ازدواج و زناشویی

بهترین روش های جلوگیری از بارداری را بهتر بشناسید

طیف وسیعی از بهترین روش های جلوگیری از بارداری در حال حاضر موجود است که شما متناسب با شرایط و وضعیت سلامت خود می­توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

در زمان تصمیم­گیری در مورد اینکه کدام روش پیشگیری از بارداری برای شما مناسب­تر است، مسائل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

برخی از روش­هایی که برای این منظور استفاده می­شود، علاوه­براین که می­تواند برای جلوگیری از بارداری مناسب باشد از شما در برابر عفونت­های مقاربتی نیز محافظت می­کند.

بهترین روش های جلوگیری از بارداری کدام است؟

به­طور کلی می­توان روش­های مختلف برای جلوگیری از بارداری را در دسته­هایی همچون سدی در برابر برخورد اسپرم و تخمک، هورمونی، داخل رحمی و برخی موارد دیگر قرار داد که هر کدام به شیوه خاصی قابل اجرا است.

از همین رو لازم است با روش­های مختلفی که برای این منظور استفاده می­شود، و میزان تاثیر آنها بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید.

بهترین روش های جلوگیری از بارداری که به­طور معمول بیشترین استفاده را در میان افراد دارد، به شرح زیر هستند.

روش­های سدی برای پیشگیری از بارداری

در این روش­ها، از محصولاتی استفاده می­شود که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک خواهد شد و از این طریق در جلوگیری از بارداری موثر است، روش­های معمول آن شامل موارد زیر است.

کاندوم­های مردانه و زنانه

کاندوم تنها نوع پیشگیری از بارداری است که شما را در برابر بسیاری از بیماری­های مقاربتی نیز محافظت می­کند، این محصولات بدون هورمون هستند و نمونه­های مختلف مردانه و زنانه آنها وجود دارد.

کاندوم­های مردانه روی آلت تناسلی قرار می­گیرند تا یک مانع فیزیکی ایجاد کرده و از عبور مایعات جنسی بین افراد، در حین برقراری رابطه جلوگیری کنند و نمونه­های زنانه درست قبل از رابطه جنسی در داخل واژن گذاشته می­شوند.

البته در خصوص استفاده از کاندوم­ها به­عنوان بهترین روش های جلوگیری از بارداری، باید این را بدانید که به­طور معمول مدل زنانه به اندازه کاندوم لاتکس مردانه موثر نیست.

محافظت در برابر بیماری­های مقاربتی به­عنوان مزیت اصلی این روش در نظر گرفته می­شود و معایبی که برای آن وجود دارد دارد نیز به این صورت است که اگر به­درستی جای­گذاری نشود یا در حین رابطه جنسی پاره شود، اثرگذاری مناسبی نخواهد داشت.

دیافراگم

این محصول نیز درست مانند کاندوم یک مانع فیزیکی بین اسپرم مرد و تخمک زن ایجاد می­کند و باید حداقل ۶ ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود باقی بماند.

دیافراگم یک وسیله گنبدی­شکل کوچک و نرم، از جنس سیلیکون است که در داخل واژن قرار می­گیرد تا از ورود اسپرم به این ناحیه جلوگیری کند.

شما می­توانید از دیافراگم بیش از یک بار استفاده کنید و اگر بعد از هر بار استفاده، به­خوبی از آن مراقبت شود به­طور معمول تا ۲ سال دوام می­آورد.

این را در نظر داشته باشید که اثربخشی این روش زیاد بالا نیست و نکته مهم این است که باید به زمان­بندی ارائه­شده برای استفاده از آن، توجه کافی داشته باشید.

کلاهک دهانه رحم

دیگر روشی که به­صورت یک سد در برابر انتقال اسپرم به رحم موثر خواهد بود، کلاهک دهانه رحم نام دارد که در عمق واژن قرار می­گیرد و می­تواند حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد در پیشگیری از بارداری موثر باشد.

اسفنج ضدبارداری

یکی دیگر از بهترین روش های جلوگیری از بارداری که در گروه محصولات سدی قرار می­گیرند، اسفنج ضدبارداری نام دارد که از جنس پلی­اورتان بوده و حاوی اسپرم­کش است.

استفاده از این محصول، این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که حدود ۷۶ تا ۸۸ درصد از بارداری جلوگیری کند و درصورتی­که همزمان با کاندوم استفاده شود اثربخشی بالاتری دارد.

روش­های هورمونی برای پیشگیری از بارداری

امکان دارد بعضی از افراد استفاده از محصولات هورمونی را به­عنوان بهترین روش های جلوگیری از بارداری در نظر بگیرند که درواقع مکانیسم اثر آنها در جلوگیری از تخمک­گذاری است.

قرص­های ضدبارداری

در حال حاضر داروهای پیشگیری از بارداری در داروخانه­ها عرضه می­شود و مهم­ترین و پرمصرف­ترین آن قرص­های ال­دی بوده که حاوی نمونه­های مصنوعی از هورمون­های زنانه است.

درصورتی­که مطابق با دستورالعمل­های ارائه­شده، از این محصولات استفاده شود می­توانند تا حدود ۹۵ درصد از بروز بارداری جلوگیری کنند، این قرص­ها شامل ۲ نوع مختلف هستند.

برخی از نمونه­های آن به­صورت ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون هستند و نوع دیگر از قرص­های ال­دی وجود دارد که تنها ترکیبات آنها پروژستین است.

تزریق ضدبارداری

این محصول حاوی نسخه مصنوعی پروژسترون است که به­صورت عضلانی تزریق می­شود و در طی ۱۲ هفته بعد از تزریق، هورمون به­آرامی در خون ترشح جریان پیدا می­کند.

ماندگاری این روش تا ۳ ماه بوده و برای جلوگیری از بارداری بسیار موثر است، رابطه جنسی را قطع نمی­کند، امکان دارد در ایجاد اختلال پریود موثر باشد یا باعث خون­ریزی نامنظم شود و هیچ محافظتی در برابر بیماری­های مقاربتی ارائه نمی­دهد.

حلقه واژینال

حلقه کنترل بارداری، زمانی که به­درستی مورد استفاده قرار گیرد بیش از ۹۹ درصد در پیشگیری از بارداری مؤثر است اما معمولا بر اثر بروز خطاهایی در زمان جای­گذاری، این میزان به کمتر از ۹۵ درصد می­رسد.

درصورتی­که از حلقه واژینال به­عنوان یکی از بهترین روش های جلوگیری از بارداری استفاده می­کنید، باید به مدت ۳ هفته در واژن باقی بماند.

این محصول به­منظور جلوگیری از بارداری، هورمون­هایی را در بدن ترشح می­کند و باید جهت ایجاد دوره قاعدگی برای مدت ۷ روز تا قرار دادن یک حلقه جدید زمان بدهید.

دستگاه­های داخل رحمی و ایمپلنت­ها

دیگر روش­هایی که برای پیشگیری از بارداری از آنها استفاده می­شود و درواقع به­عنوان روش­های طولانی­مدت کاربرد دارند، شامل دستگاه­های داخل رحمی و ایمپلنت­ها است.

دستگاه داخل رحمی (IUD)

این دستگاه کوچک Tشکل از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده و توسط یک ماما یا متخصص زنان در داخل رحم قرار می­گیرد.

IUD یک روش تاثیر طولانی­مدت و برگشت­پذیر برای جلوگیری از بارداری است که بسته به نوع مورد استفاده، می تواند بین ۳ تا ۱۰ سال در رحم باقی بماند.

برخی از انواع آی­یو­دی حاوی هورمون­هایی هستند که به­تدریج و برای جلوگیری از بارداری ترشح می‌شوند. اگر این دستگاه توسط یک متخصص مراقبت­های بهداشتی، در عرض ۵ روز پس از داشتن رابطه جنسی محافظت­نشده نصب شود، می­تواند یک پیشگیری اضطراری و موثر برای بارداری باشد.

آی­یو­دی­های حاوی مس ۹۹ درصد موثر هستند، این در حالی است که نمونه­های حاوی هورمون تا ۹۹٫۸ درصد در پیشگیری از بارداری موثر خواهند بود.

ایمپلنت­ها

طبق نظر دکتر زنان یزد ایمپلنت یکی دیگر از بهترین روش های جلوگیری از بارداری هستند که یک پرستار یا پزشک برای محافظت در برابر بارداری، میله­ای به اندازه چوب کبریت را در بازوی فرد قرار می­دهد.

نحوه عملکرد این محصولات با استفاده از ترشح هورمون پروژسترون است که از تخمک­گذاری جلوگیری می­کند. ایمپلنت­ها امکان دارد بیش از ۹۹ درصد برای پیشگیری از بارداری موثر باشند و هر ۳ سال، یک­بار تعویض می­شوند.

بهترین روش های جلوگیری از بارداری شامل انواع شیوه­هایی است که به­عنوان مانعی در برابر تماس اسپرم و تخمک عمل می­کنند یا با استفاده از روش­های تزریقی، دارویی و ابزارهای گوناگون این کار را انجام می­دهند.

کاندوم، دستگاه­های داخل رحمی، حلقه واژینال، دیافراگم، قرص ال­دی، ایمپلنت­ها و برخی موارد دیگر وجود دارد که می­توان به­عنوان بهترین روش­ها برای پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار داد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا