خواص میوه ها و سبزیجات

همه خواص شلغم را بدانید | مضرات شلغم

شلغم از قدیم الایام برای درمان سرمان خوردگی ، گلو درد و … سفارش شده و حتی در طب سنتی بسیار به آن تاکید شده ، اما خواص شلغم فقط برای فصل سرماخوردگی نیست ، در واقع شلغم را می توان یک درمانگر قوی برای بسیاری از بیماری ها معرفی کرد ، و چه بسا اگر با خواص شگفت انگیز شلغم آشنا بودیم خود دست به کاشتن آن برمیداشتیم ، در ابتدا مقاله ای از زبان خوراکی ها درباره شلغم ارائه میدهیم و بعد با  خواص بینظیر دیگر این گیاه مفید آشنا خواهیم شد.

 

خواص شلغم برای پوست

خواص شلغم در بارداری

 

من ((شلغم )) هستم !

فارسى من شلغم و برشاد است ، در بعضى از کتب به جاى برشاد، بوشاد نوشته اند.

اعراب نام مرا معرب کرده و شلجم و سلجم گفته اند، ولى در زبان عربى نام من لفت است .

گیاه شناسان قدیم ایران مرا جزو هویج ها مى دانستند و به همین جهت است که در لغت نامه هاى قدیم در تعریف من مى نویسند ((هویجى است که آنرا در آش ها مى ریزند)) من داراى فقط هشت درصد مواد نشاسته اى

دو درصد چربى و دو درصد مواد سفیده اى هستم و مقدارى سلولز دارم و به همین جهت است که خوردن من شخص ‍ را سیر مى کند و نیروى لازم به او مى دهد، ولى کسى را چاق نمى کند و براى مبتلایان به مرض قند، ضرر ندارم .

بلکه با داشتن مواد مفید دیگر به درمان آن کمک مى کنم . مواد سفیده اى من مناسب اعصاب و مغز بوده و قوه حافظه را زیاد مى کند و به اعصاب نیرو مى بخشد. من داراى ویتامین هاى آ – ب – پ و ث هستم و املاحى مانند فسفر، کلسیم و گوگرد، منیزى و ید دارم ، و مقدار کمى در من ارسنیک و گوهر شب چراغ روبیدیم وجود دارد و تنها گیاه خوراکى هستم که این دو عنصر مفید را با هم جمع دارد.

روبیدیم از عناصر مفیدى است که در هر گیاه پیدا شود آنرا مفید کرده و اثر مواد و عناصر شفابخش آنرا چندین برابر مى کند، و نیز به علت وجود ارسنیک و این گوهر گرانبها است که خوردن من از سخت ترین امراض ، یعنى جذام جلوگیرى مى کند – بیمارى جذام یک بیمارى قدیمى است که عامل اصلى آن فقر و بدبختى و فقدان عوامل غذایى است و موقعى این مرض و میکرب سرسخت آن مسرى مى شود که شخص دچار کمبود عواملى مانند ارسنیک و گوگرد باشد و در غیر این صورت قابل سرایت نیست

علاوه بر ویتامین ها و مواد سودمندى که در بالا به آن اشاره کردم در من یک ترکیب میکرب کش با طیف وسیع وجود دارد که بسیارى از میکربها و ویروس ها را از بین مى برد و روى این اصل است که من زکام و سرماخوردگى را معالجه کرده و از ابتلاى به آن جلوگیرى مى نمایم .

من خلطآور و درمان کننده سرفه ، مخصوصا سرفه هاى خشک هستم و سینه و شکم را نرم مى کنم و براى مداواى آنژین ، تنگ نفس – سیاه سرفه تجویز مى شوم . غذاهایى که با من پخته شوند، مدتى در برابر امراض پوستى بیمه مى نماید.

من قوه بینایى را زیاد مى کنم ، و از شب کورى جلوگیرى مى نمایم و غرایز جنسى را تقویت مى نمایم . شستشو با آب جوشانده ى من جهت ترکیدن پوست و شقاق – نقرس – خارش مفید است . من مقاومت بدن را برابر جمیع امراض زیاد مى کنم و درد مفاصل و اعصاب را تسکین مى دهم .

فشار خون را پایین مى آورم و از رقت خون جلوگیرى مى کنم و در تقویت تخمدان ها و آلات تناسلى نقش اساسى دارم و رحم را براى پرورش نوزاد سالم و قوى تقویت کرده ، و زنان را مستعد آبستنى مى کنم . من ادرار را زیاد مى کنم و این خاصیت در ساقه هاى نازک و نو رشته ى گیاه من خیلى زیاد است ، و به همین علت و داشتن گوگرد فراوان سنگ هاى کلیه و مثانه را از بین مى برم

ضماد من دمل را باز مى کند و اورام را فرو مى نشاند. به اطفالى که دچار برفک شده اند، از جوشانده ى من بخورانید و اثر آن را ببینید، در فصل زمستان تا مى توانید از وجود من استفاده کنید و تمام سال از منافع آن بهره مند شوید.

 

خواص شلغم در بارداری

خواص شلغم برای پوست

 

درباره خواص شلغم بیشتر بخوانید

شلغم گیاهی است با برگهای ناصاف و بریدگیهای زیاد به رنگ سبز و سفید . ریشه آن غده ای و به شکل های گرد و یا دراز به رنگ سفید با لکه های بنفش می باشد .

میوه شلغم مانند غلافی باریک و دراز است که در آن چند دانه سیاه وجود دارد . شلغم در هوای سرد بسیار خوب رشد می کند و شاید علت آن باشد که برای درمان بیماریهایی که در فصل سرما زیاد است و بیماریهای تنفسی بکار می رود .

خواص داروئی:

شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

خواص شلغم آنقدر زیاد است که می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند که این گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود را شلغم میکاشتند و هر روزه از آن استفاده می کردند .

 

۱)شلغم مقوی است.

۲)شلغم اشتها آور است.

۳)شلغم ضعف جنسی را درمان کرده و اسپرم را زیاد می کند.

۴)شلغم سرفه را تسکین می دهد.

۵)ترشی شلغم بهترین نوع ترشی است زیرا مقوی معده و روده ها و اشتها آور است.

۶)آب شلغم قند خون را پائین می آورد.

۷)تخم شلغم را اگر سرخ کرده و بخورید برای ضعف جنسی موثر است.

۸)اگر گلو درد دارید آب پخته شلغم را قرقره کنید.

۹)خوردن آب شلغم درمان کننده جوش صورت است.

۱۰)آنهایی که حافظه ضعیف دارند حتما باید شلغم بخورند زیرا ثابت شده است که شلغم حافظه را تقویت می کند.

۱۱)شلغم شب کوری را درمان می کند.

۱۲)شلغم بعلت داشتن ویتامین B1 علاج کم خونی است.

۱۳)شلغم برای رشد و نمو استخوانها مفید است بنابراین زنان باردار و شیرده حتما باید از آن استفاده کنند .

۱۴)زن حامله ای که در مدت بارداری شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد کرده ، زودتر حرف می زند و حتی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .

۱۵)آنهایی که غده تیروئیدشان کم ترشح می کند باید حتما شلغم بخورند زیرا شلغم بعلت داتشن ید فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می کند .

۱۶)شلغم مهمترین گیاه ضد سرطان است و حتی گسترش سرطان را متوقف می کند .

۱۷)شلغم درمان بسیاری از بیماریهای پوستی است.

۱۸)شلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است.

 

و بالاخره سعی کنید که در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی اقلا چند بار در هفته شلغم بخورید شلغم پخته بهترین صبحانه است . بدن را تمیز کرده و مواد سمی را ازبدن خارج می سازد .همانطور که در بالا گفته شد آب شلغم خام خواص بیشتری از شلغم پخته دارد بشرطی که معده شما را ناراحت نکند .

 

خواص شلغم از نظر احادیث :

هیچکس نیست مگر آنکه رگی از جذام در او است و شلغم آنرا ذوب میکند و روایت شده که آن را در فصلش بخورید که هر دردی را از شما میبرد.

 

خواص آب شلغم

خواص شلغم

همه خواص شلغم را بدانید | مضرات شلغم

 

 

منابع: beytoote.com – akairan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا