازمند روش‌های درمانی ویژه‌ای می‌شود.

 

چرا پلاکت‌های خون کاهش می‌یابند؟

ترومبوسیتوپنی ایمنی، پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) و ترومبوسیتوپنی بارداری از دلایل شایع کاهش تعداد پلاکت‎‌ها در دوران بارداری هستند.

 

ترومبوسیتوپنی ایمنی

ترومبوسیتوپنی ایمنی (ITP) یک بیماری خودایمنی است که قبل از بارداری رخ می‎‌دهد و سیستم ایمنی بدن را آماده حمله به پلاکت‌ها می‌کند. معمولا این دسته از بیماری‌های خودایمنی در اثر ابتلا به عفونت‌های ویروسی فرد را گرفتار خود می‌کنند و با آزمایش‌های اولیه بارداری، می‌توان از ابتلا به آن با خبر شد.

کبودی به‌ظاهر بی‌دلیل و مداوم در پا، وجود خون در ادرار یا مدفوع، خونریزی بینی و خونریزی‌های غیرطبیعی در دوران عادت ماهانه، از نشانه‌های ابتلا به این اختلال در سال‌های قبل از بارداری هستند.

 

ترومبوسیتوپنی بارداری

شایع‌ترین علت پایین بودن پلاکت‌ها در دوران بارداری، ترومبوسیتوپنی بارداری است که در حدود ۵ تا ۸ درصد حاملگی‌های طبیعی در سه ماهه سوم بروز پیدا می‌کند. هنوز دلیل اصلی ابتلا به این مشکل مشخص نشده است اما به نظر می‌رسد افزایش پلاسمای خون در سه ماهه پایان بارداری، احتمال دچار شدن به این مشکل را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 پلاکت نرمال در بارداری

رنج نرمال پلاکت در بارداری, علت کاهش پلاکت خون

 

پره اکلامپسی

دچار شدن مادر باردار به فشارخون بالا و دفع پروتئین از طریق ادرار، از ابتلای او به پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری خبر می‌دهند. این مشکل اغلب در سه ماهه سوم بارداری رخ می‌دهد و در صورت کنترل نشدن، جان مادر و فرزند او را به خطر می‌اندازد.

 

دیگر دلایل کاهش پلاکت خون در بارداری

گرچه سه عامل گفته شده، شایع‌ترین دلایل کاهش پلاکت خون در بارداری هستند، اما عوامل دیگری هم می‌توانند زمینه‌ساز این اتفاق نگران کننده شوند. مصرف برخی از داروها، دچار شدن به عفونت های کلیه و ابتلا به برخی از انواع سرطان را می‌توان به عنوان دیگر دلایل پایین آمدن میزان پلاکت‌های خون معرفی کرد.

با وجود آنچه که گفته شد، هنوز متخصصان نمی‌توانند با انجام یک آزمایش، کمبود پلاکت را به عنوان نشانه افت میزان آن در بارداری تلقی کنند و برای اینکه از کاهش پلاکت‌ها در طول زمان باخبر شوند، باید آزمایش‌ها را در گذر زمان تکرار کنند. در صورتی که دلیل کاهش پلاکت در بارداری، ترومبوسیتوپنی بارداری باشد، بعید است که فرد نیازی به درمان این مشکل پیدا کند. چراکه کاهش پلاکت به این دلیل، نمی‌تواند عوارضی را برای مادر و فرزندش ایجاد کند. اما در صورتی که بیماری‌های خودایمنی و مسمومیت بارداری، زمینه را برای کم شدن تعداد پلاکت‌ها فراهم کرده باشند، مصرف برخی از داروها برای درمان مشکل اصلی و استفاده از برخی داروها برای کنترل وضعیت پلاکت‌های خون ضروری به نظر می‌رسد.

نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که کاهش پلاکت‌های خون، احتمال خونریزی‌های غیرقابل کنترل را بیشتر می‌کند و در صورتیکه این مشکل را با کمک متخصصان کنترل نکنید، احتمال دشوار شدن کنترل خونریزی در دوره بعد از زایمانتان بیشتر می‎‌شود.

 

علت کاهش پلاکت خون در دوران بارداری

اگر تعداد پلاکت خون در دوران بارداری کاهش یابد به آن ترومبوسیتوپنی حاملگی می گویند. ترومبوسیتوپنی حاملگی معمولا در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد. این عارضه بر روی کودک شما تاثیر نمی گذارد، و سطح پلاکت خون شما نیز پس از تولد نوزادتان به حالت طبیعی باز می گردد. پس دلیل اصلی کاهش پلاکت خون در دوران بارداری حاملگی است. کارشناسان مطمئن نیستید دقیقا چه عواملی باعث می شود تا پلاکت خون در دوران بارداری کاهش یابد اما حدس می زنند دو عامل زیر در این مورد نقش اصلی را بازی می کنند.

اول از همه این که به طور معمول بدن شما پلاک هایی که استفاده نمی شود را از بین می برد و آن را با گزینه های دیگری جایگزین می کند. این فرآیند در دوران بارداری شتاب بیشتری به خود می گیرد. نتیجه این فرآیند آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست. درست است که پلاکت خون در دوران بارداری کاهش پیدا می کند اما پلاکت های موجود بزرگتر و جوان تر هستند.

علت دوم این است که بدن شما در طی حاملگی از بخش مایع خون (پلاسما) بیشتر تولید می کند. این بدان معنی است که پلاکت ها بیشتر رقیق می شوند، بنابراین تعداد آن ها در هر میلی لیتر خون کمتر است. این فرآیند بر روی کارایی پلاکت ها تاثیر نمی گذارد. با این شرایط آن ها هنوز هم می توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

نتایج آزمایش خون خود را باید در یادداشت ها مهم قبل از زایمان بنویسید. تعداد پلاکت شما در آزمایش باید نتیجه ۱۶۰x10.9 / L را نشان دهد. این یعنی تعداد پلاکت های شما ۱۶۰ است که در محدوده طبیعی است. اگر تعداد پلاکت شما کم است، آزمایش خون باید دوباره انجام شود. اگر تعداد پلاکت ها بسیار کم است، ممکن است شما در طی زایمان طبیعی ، سزارین و حتی پس از تولد نوزادتان دچار خونریزی بیشتری می شوید. اگر تعداد پلاکت های خونتان از ۱۰۰ پایین تر باشد باید آزمایش های تکمیلی جهت تعیین علت تجویز شود.

کاهش بسیار زیاد پلاکت خون در دوران بارداری نشان از وقوع یک بیماری مانند لوپوس است. لوپوس زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند، رخ می دهد. برخی از داروها، مانند هپارین مواد مخدر رقیق کننده خون، نیز می توانند بر روی تعداد پلاکت شما تاثیر بگذارند.

اگر هر کدام از این موارد در مورد شما صدق می کند، با دکتر خود مشورت کنید. گاهی اوقات، پلاکت بسیار پایین می تواند نشانه ای از یک مشکل در حاملگی باشد. مثلا یک عارضه نادر از بروز پره اکلامپسی، به نام سندرم HELLP نیز همراه با کاهش پلاکت خون در دوران بارداری است. علائم دیگر این سندروم عبارتند از:

 

    علائم پره اکلامپسی، مانند فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار

درد در بالای شکم

سردرد

حالت تهوع

اگر تعداد پلاکت های خون، در طی آزمایش های مکرر، در سطح ایمن باقی مانده است و شما هیچ علائم دیگر مشاهده نمی کنید نیاز به درمان خاصی ندارید. با این حال باید پزشک خود را مطلع کنید تا اقدامات لازم را در مورد خونریزی شدید احتمالی در طی عمل سزارینتان، در نظر داشته باشد. برای این کار ممکن است استفاده از قرص های استروئیدی، یا تزریق گلوبولین (IVIG) تجویز شود. حتی ممکن است پزشک تزریق پلاکت برای افزایش سطح آن ها و ایجاد ثبات در وضعیتتان را توصیه کند

 

 

پلاکت خون در بارداری باید چند باشد

تنظیم پلاکت خون در بارداری

پایین بودن پلاکت خون در بارداری | علت کاهش پلاکت خون

منبع : پیام سلامت – نی نی سایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا