دوران بارداری

با انجام این کارها زایمان راحت داشته باشیم

دوران بارداری دوره بسیار حساسی است اما بعضی از خانم ها به دلیل حساسیت های بیش از حد خود تصور میکنند دوران سختی را طی خواهند کرد. در اینجا با مقاله ای از راه کارهای مهمی که دوران بارداری را راحت تر میکنند در خدمت شما هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 داروهای گیاهی برای زایمان طبیعی

راههایی برای زایمان زودتر , زایمان راحت داشته باشیم

 

راه‌کارهایی برای زایمان راحت، زنان باردار بخوانند

زایمان برای مادرانی که برای اولین بار بارداری را تجریه می‌کنند آنچنان وحشتناک است که خواب و خوراک برخی از آنها را می‌گیرد به ویژه اگر بدانند قرار است زایمان طبیعی داشته باشند. اما با چند راهکار ساده می‌توان این مرحله به ظاهر سخت را به آسانی پشت سر گذاشت.

 

 شکمتان را ماساژ دهید

به زنان باردار توصیه می‌شود به مدت ۱۰ دقیقه در روز با استفاده از روغن‌های طبیعی از قبیل روغن زیتون یا روغن کنجد شکم خود را ماساژ دهند.

نتایج مطالعات اخیر حاکی از آن است که خانم‌های بارداری که در دوران بارداری خود یا حداقل به مدت ۲ تا ۵ هفته از ماساژ استفاده کرده‌اند، هورمون استرس در آنها به میزان قابل توجهی کاهش و دوپامین و سروتونین (سطح پایین این هورمون ها با افسردگی ارتباط مستقیم دارند) افزایش پیدا می‌کند.

کاهش گردش خون در دوران بارداری اغلب موجب تورم مفاصل و ایجاد فشار در رگ‌های خونی رحم می‌شود، اما از طریق ماساژ می‌توان با تحریک بافت نرم کمک کرد تا مایعات موجود در مفاصل متورم که موجب احساس درد می‌شوند از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج شود.

ماساژهای دوران بارداری به زایمان راحت بسیار کمک و از ایجاد ترک‌های پوستی بعد از زایمان جلوگیری می‌کند.

 

 تقسیم وظایف

آیا همسر شما نسبت به نقش خود در زمان تولد و هفته اول پدر شدن آگاهی دارد؟ کلاس‌های قبل از تولد نوزاد  یا مطالعه کتاب‌های موجود در این زمینه بهترین پیشنهاد برای شماست.

سعی کنید تا می‌توانید یکدیگر را در برابر مسئولیت‌های جدید خود تشویق کنید و با یکدیگر در این زمینه به بحث و گفت و گو بپردازید.

این موضوع را نادیده نگیرید زیرا به میزان قابل توجهی از ترس و نگرانی های قبل از زایمان شما را کم می‌کند.

 

 تغذیه مناسب

اعتماد به نفس و آمادگی‌های لازم ذهنی قبل و در زمان زایمان همگی نیازمند جسمی سالم است.

با پزشک خود صحبت کنید و از او رژیم غذایی مناسب را درخواست کنید تا علاوه بر رشد مطلوب جنین، سطح انرژی خود را نیز بالا نگه دارید.

 

 ورزش‌های کششی انجام دهید

در کلاس‌های یوگا شرکت کنید و تمرینات مربوط به آن را انجام دهید. انجام این تمرینات با در نظر گرفتن وضعیت شما و جنین می‌تواند از درد کمر شما در دوران بارداری بکاهد.

تکنیک‌های تنفس و فشار به ماهیچه‌های کف لگن خود را تمرین کنید زیرا این موارد به شما کمک می‌کند تا علاوه بر گذراندن دوران حاملگی آسوده زایمان راحت‌تری نیز داشته باشید.

 

 پیاده روی

پیاده‌روی به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز در دوران بارداری به از بین بردن استرس و حفظ قدرت عضلانی برای زایمانی راحت‌تر به شما کمک می‌کند. شنا نیز یکی دیگر از ورزش‌هایی است که در این دوران بسیار مفید و تاثیر گذار است. سعی کنید که ۲ الی ۳ مرتبه در هفته را به این ورزش اختصاص بدهید.

ترکیبی از ورزش‌های کششی، قابل انعطاف و همچنین پیاده‌روی می‌توانند در مسافت حدود یک کیلومتر انجام شود. در این دوران سعی کنید تا از ورزش و فعالیت‌های پرجنب و جوش جدا خودداری کنید.

در کل ورزش کردن در این دوران موجب کاهش یبوست، استرس و اضطرب و افزایش حرکات روده، کاهش درد در عضلات پشت باسن و پاها می‌شود و همچنین از دیگر مزایای مهم آن می‌توان به کاهش چربی‌های اضافه بدن در دوران بارداری اشاره کرد.

 

 به طبیعت زایمان ایمان داشته باشید

دلهره برای ترس از درد ناشی از زایمان جای هیچ نگرانی و اضطرابی ندارد زیرا «اندورفین» هورمون ضد درد طبیعی است که به کاهش درد کمک می‌کند. این هورمون از اوایل دوران بارداری تولید می‌شود و در زمان زایمان به حداکثر می‌رسد و این افزایش ترشح هورمون باعث می‌شود تا مادر در زمان زایمان درد کمتری را احساس کند.

 

ورزش کردن

ورزش کردن در دوران بارداری فواید زیادی دارد از جمله اینکه نمیگذارد وزنتان خیلی بالا برود. در ضمن از افسردگیهای دوران بارداری هم پیشگیری میکند،اما تحقیقات جدید نشان داده زنان بارداری که هفته ای ۳ بار و هر بار ۵۰ دقیقه حرکات ایروبیک در آب را انجام میدهند، هنگام زایمان درد کمتری دارند . بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید و اگر نظر او مساعد بود، زیرنظر مربی آگاه و با تجربه حرکات ایروبیک را انجام دهید. لازم نیست مدت انجام حرکات طولانی باشد؛ تنها ۳۰ دقیقه تمرینات ایروبیک در روز کافی است.

 

با شروع درد زایمان شال و کلاه نکنید!

همهمه و شلوغی بیمارستان، بیماران و جیغهای دیگر مادران در حال زایمان، نمیگذارد آرامش داشته باشید. بنابراین معمولا متخصصان زنان از بیمار خود میخواهد با شروع درد زایمان به بیمارستان نیایند.البته حتما اگر دردتان شروع شد به پزشک معالجتان زنگ بزنید. او مطمئنا به شما خواهد گفت تا زمانی که کیسه آبتان پاره نشده، فاصله انقباضات کمتر از ۵ دقیقه یکبار نشده یا دردتان واقعا غیرقابل تحملن شده به بیمارستان مراجعه نکنید و در منزل بمانید . ماندن در خانه همچنین باعث میشود داروهایی را که نیاز ندارید به شما ندهند، مثلا داروهایی که پروسه زایمان را کوتاهتر میکنند، ولی باعث تشدید و غیرقابل تحمل تر شدن دردهای زایمان میشوند. (آمپو لهای فشار)

 

تکنیکهای تن آرامی

با شروع درد زایمان مهم ترین قسمتی را که می توانید آرام کنید، ذهنتان است. اگر از درد و زایمان بترسید، عصبی میشوید. این حالت درد را شدیدتر میکند و همین درد بیشتر، عصبی ترتان میکند . بین هر دو درد بهتر است آرامش داشته باشید و از اینکه اکنون درد ندارید لذت ببرید نه این که به درد چند دقیقه قبل تان بیاندیشید و خودتان را اذیت کنید.

 

خوراکی

از زمان شروع درد دیگر باید پرخوری را کنار بگذارید. تنها یک خوراکی مختصر بخورید که در طول این چند ساعت انرژی کافی داشته باشید، اما یادتان باشد سراغ غذاهای چرب و دیر هضم نروید، زیرا پر بودن معده سبب حالت تهوع و استفراغ در طول زایمان می شود. به علاوه انقباض شدید عضلات و تنفس شدید آب بدن تان را کم میکند. محققان دریافته اند تزریق وریدی مایعات طول فرایند زایمان را تا یک ساعت کاهش می دهد. بهتر است با شروع دردتان در منزل مایعات کافی بنوشید؛ در بیمارستان هم به محض تشنگی تیم پزشکی و پرستاران را مطلع کنید.

 

تنفس

برای اینکه آرامش خود را حفظ کنید باید به نفس کشیدنتان دقت کنید، درست انگار در کلاس ورزش هستید و مربی تاکید میکند هنگام بلندکردن وزنه ها نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق و با تمرکز باعث کاهش درد و استرسهای شما میشود . از اینکه هنگام نفس کشیدن صداهای عجیب غریب از دهانتان درب یاید، خجالت نکشید .بهتر است به جای فریادهای پشت هم و عصبی،نفسهای عمیق بکشید و با صدایی بم ناله کنید.این روش گلو را تنگ و فشرده میکند، البته اگر زایمان اولتان است ممکن است نتوانید این روش را پیاده کنید در هر صورت هر جور که راحتید صدایتان رابیرون بدهید.

 

آب درمانی

آب گرم می تواند درد زایمان را به مراتب کاهش دهد؛ حتی بخار آب گرم هم نقش بسزایی در کاهش درد زایمان و آرامش بخشیدن به مادر دارد. می توانید به محض شروع درد دوش آب گرم بگیرید یا دوش دستی را روی پشت و قسمت هایی از تنتان که درد میکنند، بگیرید.

 

تحرک

راه رفتن و پیچ و تاب خوردن هم درد را تسکین میدهد هم به روند زایمان کمک میکند، زیرا در این حالت نیروی جاذبه زمین به نفع شما خواهد بود و به چرخیدن و تکان خوردن بچه کمک میکند. در بیمارستان مرتب میخواهند معاینه تان کنند و برای تزریق دارو، شما را بی تحرک نگه می دارند و نمیگذارند راه بروید. در این حالت می توانید همان طور که روی تخت دراز کشیده اید، دستها و پاهایتان را حرکت دهید یا بلند شوید و روی لبه تخت بنشینید یا به لبه ای تکیه دهید.

 

 

ورزشهای زایمان طبیعی

روشهای کاهش درد زایمان طبیعی

 

ماساژ

شاید ماساژ را دست کم بگیرید و اصلا حین زایمان متوجه اثراتش نشوید، اما همین که همسرتان شقیقه ها، پشت، دستها یا پاهایتان را ماساژ دهد،احساس بی پناهی و تنهایی که حین زایمان به شما دست میدهد، برطرف خواهد شد.

 

خواب و استراحت کافی

اگر از آن دسته زنانی هستید که بیش از ۸ ساعت در روز کار میکنید، مسئولیت خانه هم بر دوش تان است و استراحت کافی هم ندارید، باید بگوییم هنگام زایمان حسابی درد خواهید کشید . در دوران بارداری هرچه بیشتر استراحت کنید هنگام زایمان راحتتر خواهید بود. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته اند زنانی که در دوران بارداری کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز میخوابند درد زایمان بسیار سخت و شدیدتری دارند و به احتمال ۵/ ۴ برابر دیگر مادران باردار به عمل سزارین نیاز پیدا میکنند. اگر بزرگی شکم نمیگذارد شبها راحت بخوابید می توانید بالشی را زیر کمر و پاهای تان قرار دهید تا درد این نواحی کمتر شود. همچنین در این دوران به وضعیتهای نافرم و همچنین روی کاناپه، مبل راحتی و صندلیهایی که پشتی متحرک دارند، نخوابید.

 

اگر قرار است با عمل سزارین فارغ شوید به موارد زیر توجه کنید

اگر از ابتدا قصد داشته اید فرزندتان را به روش سزارین به دنیا آورید ( نه در موقعیت اورژانسی که پزشک مجبور به عمل سزارین میشود) درست مانند این است که بخواهید برای یک عمل جراحی عمومی آماده شوید. موعد عمل سزارین معمولا در هفته ۳۹ بارداری تعیین میشود. در این تاریخ بچه دیگر برای زندگی خارج از رحمی آماده است. البته اگر قبلا هم سابقه سزارین داشته اید ممکن است این بار زودتر از هفته ۳۹ سزارینتان کنند. اگرچه شما قصد عمل سزارین دارید، اما دانستن چند نکته درباره علائم شروع درد زایمان ضروری است، زیرا ممکن است پیش از رسیدن تاریخ عمل سزارین، درد زایمانتان شروع شود.

 

انقباضات شدید متناوب

شل شدن دهانه رحم

پاره شدن کیسه آب

درد شدید

 

بعد از فارغ شدن باید چند روز در بیمارستان بمانید. بنابراین از قبل ساک وسایل مورد نیازتان را حاضر کنید. همراه خودتان لباسهایی که از جلو دکمه یا زیپ دارند، جورا بهای نرم و کشی و سوئیشرت زیپدار ببرید که اگر سردتان شد، بپوشید. لوازم بهداشتی از قبیل مسواک، خمیر دندان، شانه، لباس زیر، صابون و شامپو هم داشته باشید.

 

زایمان بدون درد

درا ین روش مادر با داروهایی تحت بیحس منطقه ای قرار میگیرد و در نتیجه درد زایمان او تسکین مییابد. زایمان بدون درد میتواند به دو صورت باشد: بی حسی نخاعی و بی حسی اپیدورال. روش بیحسی اپیدورال هم مورد قبول است اما برای این که داروی مورد استفاده اثر خود را بگذارد به ۲۵ – ۱۰ دقیقه زمان نیاز است که ممکن است مادر را بیتاب کند. اما در روش بیحسی نخاعی، دارو به نخاع تزریق میشود؛ نخاع که در ستون مهره ها قرار دارد، به سمت قسمت پایینی بدن کشیده شده است.

این دارو که به صورت ناگهانی تزریق میشود از راه نخاع در عرض چند ثانیه به محل درد میرسد و اثرش تا ۴۵ دقیقه باقی خواهد ماند.ام ابه طور کلی بهترین روش بی حسی مادران روبه زایمان، روش تلفیقی اپیدورال-نخاعی است. در سالهای اخیر نحوه استفاده داروهای بیحسی مخصوص زایمان، به کلی تغییر کرده است. در گذشته دوز دارو به حدی بود که مادر کاملا کرخت و بیحس میشد .اما امروزه مقدار کمی از آن به بیمار داده میشود، زیرا بیمار باید فشار را حس کند که بتواند زور بزند و فرزندش را به دنیا بیاورد.

 

اتاق ریکاوری

کم کم اثر داروی بی حسی از بین میرود و به تدریج احساس انگشتان پای تان بر میگردد.

ممکن است به تدریج در محل بخیه احساس ناراحتی کنید.

هنگامی که فرزندتان را آوردند و خواستید به او شیر دهید، از پرستار کمک بخواهید تا او را در موقعیتی مناسب قرار دهد.

ممکن است حالت تهوع داشته باشید.

علائم بیهوشی ظرف ۲۴ ساعت برطرف شده و سوند ادراری و سرم از بدن تان جدا می شود.

 

روز قبل از سزارین

باید برای انواع آزمایش های خون و ادرار مراجعه کنید.

از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.

ممکن است متخصص بیهوشی هم شما را ویزیت کند.

حتما فهرست داروها و مکملهایی را که مصرف میکنید به همراه داشته باشید.

روز قبل از سزارین بهتر است از لاک ناخن و سایر لوازم آرایشی استفاده نکنید، زیرا متخصص بیهوشی حاضر در اتاق زایمان باید مرتب شما را از نظر میزان اکسیژن خون معاینه کند.

قبل از مراجعه به بیمارستان زینت آلات، طلا و جواهرات تان را از تن در بیاورید تا در کار متخصص بی هوشی خللی وارد نشود. مثلا ممکن است پزشک بخواهد نبض تان را بگیرد و روی دست شما النگو باشد.

 

روز عمل

شما را به اتاقتان راهنمایی میکنند، سپس لباس بیمارستان را به شما میدهند تا بپوشید.

وضعیت عمومی تان معاینه می شود.

به شما سرم وصل می شود.

ممکن است تنقیه شوید.

به اتاق زایمان منتقل می شوید.

روی تخت جراحی دراز می کشید.

سوند جراحی وصل می شود.

در ناحیه نیم تنه پرده ای کشیده میشود که شما را از تیم جراحی جدا میکند.

دست های تان را می بندند تا از حرکات غیرارادی آنها حین جراحی و خوردن آنها به محیط استریل جلوگیری شود. اگر قرار باشد بی حسی موضعی شوید حین جراحی به هوشی هستید و می توانید صحبت کنید اما هیچ درد و فشاری را حس نمیکنید، اما اگر آمپول اپیدورال را زده باشید ممکن است حین جراحی احساس فشار داشته باشید. بعد از دنیا آمدن نوزاد او را به شما نشان میدهند.

 

نکته آخر

بهتر است طی ۲۴ ساعت اولیه بعد از عمل از تخت پایین نیایید زیرا در بی هوشی عمومی احتمال سرگیجه و زمین خوردن وجود دارد. در روش بی حسی نخاعی با بی حسی اپیدورال هم بی حرکتی و خوابیدن به پشت بدون بالش به کاهش احتمال بروز سر درد کمک می کند.

 

 

قبل از زایمان طبیعی چه بخوریم

نکاتی برای زایمان راحت

با انجام این کارها زایمان راحت داشته باشیم

منبع:shahrzadpress.com – نی نی بان – خبرگزاری دانا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا