دوران بارداری

رابطه جنسی پس از زایمان | بعد از زایمان کی می توان نزدیکی داشت؟

یکی از سوال های متداول زوجین ، داشتن رابطه جنسی بعد از زایمان است. به دلیل تجربه دوران بارداری و پشت سر گذاشتن زایمان ، یکی از مسائل مهمی که دارای نکات مهم برای سلامتی است داشتن رابطه صحیح پس از زایمان است. در اینجا با مقاله ای در همین مورد در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

اولین رابطه بعد از سزارین

احتمال بارداری بعد از زایمان , رابطه جنسی پس از زایمان

 

 

آیا رابطه جنسی پس از زایمان مجاز است؟

چه زایمان طبیعی را از سر گذرانده باشید و چه سزارین، بدن‌تان به زمان نیاز دارد تا خودش را برای رابطه جنسی پس از بارداری آماده کند. درد و ترشحات واژینال هم برای برطرف شدن نیازمند به زمان هستند. بسیاری از پزشکان متخصص توصیه می‌کنند که ۳ تا ۶ هفته پس از زایمان برای شروع دوباره رابطه جنسی صبر کنید.

همه زنان می‌توانند پس از پایان دوره بارداری از رابطه جنسی لذت ببرند، اما این مساله به زمان‌بندی مناسب و برنامه‌ریزی دقیق بستگی دارد. مشکلاتی مانند درد، خون‌ریزی، خستگی و مسائلی مانند شیردهی به نوزاد و تغییرات خلق‌وخویی می‌توانند روند بازگشت طبیعی به رابطه جنسی لذت‌بخش را مختل کنند. پس از زایمان نیز اگر قصد ندارید که دوباره باردار شوید، باید از شیوه‌های مختلف کنترل بارداری استفاده کنید.

چه زایمان طبیعی را از سر گذرانده باشید و چه سزارین، بدن‌تان به زمان نیاز دارد تا خودش را برای رابطه جنسی پس از بارداری آماده کند. درد و ترشحات واژینال هم برای برطرف شدن نیازمند به زمان هستند. بسیاری از پزشکان متخصص توصیه می‌کنند که ۳ تا ۶ هفته پس از زایمان برای شروع دوباره رابطه جنسی صبر کنید. سه دلیل مهم و عمده نیز برای این کار وجود دارند:

– دهانه رحم برای بسته شدن به گذر زمان نیاز دارد.

– ترشحات واژینال برای از بین رفتن به زمان نیازمند هستند.

– زخم‌ها و برش‌های مربوط به زایمان نیز به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند.

توجه داشته باشید که هر زنی پس از زایمان با مسائل و مشکلات جسمانی مختص خودش روبه‌رو می‌شود. اگر پزشک‌تان به شما گفته است که شروع رابطه جنسی برای شما بلامانع است،‌ پس نباید در این باره نگران باشید.

 

شیردهی و رابطه جنسی پس از بارداری

شیردهی به نوزاد، یکی از مسائل پس از بارداری است که می‌تواند بر رابطه جنسی پس از زایمان تاثیرگذار باشد. شیردهی، سطح هورمون استروژن را در بدن کاهش می‌دهد که همین مساله می‌تواند خشکی واژن را بیشتر کند و شروع رابطه جنسی پس از بارداری را با مشکل و ناراحتی مواجه سازد.

بعضی از قرص‌های کنترل بارداری نیز می‌توانند تولید شیر در بدن مادر را کاهش بدهند. به همین دلیل، اگر قصد شیردهی به نوزاد را دارید، باید با پزشک خودتان درباره روش مناسب کنترل بارداری مشورت کنید. در ضمن، این نکته را هم همیشه به یاد داشته باشید: شیردهی از باردار شدن دوباره شما جلوگیری نمی‌کند! این تصور، یکی از تصورات شایع و نادرست درباره شیردهی است.

 

نکاتی برای برقراری رابطه جنسی موفق پس از بارداری

وقتی که پزشک‌تان به شما درباره بی‌خطر بودن رابطه جنسی اطمینان داد و خودتان نیز آماده بودید، باید نکات زیر را با دقت رعایت کنید:

– صمیمیت با همسرتان را بازیابی کنید: رابطه جنسی فقط به همین رابطه منحصر نمی‌شود، بلکه به ایجاد صمیمیت بین زوج‌ها نیاز دارد. درنتیجه پس از بارداری، ابتدا باید رابطه عاطفی با همسرتان را تقویت کنید و صمیمیت همیشگی بین خودتان را به‌دست بیاورید.

– در صورت لزوم از روان‌کننده‌های مصنوعی استفاده کنید: احساس کمی ناراحتی در آغاز رابطه جنسی پس از بارداری عادی است، اما این حالت نباید شدید و غیرعادی باشد. خشکی واژن و ایجاد تغییرات در آناتومی واژن، دو عاملی هستند که می‌توانند استفاده موقت از روان‌کننده‌های مصنوعی را ضروری کنند. در ضمن، ترجیحا از روان‌کننده‌های مصنوعی مبتنی بر آب استفاده کنید.

– ورزش‌های مربوط به ناحیه لگن را جدی بگیرید: عضله‌هایی که اطراف واژن را گرفته‌اند، برای بازگشتن به حالت طبیعی خودشان به کمی کمک نیاز دارند. درباره ورزش‌های مخصوص این کار حتما از پزشک مشورت بگیرید.

– زمان‌بندی: زمان رابطه جنسی پس از بارداری باید وقتی باشد که شما کاملا احساس خوبی دارید و می‌دانید که دچار مشکل نخواهید شد. این زمان می‌تواند صبح یا هر وقت دیگری باشد.

– به خودتان رسیدگی کنید: شما باید به روال طبیعی زندگی برگردید و این بازگشت به چنین عواملی بستگی دارد: رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، تامین آب مورد نیاز بدن و استراحت کافی.

 

 

 احکام نزدیکی بعد از زایمان

اولین رابطه بعد از سزارین نی نی سایت , چند روز بعد از زایمان می توان نزدیکی داشت

 

 

 

درباره رابطه جنسی پس از زایمان بیشتر بدانید

ارتباط جنسی مناسب و سالم یکی از ارکان زندگی مشترک است…

بسیاری از زوج های جوان به دلیل عدم آشنایی و نداشتن آگاهی کافی درباره نحوه برقراری روابط عاطفی و ارتباط جنسی با همسران خود، با مشکلات بسیاری مواجه می شوند و متاسفانه این مشکلات در برخی زندگی ها تبدیل به بحران شده و کار به جدایی می کشد. یکی از دوران حساس در روابط جنسی زوجین، دوران پس از زایمان است.

روزهای پس از زایمان و دوران شیردهی، تجربه جدیدی برای پدر و مادر است. تغییرات جسمی و روانی بسیار زیادی در بدن مادر ایجاد می شود بنابراین روابط جنسی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. مدیریت زوجین در کنترل مشکلات این دوران و حفظ رابطه مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

رابطه جنسی پس از زایمان

یکی از نکات مهم توجه به شرایط روانی زن پس از زایمان است. اغلب مادران پس از تولد نوزاد احساس خستگی و افسردگی می کنند، بنابراین حمایت عاطفی و درک وضعیت روحی زن نخستین گام برای بهبود روابط عاطفی است.

اگرچه زن ممکن است در اوایل دوره پس از زایمان، از نظر فیزیولوژیک، توان لازم برای شروع روابط زناشویی را داشته باشد، ولی ممکن است از آمادگی روانی مناسبی برخوردار نباشد.

پس از زایمان، رحم و سایر بخش های دستگاه تناسلی در طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی باز می گردند. بنابراین توصیه می شود که ارتباط جنسی را تا ۶ هفته پس از زایمان به تعویق بیندازید. مقاربت زودهنگام موجب آسیب به بخیه های مادر (هم در زایمان طبیعی و هم سزارین)  و بروز مشکلاتی برای او می شود. در این مدت خونریزی پس از زایمان نیز قطع شده و ترشحات سیستم تناسلی زن به حال طبیعی باز می گردد.

زوجین باید قبل از شروع روابط جنسی، روش پیشگیری از بارداری مناسبی را انتخاب نمایند. این کار استرس و نگرانی را کاهش داده و موجب بهبود روابط عاطفی و جنسی می شود.

توصیه می شود قبل از شروع روابط جنسی پس از زایمان، حتما با پزشک خود مشورت کنید. در صورت نیاز می توانید از مشاوره روانشناسی نیز کمک بگیرید. عدم آگاهی زوجین در این دوران موجب افسردگی و احساس گناه در زن و همچنین احساس سرخوردگی در مرد می شود.

 

علل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان و رفع آنها

احساس درد در هنگام  نزدیکی: درد در حین نزدیکی  که معمولا ناشی از بخیه محل زایمان است، حتی در صورت التیام نیز می‌تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شود. در این مرحله با مراجعه به پزشک و معاینه توسط او، وضعیت بخیه های زایمان مشخص شده و اضطراب و نگرانی زوجین به خصوص زن برطرف می شود.

توجه افراطی به نوزاد: برخی از مادران آن چنان گرفتار نوزاد و نگهداری از او می شوند که وظایف خود را به عنوان یک همسر فراموش می کنند. مدیریت خانواده و حفظ روابط از مواردی است که زنان باید در مورد آن آگاهی های لازم را کسب کنند.

نگرانی در مورد وضعیت جسمی: برخی از زنان پس از بارداری و زایمان به دلیل تغییرات جسمی زیاد و افزایش وزن احساس خجالت کرده و به دلیل نگرانی در مورد وضعیت ظاهری خود از رابطه جنسی سرباز می زنند. باید این اطمینان به زن داده شود که تغییرات جسمی او پس از زایمان طبیعی بوده و به مرور زمان به حالت اول باز می گردد.

خستگی: بارداری و زایمان موجب خستگی بسیار زیادی در زنان می‌شود. مسوولیت، نگهداری از نوزاد و بر هم خوردن نظم خواب نیز مادر را با مشکلاتی همراه می سازند. بنابراین تمایل او به ارتباط جنسی کاهش می یابد. در طول شبانه روز باید ساعاتی برای استراحت مادر در نظر گرفته شود تا خستگی مفرط  اختلالی در روابط عاطفی زوجین ایجاد نکند.

افسردگی پس از زایمان: بسیاری از زنان پس از زایمان، دوره ای از افسردگی را تجربه می کنند. این حالت به ویژه در زایمان اول شایع تر است. از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی‌های شاخص این بیماری است. این بیماران نیازمند حمایت و درمان مناسب هستند. برای حل این بحران از روانپزشک و روانشناس کمک بگیرید.

 

نکاتی درباره روابط جنسی پس از زایمان

-بهترین زمان برای آغاز فعالیت جنسی در هر دو شیوه سزارین و زایمان طبیعی، ۶ هفته پس از تولد نوزاد است.

-ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در دوران شیردهی، مادر با خشکی واژن روبرو شود. برای حل این مشکل با تجویز پزشک می توان  از لوسیون ها و ژل های مناسب استفاده نمود.

-در هنگام نزدیکی شرایط جسمی زن در نظر گرفته شود و این عمل در موقعیت بدنی مناسبی انجام گیرد.

-ممکن است اولین ارتباطات جنسی پس از زایمان به خوبی قبل نباشند. این موضوع طبیعی بوده و به مرور زمان به حالت طبیعی باز می گردد.

 

 

خونریزی بعد از سزارین چند روز ادامه دارد

نکات رابطه جنسی پس از زایمان

 

رابطه جنسی پس از زایمان | چند روز بعد از زایمان می توان نزدیکی داشت؟

منبع:seemorgh.com – everydayhealth – سلامتیسم – بیتوته

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا