هنر در خانه

نحوه اندازه گیری تخت برای خرید تشک و نحوه خرید اینترنتی تشک تختخواب

شما به راحتی می‌توانید تخت خود را اندازه گیری کنید تا تشک مناسب تخت خود را تهیه کنید. اما تنها اندازه تشک، یعنی طول و عرض همه آنچه لازم است بدانید نیست!!! شما موارد بسیاری را باید برای یک انتخاب مناسب بدانید که با هم در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

از بین برندهای تشک در ایران می توان تشک رویا، تشک خوشخواب، تشک ویستر نام برد و این برندها نیز استاندارهای اندازه تشک را رعایت کرده اند.

 

اندازه گیری طول و عرض تشک

خب شما به راحتی با در دست داشتن متر، می‌توانید طول و عرض تشک خود را اندازه گیری کنید. در تشک‌های بزرگسال طول استاندارد ایران ۲۰۰ سانتیمتر است و عرض بسته به یک نفره یا دونفره بودن متغییر است که در زیر سایزهای استاندارد را می‌توانید ببینید:

 

ابعاد تشک یک نفره بزرگسال:

۹۰*۲۰۰ سانتیمتر (یک نفره single)

۱۰۰*۲۰۰ سانتیمتر (یک نفره super single)

۱۲۰*۲۰۰ سانتیمتر (یک و نیم نفره)

ابعاد تشک دو نفره بزرگسال:

۱۴۰*۲۰۰ سانتیمتر (دو نفره کوچک small double)

۱۶۰*۲۰۰ سانتیمتر (دونفره Queen double)

۱۸۰*۲۰۰ سانتیمتر (دونفره بزرگ King double)

۲۰۰*۲۰۰ سانتیمتر (دونفره بسیار بزرگ California)

تشک کودک و نوجوان

ما ۲ سایز استاندارد برای تخت کودک و نوجوان داریم:

 • ۷۰*۱۳۰(۱۳۵)سانتیمتر برای کودک یا نوازد
 • ۸۰*۱۸۰ سانتیمتر برای نوجوان

البته تخت‌های کودک و نوجوان به دلیل تنوع در طرح، تشک‌های خاص زیادی دارند که معمولا فروشنده تخت آنها را در اختیار شما می‌گذارد یا اینکه می‌توانید به صورت خاص آنها را سفارش دهید.

نکته: معمولا ابعاد واقعی تشک ۱ تا ۲ سانتیمتر کوچکتر از ابعاد اسمی آن است یعنی طول حدود ۱۹۹ و عرض ها هم ۱ تا ۲ سانتیمتر کوچکتر هستند.

اگر ابعادی که اندازه گیری کردید خارج از این ابعاد باشد باید به صورت سفارشی آن تشک برای شما تولید شود و معمولا هزینه سفارشی سازی به آن اضافه می‌شود.

اندازه گیری تخت برای انتخاب تشک مناسب:

شما برای اندازه گیری تخت، اگر تشک در داخل فرو می‌رود، کافیست لبه‌های داخلی طول و عرض تخت را اندازه گیری نمایید. در صورتی که تشک روی تخت قرار می‌گیرد (مثل تخت باکس جکدار)، لبه‌های بیرونی آن باید اندازه گیری شود.

نکته: حتما به کفی تخت توجه کنید. هم از لحاظ ظاهری، هم ارتفاع آن. کفی تخت‌ها که به صورت نرده ای هستند باعث خرابی تشک در طولانی مدت می‌شوند. بهتر است از کفی‌هایی که سطح کاملا صافی دارند و تمام سطح تشک را پوشش می‌دهند استفاده نمایید. همینطور در صورتی که تشک با ارتفاع بلند می‌خواهید بخرید در صورتی که به مدل تخت شما نمی‌آید، از کفی تخت کوتاه تری استفاده کنید.

 

اندازه گیری ارتفاع تشک:

اولین چیزی که باید بدانیم این است که ارتفاع تشک ربطی به کیفیت ندارد و هرچه تشکی با ارتفاع بیشتری باشد لوکس به حساب نمی‌آید اما اگر ارتفاع بیشتر تشک هنگام نشست و برخاست برای ما راحتی به همراه داشته باشد یا اینکه مدل تخت و سرویس خواب ما لازم است تشک بلند داشته باشد، تشک با ارتفاع بلند گزینه خوبی است.

محدوده ارتفاع تشک‌ها بین ۱۵ الی ۴۰ سانتیمتر است که تمام برندها در این محدوده‌ها تشک خود را طراحی می‌کنند. تشک‌هایی که فنر داشته باشند حداقل ۱۸ یا ۱۹ سانتیمتر ارتفاع دارند. محدوده بسیار رایج ارتفاع تشک ها حدود ۲۵ سانتیمتر است که با غالب تخت و سرویس خواب‌ها هم جور می‌شود.

نکته: حتما توجه باشید که ارتفاع تشک به تاج یا سر تخت (بالا و پایین تخت) جور باشد.اگر تشک شما از تاج بالای شما بالا برود، سر تخت شما زیبایی خود را از دست می‌دهد.

نکته: برای تشک‌های بالای ۳۰ سانتیمتر ارتفاع، بالا رفتن وزن و همینطور پیدا نکردن ست ملحفه مناسب آن را در نظر داشته باشید.

نکته: برای خرید تشک برای تخت کودک و نوجوان، تشک آنها باید کمتر از ۲۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشند.

حال که نحوه اندازه گیری تخت برای انتخاب تشک مناسب را یاد گرفتیم، لازم است نحوه خرید اینترنتی آن را نیز یاد بگیریم.

خرید اینترنتی تشک

امروز همه دنبال راه هایی برای راحتی بیشتر هستیم! راحتی یعنی اینکه با زمان و زحمت کمتر به آنچه می خواهیم برسیم.

بنابراین سراغ روش هایی برای انجام این کار میریم که با کمترین هزینه و انرژی بهترین نتیجه رو بگیریم.

برای همین هم خرید کردن داره از مغازه ها به فروشگاه های اینترنتی کشیده میشه. جایی که راحت میشه اطلاعات دقیق به دست آورد و با بررسی مقایسه گزینه ها یه انتخاب درست تر انجام داد و دمه در خونه تحویل گرفت.

اما داستان خرید چیزی مثل تشک تخت از اینترنت فرق می کنه!

چه طور میشه بدون دیدن و لمس کردن تشک خرید؟

چرا باید اینترنتی تشک بخریم:

 • قابلیت مشاهده و مقایسه محصولات و برندهای مختلف
 • استفاده از نظرات کاربران دیگر
 • رقابت قیمتی و خرید با بهترین قیمت
 • استفاده از مشاوره های تلفنی و تخصصی
 • صرف زمان کمتر
 • خدمات ارسال و حمل طبقات

برای خرید تشک شما نیازی به لمس تشک ندارید همانگونه که وقتی به فروشگاه میروید و از نظر فروشنده بهره میگیرید میتوانید از نظر مشاوره های تخصصی تر تلفنی نیز استفاده کنید.

همچنینن تست سفتی و نرمی تشک در فروشگاه به چند دلیل اصلی بی فایده است:

 • تشک هایی که در فروشگاه تست می کنید نسبت به تشک های نو نرمتر هستند زیرا تعداد زیادی آن تشک ها را تست کرده اند و مثل تشک نو نیستند.
 • شما تا زمانی که روی تشک استراحت نکنید نمی توانید مطمئن شوید که برای شما مناسب است یا نه ! نشستن، مشت زدن، با زانوی روی تشک رفتن و حتی دراز کشیدن تا زمانی که شما به صورت راحت استراحت نکنید نمی توانید مطمئن شوید که برای شما چه تشکی مناسب است.
 • شما حتی بعد از خرید شاید تا یک یا چند هفته نتوانید با تشک خود حس راحتی داشته باشید. به ۲ دلیل یکی اینکه تشک نو، کمی خشک است و پس از یک ماه استفاده تشک کم کم حالت عادی به خود میگیرد. دوم اینکه تغییر جای خواب همیشه موجب تغییر و بهم خوردن ریتم خواب می شود.

برای اینکه بدونیم چطور میشه از راه اینترنت تشک خرید اول باید ببینیم چطور از فروشگاه تشک می‌خریم؟

چه معیار هایی برای خرید تشک مناسبه؟

معیار اول : تشک سفت یا نرم؟؟

مهمترین معیار میزان راحتی در خواب هستش. راحتی برای همه یکی نیست. برای یه نفر راحتی یعنی جایی سفت مثل زمین! اما برای یه نفر دیگه می تونه میزان متوسطی از سفتی راحت باشه

بهترین روش تشخیص اینکه ما چه طبعی برای جای خواب داریم اینه که بدونیم قبلا از چه نوع تشکی و با چه میزان سفتی استفاده می کردیم و آیا از اون راضی بودیم یا نه؟

وقتی متوجه میزان سفتی ای که دوست داریم و باهاش راحتیم شدیم باید ببینیم که قراره تشکمون یه نفره باشه و یا دو نفره

اگه یه نفره است یا فقط خوتون استفاده می کنین انتخابتون راحته اگر نه باید ببینین همسرتون هم چه نظری داره؟!

معیار دوم : وزن

البته این معیار با معیار قبلی با هم در ارتباط هستند. اگه وزنمون زیاد باشه روی جای نرم خیلی راحت نیستیم و هرچی تشک سفت تر و جوون دار تر باشه راحتر می خوابیم. اما در کل باید به اینکه چقدر وزن داریم توجه کنیم چون یه تشک معمولی دوام نمیاره و باید از تشک های قوی استفاده کنیم

معیار سوم: ارتفاع تشک

تشک هرچی بلندتر باشه بهتر نیست!!! جدیدا مد شده تشک هایی با ارتفاع حتی ۵۰ سانتیمتر در بازار هستش که به اندازه ارتفاع تخت و تشک متعلقاتش هستش.

باید ببینیم از چه لایه هایی در این تشک استفاده شده و چرا؟؟؟

محدوده استاندارد تشک ها بین ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر هستش حالا ممکنه ۲ سانت کمتر یا بیشتر باشه ولی ۴۰ سانتیمتر رو با چی می خوان پر کنن؟؟؟

معیار چهارم: گارانتی

هرچی گارنتی بیشتر باشه تشک بهتر نیست عزیز دلم. قبل از اینکه ببینین چقدر تشک تون گارانتی داره باید ببینین چه کسی قراره پاسخگو باشه!!! یه شرکت با سابقه و خوشنام یا یه مغازه یا تولیدی (کارگاه).

گارانتی یا تضمین کیفیت بد ترین نوع معیار برای تصمیم گیری هستش. فقط یه چیزی برای رفع نگرانی خرید هستش که تشک خراب نباشه اگه در هفته اول متوجه مشکلی نشدین (در تشک های مارک های معتبر) نگران گارانتی نباشین چون تشک یه محصول با تکنولوژی بالا نیست یا قطعه الکترونیکی نداره که!!!

معیار پنجم: انتخاب مارک/ برند

خیلی ها اول از همه چیز دنبال انتخاب خرید تشک خارجی یا ایرانی هستند. البته که هرچیزی خارجیش بهتره اما نه هر خارجی و نه به هر قیمتی!!!:)

دنبال مارک خاصی نباشین هر شرکتی محصولات متفاوتی تولید میکنه و خود شرکت ها هم با هم فرق می کنن باید ببینین چه تشکی می خواین بعد بین ۲ تا شرکت یکی رو انتخاب کنین.

همه شرکت های معتبر ایرانی تشک های استانداردی تولید می کنن اما شما باید بدونین کدوم تشک مناسب شماست. ضمن اینکه شرکت های معتبر تحت لیسانس تولید میشن.

مواظب باشین به اسم تشک خارجی تشک ایرانی بی کیفیت رو با قیمت بالا بهتون نفروشن

معیار ششم: تشک فنری یا طبی

اولین چیزی که بهش توجه می کنیم معمولا اینه که تشک حتما طبی باشه. تشک طبی خوبن اما سفتن. اسکلت داخل تشک های طبی از اسفنج هستش که نسبت به فنر سفت تر هستش.

خود تشک های فنری هم دو دسته دارن تشک فنری (متصل) تشک فنر منفصل ( فنر پاکتی یا Pocket Spring)

بسته به اینکه چقدر می خوایم هزینه کنیم و سفتی و نرمی چقدر می خوایم باید بین این تشک ها یکی رو انتخاب کنیم

از کجا بخریم؟

خب از حراج تشک بخرین 🙂 هم مشاوره رایگان داره ، هم حملش رایگان هستش، هم پرداختش در محل هستش (برای تهران فعلا) هم برندهای خوب رو با تخفیف ویژه می فروشه هم ست لحاف و چیزای دیگه هم داره اینم شمارش:

۰۹۱۲۹۷۲۵۳۶۳

۰۹۱۰۲۰۱۴۷۵۳

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا