بهداشت و سلامت

شستشوی دستها | اشتباهات رایج و نکات مهم شستشوی صحیح

شستشوی دستها : بهداشت صحیح دستها چیست ؟ چگونه دستها را تمیز بشوییم ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بهداشت و سلامت دستها ، شیوه های صحیح شستشوی دست در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

تصاویر شستشوی دست

شستشوی دستها در بیمارستان

 

 

۵ اشتباه در شستن دست ها

شستن دست ها به خودی خودش که بد نیست، مشکل از وقتی شروع می شود که یا راهکارهای قدیمی را فراموش می کنیم یا روز به روز راهکارهای تازه ای می شنویم. این راهکارها بعضا عجیب و غریب هستند اما چون همه طبق آنها عمل می کنند، ما هم فکر می کنیم باید همین کار را انجام دهیم. در مورد شست و شوی دست هم دقیقا اوضاع به همین منوال است. پنج اشتباهی را که ممکن است در مورد شستن دست هایتان انجام دهید در ادامه می خوانید.

 

۱- با آب گرم می شویید؟

استفاده از آب گرم موقع شست و شوی دست ها عمدتا دو دلیل دارد. اولی که منحصر به این فصل است و آن احساس گرمای مطبوع است و دومی به یک باور نادرست برمی گردد: اینکه آب گرم می تواند جرم های دست را از بین ببرد. هرچند این باور به خودی خود نادرست نیست اما وقتی آب گرم روی پوست حساس دست بریزد حساب و کتاب های ما را هم به هم خواهد ریخت! تحقیقات نشان داده اند نتیجه استفاده از آب گرم در شستن دست ها باعث بالا رفتن حساسیت و آسیب دیدن پوست می شود. همچنین دست ها نسبت به تغییرات آب و هوایی واکنش های بیشتری نشان خواهند داد.

 

تحقیقات دیگر هم نشان داده است اگر افراد به جای استفاده از آب گرم برای شستن دست هایشان سراغ آب سرد بروند لطف بزرگی به زمین کرده اند چون آب گرم باعث آسیب به لایه ازن می شود. اگر آب شدن یخ های زمین را به همین شیر آب گرم ربط بدهیم خیلی هم به بیراهه نرفته ایم!

 

۲- از صابون آنتی باکتریال استفاده می کنید؟

نکنید! بله از این صابون های آنتی باکتریال استفاده نکنید. وزارت غذا و داروی آمریکا اخیرا اعلام کرده استفاده از این صابون ها می تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد و به صورت کاملا علمی ثابت کند که محتویاتش نمی توانند بهتر از صابونهای معمولی عمل کنند. تحقیقات تکرار شده هم نشان داده اند صابون معمولی و آب به اندازه صابون های آنتی باکتریال مثمر ثمر واقع می شود. تحقیقات دیگر نتایجی داشته که اصلا جالب نیستند.

 

گفته می شود موادی مثل تریکلوسان و سایر ضدباکتری های موجود در این صابون ها باعث ایجاد مشکلات تیروئیدی، حساسیت، اضافه وزن و تضعیف کارکردهای عضلانی بدن می شود. بنابراین اول از همه سراغ آب و صابون معمولی بروید و بعد هم مراقب مواد تشکیل دهنده صابون ها باشید چون حتی بعضی از اسانس ها ممکن است سمی باشند! برای همین هم بهتر است تا جایی که برایتان مقدور است از صابون های بدون بو استفاده کنید که این خطر را هم ندارند.

 

در نهایت به خاطر داشته باشید برندهای ناشناخته شاید ارزان تر باشند اما قطعا امن تر نیستند. از برندهایی خرید کنید که به مشتری مداری معروف هستند و به سلامت مشتریانشان پایبند!

 

۳- نمی گذارید صابون کف کند؟

اصلا کارکرد صابون به همین کف کردنش وابسته است. قرار است کف کند و شما دست هایتان را به هم بسایید تا تمام میکروب ها و چربی هایی که روی سطح پوست تان نشسته اند پاک شوند. اگر فکر کنید یک دور گرداندن صابون برای به وجود آوردن اصطکاک و پاک کردن دست هایتان کافی است سخت در اشتباهید. یادتان باشد بعد از اینکه صابون یا مایع دستوشیی تان به خوبی کف کرد تمام سطح دست، از پشت آن گرفته تا بین انگشت ها و حتی زیر ناخن ها باید تمیز شوند. به خصوص این مورد آخر جای خیلی خوبی برای جمع شدن و خوشگذرانی میکروب هاست!

 

۴- تند می شویید؟

اشتباه دیگری که ممکن است در رابطه با شستن دست هایتان انجام دهید زود آب کشیدن آنهاست. خیلی از پدر و مادرها بالای سر بچه ها می ایستند و آنها را تشویق می کنند مدت زمان بیشتری دست هایشان را به هم بسابند اما وقتی نوبت به خودشان می رسد این کار را خیلی سریع انجام می دهند و بهانه می آورند که عجله داشتیم! سلامتی که عجله بردار نیست! اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید بهتر است خودتان را مقید کنید که شستن دست هایتان حداقل بیست ثانیه طول بکشد. در این مدت به صابون اجازه می دهید عملیات پاکسازی خودش را کامل کند و میکروب ها را به خوبی از بین ببرد.

 

 

اهمیت بهداشت دست

دستورالعمل شستشوی دست وزارت بهداشت

 

 

۵- ژل ضدعفونی را ترجیح می دهید؟

استفاده از ژل های ضدعفونی خیلی هم خوب است؛ به شرطی که جایگزین شست و شوی دست با آب و صابون نشود و فقط در شرایط ضروری مورد استفاده قرار بگیرد. اگر به آب دسترسی ندارید سراغ این ژل ها بروید اما در صورتی که سینک دستشویی همین دور و بر است به ریسک استفاده از ژل نمی ارزد چون این ضدعفونی کننده ها هر چقدر هم که خوب باشند فقط انواع خاصی از میکروب ها را نابودمی کنند نه همه شان را؛ به خاطر داشته باشید!

 

چگونه بهداشت دست رعایت شود

توجه به دستها: دستهایتان را نمی توانید پنهان کنید، دست تنها بخشی از جسم است که پوشانده نمی شو. بدن را لباس می پوشاند و پاها را کفش. حتی چهره را هم می توان با پوششی از آرایش پوشاند، اما دستها جز در مواقعی که دستکش به دست دارید پوششی ندارند؛ پس باید به آنها توجه بیشتری داشت.

 

پوست دست بسیار حساس و آسیب پذیر است و در اثر انجام کار زیاد زیبایی و لطافتش را از دست می دهد و پرچین و چروک می شود، به طوری که اغلب می بینیم بسیاری از زنان با چهره های جوان، دستهای پیر و خشنی دارند. برای محافظت از دستها به هنگام انجام کارهای خانه باید از دستکش استفاده کرد. دستکش لاستیکی علاوه برحفاظت پوست دستها، ناخنها را هم سالم و تمیز نگه می دارد.

 

اگر هر بار پس از شستن دستها از کرم یا لوسیون دست استفاده کنید و ناخنها را مرتب و تمیز نگه دارید، دستهای لطیف و زیبایی خواهد داشت.

 

برای لطافت بخشیدن به دستها از گلیسیرین و گلاب به نسبت مساوی می توانید استفاده کنید. برای نرم و سفید کردن دستها از عسل و آب لیموترش استفاده کنید. مقداری عسل و آب لیموترش را مخلوط کنید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دستها را با آن بپوشانید. سپس با آب نیم گرم بشویید. عسل و روغن بادام نیز ماسک خوبی برای دستهاست. مقداری عسل و روغن بادام را مخلوط کنید و به مدت ۲۰دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب نیم گرم بشویید.

 

شستن دستها با آب و صابون قبل از خوردن غذا و بعد از رفتن به توالت؛ قبل از شیردادن و نیز غذا دادن به کودک و بعد از انجام کارهای روزانه ضروری است. کوتاه بودن ناخنها در پیشگیری از بیماریها بسیار موثر است. باید به این نکته توجه کرد که دستها بسیاری از میکروبها را به دهان وارد کرده، موجب آلودگی و بیماری می شوند، لذا ضروری است بعد از رفتن به توالت برای پاک کردن زیر ناخنها را برس ناخن استفاده گردد. پوستهای اطراف ناخن را نرم و بدون ترک نگه دارید.

 

وقتی دست خود را خشک می کنید پوستهای اطراف ناخن را به عقب فشار دهید و از چسبیدن آن به ناخن جلوگیری نمایید، زیرا وقتی این پوسته ها به ناخن می چسبند ریشه ناخن ایجاد می شود و وقتی ریشه ناخن بزرگ شود باعث خراش دادن پوست می گردد. از تراشیدن پوسته های اطراف ناخن با اشیای تیز خودداری نمایید. بهداشت ناخن نیز مانند بهداشت سایر قسمتها با بهداشت عمومی بدن بستگی نزدیک دارد. بدی تغذیه ممکن است باعث پوسته پوسته شدن، ترک برداشتن یا شکستن ناخنها بشود. ناخنها هرگونه بیماری جسمی را در خود منعکس می کنند. بی رنگی، لکه های سفید، خطوط عمودی و افقی و برآمدگی و فرورفتگی و … هریک نشان دهنده نوعی بیماری جسمی است.

 

ناخن در جوانی رشد بیشتری دارد و بتدریج یا بالا رفتن سن رشدش کندتر می شود. رشد متوسط آن ۱/۰ میلی متر در روز است.

 

 

دانلود فیلم شستن دست

بهداشت دستها

 

شستشوی دستها | اشتباهات رایج و نکات مهم شستشوی صحیح

 

منبع : مجله تندرستی / مه شو / بیتوته

seemorgh.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا